יחידת רימון במתאר צפוני (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
יחידות חוד החנית - כעת תחת חטיבה אחת | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

1. רימון – היחידה שהוקמה מחדש

סיירת רימון הוקמה לראשונה בשנת 1970 כשאריאל שרון, אז מפקד פיקוד הדרום, הורה על הקמת יחידה חדשה שבדומה לדובדבן של היום – תפעל בעיקר כיחידת מסתערבים. מי שהקים את היחידה אגב, היה מאיר דגן – אז סרן צעיר ולימים ראש המוסד. בשנת 2010 הוחלט להקים את היחידה מחדש, הפעם כסיירת שייעודה הוא לחימה במדבר. המשימה הוטלה על רס"ן בני מאיר, מ"פ בחטיבת גבעתי שגדל ביחידה מובחרת אחרת – 669 של חיל האוויר וזכה לצל"ש על תפקודו במבצע "חורף חם" בשנת 2008. "אם להגדיר את ייעוד היחידה במילים – מדובר ביחידה מיוחדת לסיכול ויירוט פח"ע, סיכול ואיסוף מודיעין בגזרת הדרום", סיפר בני לאתר זרוע היבשה. היחידה הוכפפה לחטיבת גבעתי ופעלה תחתיה עד היום, כאשר מעתה תפעל תחת חטיבת הקומנדו. 

2. אגוז בתחילת דרכה יועדה להיות יחידה ללוחמים דרוזים בלבד

לוחמי יחידת אגוז (צילום: דובר צה"ל)
יועדה להיות בימיה הראשונים יחידה ללוחמים דרוזים בלבד - אגוז | צילום: דובר צה"ל

השנה היא 1956 – מבצע קדש בעיצומו, ובצפון האיום הסורי שוב מהדהד ברקע. אלוף פיקוד הצפון, יצחק רבין ז"ל, מורה להיערך לאפשרות של התלקחות גם בגזרה הצפונית וזאת בעזרת הקמתה של יחידה חדשה שתורכב ממפקדים דרוזים ותהיה אמונה על הגזרה. חודשים ספורים אחרי הקמתה, היחידה פורקה עקב חילוקי דעות, והוקמה מחדש בשנת 1963 ופעלה במשך למעלה מעשור בהרכב אנושי מגוון. בתצורה הנוכחית שלה, אגוז הוקמה בשנת 1995 כיחידה ללחימת גרילה ברצועת הביטחון (דרום לבנון)‏ תחת חטיבת גולני, ממנה נפרדה בסוף השבוע שעבר לקראת המעבר לחטיבת הקומנדו.

3. המנון מגלן – נכתב על ידי שר החינוך ולשעבר מפקד פלגה ביחידה, נפתלי בנט

מגלן הצמיחה כמה בוגרים שהתקדמו לתפקידים נוספים בצבא ובמערכת הביטחון בכלל, אבל אחד מהם, שאפילו הטביע בה את חותמו בדרך יצירתית במיוחד הוא שר החינוך ויו"ר מפלגת הבית היהודי – נפתלי בנט. "מגליל ומנגב יצא הלוחם לדרכו / לקדמת יריחו וצל ארזי הלבנון / בחשכת חצות את דרכו ינווט / ומקצה הארץ יגיע ליעדו", כתב בנט ששירת כמפקד פלגה ביחידה, בהמנון. אגב, חבר הכנסת מוטי יוגב, ממפלגת הבית היהודי גם הוא, היה למפקדה השני של היחידה.

4. מבין הקצינים הבכירים ביותר שנהרגו באינתיפאדת אל-אקצא – מפקד דובדבן, סא"ל אייל וייס ז"ל

בשנת 2002 הטרור בשטחי יהודה ושומרון גואה וגובה את חייהם של חיילים ומפקדים רבים – גם את חייו של סא"ל אייל וייס, מפקד דובדבן שנכנס לתפקידו רק פחות משנה לפני התקרית שבה מצא את מותו. ב-16 לפברואר באותה השנה, יצא וייס בראש חייליו למעצר של שבעה פעילי ג'יהאד איסלאמי ותנזים בכפר ציידא. במהלך האירוע, הפיל דחפור די-9 פיסה מהבית שגרמה להתמוטטות קיר אבן מאחוריו תחקר וייס את אחד המבוקשים שהסגיר עצמו ונעצר. קריסת החומה הביאה למותו של וייס, אך ארגוני הטרור מצידם התגאו בעובדה שוייס נהרג על ידי לוחמי גדודי אל-קודס.

>> מכורים לפז"ם? הירשמו לפייסבוק שלנו

5. למרות היותה סיירת מדברית, רימון התאמנה גם בצפון

יחידת רימון במתאר צפוני (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
סיירת רימון - גם במתאר צפוני | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

אפשר לומר שהקמת רימון מחדש בשנת 2010, הייתה מעין נבואה שהגשימה את עצמה. היום אנחנו כבר מודעים היטב לאיום בגבול הדרומי – שלוחת דאע"ש בסיני וארגוני טרור נוספים. למרות ייעודה של היחידה – התמחות בלחימה מדברית, לוחמי רימון מתאמנים גם במתארים נוספים ולפני כשנה היחידה קיימה אימון מקיף דווקא ברמת הגולן – בתוואי שטח בוצי ומיוער ובקיצור, שונה לחלוטין מה"סביבה הטבעית" של היחידה במדבר. "המורכבות של להיות ביחידה הזאת היא הצורך להיות מקצועיים בכל החזיתות - בביטחון השוטף, בגבול מצרים ואילת, בתרחיש של מבצע בעזה או במלחמה בצפון", סיפר לאתר צה"ל מפקד היחידה אז, רס"ן ט'.

6. היחידה של הבנים-של

יחידת מגלן התפרסמה בין היתר כיחידה שבה שירתו ילדיהם של בכירים רבים בצה"ל, כיאה ליחידה מובחרת ונחשקת. בין בוגרי היחידה ניתן למנות את בנו את של יאיר נווה, שכיהן כמפקד פיקוד המרכז וכסגן הרמטכ"ל, בנו של אלעזר שטרן, כיום חבר כנסת מטעם מפלגת "יש עתיד" ובתפקידו האחרון בצה"ל ראש אכ"א, בנו של יפתח רון-טל, כיום יו"ר דירקטוריון חברת החשמל ששימש כמפקד זרוע היבשה וכמו כן, בנו של האלוף לשעבר אהרן זאבי-פרקש שכיהן כראש אמ"ן.

7. שלושה עשורים אחרי הקמתה – הוקם גדוד מילואים בדובדבן

אימון דובדבן (צילום: דובר צה"ל)
דובדבן, גם במילואים | צילום: דובר צה"ל

רק בשנת 2014 הוקם גדוד המילואים של יחידת דובדבן, אחרי שבמשך כמעט 30 שנה, הלוחמים המשוחררים שובצו לשירות מילואים ביחידות חי"ר אחרות, בעיקר תחת חטיבת הצנחנים. סביר להניח שגדוד המילואים יגבה את היחידה בעיקר בעת תקופות אימונים, אך בהחלט לא רק.

8. צל"שים יחידתיים 

כפי שמוענקים ציונים לשבח על ידי מפקדי החטיבות, האוגדות, הפיקודים וכן ע"י הרמטכ"ל ללוחמים, כך גם מוענקים צל"שים ליחידות – ותהיו בטוחים שיחידות הקומנדו זכו ללא מעט כאלה. רימון הספיקה כבר לקבל צל"ש אלוף על תפקודה במהלך מבצע צוק איתן וכך גם אגוז. כמו כן, אגוז קיבלה בשנים 1998 ו-2006 צל"ש רמטכ"ל, דובדבן קיבלה צל"שי רמטכ"ל בשנים 2001 ו-2005 וצל"ש מאו"ג לצוות מתוכה בשנת 2007. מגלן קיבלה גם היא צל"ש רמטכ"ל על מבצע צוק איתן בשנת 2015 לצד צל"שי אלוף בשנים 2001 ו-2007.

9. המפקד שנפצע באורח קשה במהלך מבצע צוק איתן

יומיים אחרי תחילת התמרון הקרקעי במבצע צוק איתן, במהלך קרב בשכונת סג'עייה, נורה טיל אל עבר החפ"ק הקדמי של אגוז. סא"ל י', מפקד היחידה, נפצע באורח קשה – מה שהביא ללא מעט גאווה בצד השני, כשאפילו צבא איראן העלה פוסט חגיגי על כך בעמוד הפייסבוק שלו. בקרב הקשה נהרגו גם שניים מלוחמי היחידה - סמ"ר טל יפרח וסמ"ר יובל (יובי) דגן ז"ל. מאז, י' השתקם, חזר לפקד על היחידה ובקיץ הקרוב עתיד לצאת לתקופת לימודים לאחריה יתמודד על פיקוד יחידה מובחרת אחרת – סיירת מטכ"ל.

10. הקמת חטיבת הקומנדו

הקמת חטיבת הקומנדו (צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים)
תג היחידה של חטיבת הקומנדו - מתוך טקס ההקמה שהתקיים היום | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

היום התקיים טקס ההקמה של חטיבת הקומנדו, לאחר שבתחילת חודש יולי 2015 הודיע הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, על הקמתה תחת עוצבת האש הכפופה לפיקוד המרכז. היחידה תאגד את רימון, אגוז, מגלן ודובדבן, ומטרתה, כך נכתב בהודעת דובר צה"ל, היא "לשפר את ההפעלה המשותפת בחירום, הפעלת הכוחות המיוחדים, אוגדות החוד וההכרעה של צה"ל לקראת התמודדות עם אתגרי האויב". על היחידה נבחר לפקד דוד זיני שבתפקידו האחרון שימש כקצין אג"ם של פיקוד המרכז. האם לוחמי אגוז, חובשי הכומתה החומה ולוחמי רימון – חובשי הכומתה הסגולה, יצטרפו לדובדבן ומגלן ויעברו לאדומה? מבחן הזמן, כנראה, יכריע.