ביום שלישי השבוע ב-2:14 בלילה, בפעילות משותפת של צה"ל ושב"כ - חוסלו שלושה בכירים בארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני: האחראי על הירי הרקטי לעוטף בחודש האחרון, בכיר בארגון האחראי על הכוונת פיגועי טרור באיו"ש מרצועת עזה ומזכיר המועצה הצבאית של הארגון. 

מדובר בארגון סורר וניצי אשר הוקם לפני 39 שנה, ב-1983. שמטרתו התנגדות למדינת ישראל. האידיאולוגיה שלהם היא "שחרור" פלסטין המיידי באמצעות ג'יהאד (מלחמת קודש) מזוין, וחיסולה של "הישות הציונית". חלק בלתי מבוטל ממדינות העולם מגדירות אותו כארגון טרור, ביניהן ארה"ב, בריטניה והאיחוד האירופי.

הכוח הצבאי של הארגון יושב ברצועת עזה, ובכירי ההנהגה ("המפקדה") נמצאים בסוריה ולבנון, ומכווינים משם את פעולות הטרור של הארגון. המזכיר הכללי של הגא"פ הוא זיאד נח'אלה. כמו כן, הגא"פ הביע תמיכה במהפכה האיסלאמית באיראן, והקשר ביניהן הפך לסימן היכר של הארגון. כיום הוא חלק מ"ציר התנגדות" אליו שותפים איראן, ארגון הטרור חיזבאללה ואחרים.

לאורך השנים, הארגון ירה מספר רב של רקטות לעבר שטח ישראל ואף הוציא מתווים קרקעיים כגון נ"ט, צליפה ומטענים במטרה לפגוע באזרחים חפים מפשע ובכוחות הביטחון.

בשנים האחרונות הוציא הגא"פ 4 מתווי נ"ט, כולל במבצע "שומר החומות", במסגרתו הארגון הצליח להוציא מתווה נ"ט אחד לעבר 'גבעת האהבה' מיד עם תחילת המערכה, ממנו נפצע אזרח. בנוסף, ירה הארגון למעלה מאלף רקטות ופצמ"רים לעבר שטח ישראל. מנגד, צה"ל סיכל מספר בכירים בארגון (כדוגמת מח"ט), פעילים נוספים וכן פגע ביכולות הצבאיות של הארגון.

צה"ל יצא לתקיפה יזומה על יעדים של ארגון הגא"פ, בעקבות התרעות וחשש לפגיעה באזרחים וחיילים. צה"ל ממשיך לפעול בכל הזירות ובכל המימדים לפגיעה ממוקדת בארגון הטרור גא"פ ולגביית מחיר כבד ממנו, הן ברצועת עזה עם תקיפה המטרות והן באיו"ש עם מעצר מבוקשים. פעילות צה"ל למול הגא"פ הובילה לסיכול האיום המתמשך הנשקף מהארגון, שהגיע לשיאו בירי לעבר שדרות וישובי העוטף בשבוע שעבר.

הכתבה פורסמה במקור באתר צה"ל

פעיל גא''פ חמוש (צילום: MAHMUD HAMS/AFP/GettyImages)
פעיל גא"פ חמוש | צילום: MAHMUD HAMS/AFP/GettyImages
תמונת נחאלה בעזה (צילום: MOHAMMED ABED/AFP/GettyImages)
תושבים בעזה על רקע תמונתו של מנהיג ארגון גא"פ זיאד נחאלה | צילום: MOHAMMED ABED/AFP/GettyImages