פלסר 7 רמת הגולן (צילום: דובר צה"ל)
פיתחו יכולות חדשות במהלך השירות באיו"ש. פלס"ר 7 | צילום: דובר צה"ל

לאחר הטירונות, שירות של לוחם בצה"ל נע בין שירות בקו לאימון בקו אחר וחוזר חלילה. כאשר יחידה משאירה חותם על גזרה שבה היא פעלה, מדובר בעניין שאין בו מה בכך, ביחדו כאשר היא לוקחת איתה הישגים מבצעיים מרשימים. פלס"ר 7, סיירת החי"ר של חטיבת השריון המוכרת, סיימה לאחרונה תעסוקה מבצעית בגזרת העיר שכם כשבמהלכה הם עשו שימוש ביכולות מיוחדות שלהם ופיתחו יכולות נוספות שהביאו להישג חסר תקדים בארבע השנים האחרונות בתחום הלוחמה בטרור באיו"ש.

"הצלחנו לעשות שני דברים משמעותיים ביותר", מספר עומר לוין, מפקד פלס"ר 7. "דבר אחד זה מבצע של חשיפת אמל"ח מאוד גדול שהצלחנו לעשות בכפר בסמוך לעיר. מדובר במבצע יחידתי מאוד גדול. מצאנו שם די הרבה דברים. כל הצוותים של היחידה פשטו על כפר צמוד לעיר עצמה מספר יעדים שהיה לנו מודעין שיש בהם רובים, אמצעי חבלה, כדורים, אמצעים צבאיים בסדר גודל של כמה וכמה חוליות שהיו יכולים להתחמש בזה. זוהי ללא ספק תפיסת האמל"ח הכי גדולה בשנים האחרונות".

יכולת נוספת בה מתפאר לוין היא יכולת היירוט שפיתחה הפלוגה במהלך השירות בגזרה. "אלו מבצעים שמתבססים על מודיעין מדויק של כח קטן שנכנס למטרה מדויקת וקוטף מבוקש. אנחנו עושים את זה גם באופן מסוערב וגם באופן גלוי".

כפי שמסביר עומר, פלס"ר 7 מקיים ביהודה ושומרון תעסוקה מבצעית יחד עם אימונים במשך כשנתיים וחצי. בנוסף ליכולות הלחימה שהם מפגינים בלחימה במרחב הכפרי והאורבני של יהודה ושומרון, הם מחזיקים במשימה אופרטיבית של פילוס הדרך בעבור כוחות השריון בעת לחימה בעומק שטח האויב. משימה זו מצריכה מהפלס"ר יכולות מרובות שכוללות הסוואה בשטח, תמרון מהיר, יכולות תצפית, הסתערבות, ירי, צליפה ויכולות נוספות שלא ניתן לפרט.

פלסר 7 רמת הגולן (צילום: דובר צה"ל)
מיומנים בהסוואה בשטח, תמרון מהיר, יכולות תצפית, הסתערבות, ירי, צליפה ויכולות נוספות | צילום: דובר צה"ל

כעת, לאחר שהם חתמו את תקופת התעסוקה המבצעית באיו"ש הם מקיימים אימון אינטנסיבי ברמת הגולן, כזה שמאמן אותם ללחימה במתאר הצפוני. האימון אמנם מתקיים על רקע המתיחות הבינלאומית בעניין סוריה, אבל הוא חלק מגרף האימונים המתמשך של הפלוגה.

עומר רומז באימון הזה, באופן מיוחד, שהם מוכנים כבר לפעול מול האויב. "האימון מכין אותנו למלחמה או לחימה אינטנסיבית במתאר צפוני", הוא אומר ומוסיף, "זה יכול לקרות גם תוך כדי".