צה"ל התיר לפרסום היום (רביעי) כי במתקפה לעבר היישוב ערב אל-עראמשה הסמוך לגבול בגליל המערבי שישה לוחמים נפצעו באורח קשה, שניים נפצעו באורח בינוני ושישה נוספים נפצעו באורח קל, הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי ומשפחותיהם עודכנו

מתחקיר האירוע עולה כי חיזבאללה שיגר קודם שני טילי נ"ט ואז את שני הכטב"מים, שלא יורטו. ברור אם כך שהם זיהו את נקודת הכינוס של החיילים, וביצעו תקיפה על מנת לפגוע בכמה שיותר מהם.

האירוע קרה לאחר שאמש צה"ל חיסל שני מפקדי שטח בכירים בארגון הטרור חיזבאללה. בתגובה ראשונית לאירוע היום, הודיע צה"ל כי תקף את המקורות מהם בוצעו השיגורים לעבר ערב אל-עראמשה ובמקביל, הותקף מבנה צבאי שבו שהו מחבלים. בנוסף, מטוסי קרב תקפו לאחר מכן מבנים צבאיים ותשתית טרור של ארגון הטרור חיזבאללה, במרחבים א-נקורה ויארין שבדרום לבנון. 

על פי הדיווחים, לא הופעלה אזעקה לפני פגיעת הכטב"מ, בדומה לפגיעה בסמוך לכפר בלום בסוף השבוע האחרון. בחצי השנה האחרונה, מספר כטב"מים של חיזבאללה הצליחו לחדור את מערך ההגנה האווירית בצפון, ולגרום לנפגעים. למרות שמדובר באמל"ח די פשוט, קשה לגלות את הכטב"מים של חיזבאללה, מתוצרת איראן, שהבריחה אותם ללבנון.

חיזבאללה, בניגוד למה שראינו לאחרונה מהאיראנים, משגר את הכטב"מים שלו מטווחים הרבה יותר קצרים. כך שלצד העובדה שמדובר בכלי קטן שטס מאוד נמוך, גם הזמן שעומד לרשות מערך ההגנה האווירית לאתר וליירוט אותו הוא זמן קצר מאוד.

מהתיעוד שהופץ אחרי התקיפה, נראה שהכטב"מ שחיזבאללה תקף איתו הוא ה"אבאביל" האיראני. מדובר בכלי טיס קטן עם ראש נפץ של כ-20 ק"ג, המגיע למהירות שיוט של פחות מ-200 קמ"ש. חיזבאללה משתמש בכלי הטיס האלה מאז שנת 2004 ולאורך השנים, עשרות מהם הופלו על ידי מערך הנ"מ הישראלי, וכן על ידי מטוסי ומסוקי קרב.

חלק מההתמודדות של צה"ל עם הכטב"מים הקטנים האלו, היא בהתקפה. חיל האוויר מנסה "לצוד" ולחסל את חוליות השיגור ומפקדי המערך הזה. בנוסף, יש תקיפות של המחסנים בהם חיזבאללה מאחסן את כלי הטיס, שהוברחו מאיראן ללבנון.

כלי הטיס התוקף של חיזבאללה (צילום: Frode Bjorshol, מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
כטב"ם מירסאד / אבאביל 2 של חיזבאללה | צילום: Frode Bjorshol, מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים