אבל בצה"ל: ביום שישי נפטר האלוף (בדימוס) גיורא רום, מי שנחשב לאלוף ההפלות הראשון של חיל האוויר הישראלי. "מפקדי צה"ל וחייליו מרכינים ראש במותו", נכתב בהודעת הצבא בנושא.

רום התגייס לצה"ל בשנת 1962 ויצא לקורס טיס מספר 43 של חיל האוויר. כשפרצה מלחמת ששת הימים בשנת 1967 הוא השתתף כטייס צעיר ב"מבצע מוקד" ההיסטורי בו הופצצו מטוסי חילות האוויר של צבאות ערב בבסיסיהם על הקרקע. במהלך המלחמה הוא הפיל בקרבות אוויר חמישה מטוסי מיג מצרים וסורים והפך ל"אלוף ההפלות" הראשון של חיל האוויר.

מההפלות לנפילה בשבי

במלחמת ההתשה מטוסו הופל, הוא נפצע בנטישה ונפל בשבי המצרי. לאחר שלושה חודשים של עינויים שוחרר מהשבי בדצמבר 1969 והחל לעבור שיקום. במלחמת יום הכיפורים הוא קיבל פיקוד על טייסת מטוסי סקייהוק בבסיס תל נוף ותקף במצרים ובסוריה, כולל מלחמת ההתשה בחזית הסורית שנמשכה עד 1974.

לאחר המלחמה פיקד בין היתר על בסיסי חיל האוויר רמון ובהמשך תל נוף. בתקופת מלחמת המפרץ היה ראש מטה חיל האוויר. רום שירת בתפקידו האחרון בצבא כנספח צה"ל בארצות הברית בשנים 1992-1995 בדרגת אלוף.

גאוות חיל האוויר השכן (צילום: SSGT Bill Thompson, wikimedia)
מטוס קרב מיג-21 ישן של מצרים | צילום: SSGT Bill Thompson, wikimedia
המטוסים (צילום: ארכיון טייסת 110)
מטוסי סקייהוק של חיל האוויר בימי מלחמת יום הכיפורים | צילום: ארכיון טייסת 110

בשנת 1996 השתחרר רום משירות קבע בצה"ל אך המשיך להגיע מעת לעת לשירות מילואים. לאחר שירותו מילא שורה של תפקידים ציבוריים משמעותיים, בהם מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות וראש דירקטוריון הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

"מודל לחיקוי והשראה"

רום בן ה-78 במותו נפטר ממחלה והותיר אחריו אישה ושלושה ילדים. הלווייתו התקיימה בבית העלמין הצבאי בסביון. שישה מאלופי צה"ל נשאו את ארונו. מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, ספד לאלוף רום ז"ל: "ניתנה לי הזכות להיפרד ממך, גיורא. כשעמדתי ליד מיטתך הושטת לי את ידך. חשתי במגע ידו של לוחם אמיץ, ידו של מפקד חד וברור, שהוא דוגמה ומופת, מודל לחיקוי ולהשראה. ידו של אדם מדהים, איש משפחה אוהב ואנושי.

האלוף במילואים גיורא רום, היה סמל ומופת לטייסי הקרב בחיל האוויר בזכות קריירת טיסה מבצעית מעל לשלושים שנה. הוא הוכר כאלוף ההפלות הראשון של חיל האוויר כבר בהיותו טייס "שחק" צעיר בטייסת 119, כשהפיל חמישה מטוסים בקרבות האוויר במלחמת ששת הימים. נוח בשלום על משכבך טייס, גיבור, "אייס", אני מצדיע לך בשם כלל לוחמי ומשרתי חיל האוויר לדורותיו".

מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר (צילום: דובר צה"ל)
מפקד חיל האוויר בהלווייתו של רום ז"ל | צילום: דובר צה"ל

פורסם לראשונה 13.08.23 08:27