מסדר חיילות (צילום: עיתון "במחנה")
אולצו להישיר מבט אל השמש (למצולמות אין כל קשר למפורסם בכתבה) | צילום: עיתון "במחנה"

מפקדות בקורס ייעודי לקצונה, שהתקיים באחד מבסיסי ההדרכה בצה"ל, הכריחו חיילות להישיר מבט לשמש במהלך מסדרים. החיילות אולצו לעמוד במשך דקות ארוכות כשמבטן מופנה מעלה ועיניהן פקוחות מול השמש, בזמן שהמפקדות מקריאות להן את עונשיהן. המקרה חזר על עצמו בימי חמישי, בזמן מסדר היציאה, בעת שהמפקדות הזוטרות צועקות על החיילות ומונות את עבירות המשמעת של השבוע שחלף. חיילות שלא עמדו בכללי המשמעת לאורך השבוע או במהלך המסדר קיבלו מהמפקדות שעות ביציאה, ובמשך כל המסדר נאסר עליהן להוריד את מבטן המופנה אל השמש. החיילות התלוננו כי הדבר גרם להן לדמוע ולחוש ברע.

עקב כך, הוריי אחת החיילות סברו כי נעשה לבנות עוול והגישו קבילה לידי נציב קבילות החיילים, האלוף (מיל') יצחק בריק. הנושא הועבר לבדיקת מפקד הבסיס, קצין בדרגת אל"ם, ובסיכום התחקיר שערך הוא מצא לנכון להעיר למפקד המגמה, מפקדת המחלקה וליתר המפקדות שהעבירו את המסדרים.

הכחול הגדול (צילום: 2sxc)
מבט ישיר לשמש - נזק בלתי הפיך | צילום: 2sxc

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

כמו כן, מפקד הבסיס הנחה כי מנהג מסדרי המשמעת המלווה במבט לשמים יופסק לאלתר וענישה באמצעות שעות ביציאה תבוצע רק עם קבלת אישור מהקצינים הממונים על סגל הפיקוד ועל פי פקודות הצבא. בנוסף, קבע כי תתקיים שיחה לכלל סגלי הבה"ד בנושא חניכה, פיקוד, מנהיגות ודוגמה אישית, בדגש על שמירת כבוד האדם.

"מצאתי פגם חמור בהתנהלות סגל הפיקוד בבה"ד, שקיים מסדרי משמעת באופן שפוגע ברוח צה"ל ובערכי כבוד האדם", ציין האלוף (מיל') בריק בסיכום הקבילה. יחד עם זאת, הנקח"ל ציין כי "נחה דעתי באשר לצעדים המשמעתיים והמערכתיים אותם נקט מפקד הבסיס, במטרה למנוע הישנות של מקרים דומים בעתיד ולצורך הטמעת ערכי כבוד האדם ביחידה".

 "נזק בלתי הפיך"

מבחינה רפואית, מסדרי היציאה שהתקיימו בבה"ד חצו את הגבול והעמידו בסכנה את ראייתן של החיילות. "גם אם המפקד לא מודע לזה, הוא יוצר נזק בלתי הפיך בעיניו של אדם צעיר", הסביר פרופסור בנימין מילר, ראש מחלקת עיניים בבית־החולים "רמב"ם" ויו"ר החוג לרפואת עיניים בטכניון. "אם מסתכלים באופן ישיר על השמש אפילו לכמה שניות, עלולה להיווצר כווייה בדיוק במרכז הרשתית, שתביא לירידה משמעותית בראייה. לאורך השנים הגיעו אליי לא מעט חיילים עם פגיעה כזו".

העין בנויה כך שחלקה האופטי הוא כמו זכוכית מגדלת, כשהקרנית והעדשה ממרכזים את התמונה אל הרשתית. ברגע שקרני השמש ממורכזות ברשתית, חלה צריבה שעלולה לגרום לכווייה שתהפוך לצלקת. "הצלקת שנוצרת גורמת נזק אנטומי שמביא לירידה בראייה. זה לא נזק שמשקפיים יכולים לפתור – מה שקורה בפועל זה שאם ראית לפני הפגיעה לוח שלם, אחריה אתה רואה רק חצי לוח", הסביר פרופסור מילר. "החייל צריך להיות מספיק חכם ולהסיט את העיניים מהשמש. פגיעה כזו יכולה למנוע ממנו את היכולת לנהוג, ואסור שבגלל עונש כזה ייגרם לחייל בן 18 נזק שילווה אותו כל חייו".

לעמוד הפייסבוק של "במחנה"

>> מפקדת לחייל: "אם תרצה, אני אביא לך סכין"