צה"ל מתיר הערב לפרסום פרטים חדשים מהמבצע להחזרת גופותיהם של החטופים חנן יבלונקה, מישל ניסנבאום ואוריון הרננדס ז"ל, שחולצו בליל חמישי במבצע משותף של צה״ל ושב״כ. המודיעין על מיקום הגופות הגיע בעקבות מידע מודיעני מדויק שהתקבל ונותח במהלך הימים האחרונים במודיעין אוגדה 98, בשב״כ ובמפקדת השבויים והנעדרים באגף המודיעין, ציינו בצבא. זה בהמשך לפרסום קודם על חיסול מחבל תצפיתן ששמר על הפיר בו הוסתרו החטופים.

חנן יבלונקה ואוריון הרננדז ז"ל נרצחו כאשר נמלטו ממתחם המסיבה ברעים, לשם בגיעו עשרות מחבלים, שבמשך שעות טבחו במבלים כשכוחות הביטחון לא הגיעו לשם, למעט בודדים ומי שמההתחלה היה שם במסגרת של כוח האבטחה. בשלב מסויים הם הצליחו לברוח לעיקול מפלסים, לשם הגיע גם מישל ניסנבאום ז"ל שניסה להגיע לבסיס צה"ל שם היה נכדו אצל חתנו, איש קבע באוגדה.

על פי הערכת הצבא הם נרצחו ב-7 באוקטובר בעיקול מפלסים או בדרך לעזה. שם נרצחו גם חברתו של הרננדס שני לוק, יצחק גלרנטר, עמית בוסקילה ורון בנימין ז"ל שגופותיהם הוחזרו מעזה כמה ימים קודם לכן במסגרת אותו מבצע.

״המבצעים לחילוץ הגופות הם חלק ממערכה מתוכננת ומנוהלת בעל ובתת קרקע שמובילה אוגדה 98 בג׳באליא", אומרים בצה״ל. המאמץ נמשך כמה חודשים וכלל איסוף מודיעיני וניתוח אינדיקציות מודיעיניות לכדי תמונה אחת. לאחר עבודת המודיעין המפקדה הייתה בתקשורת רציפה עם הכוחות המתמרנים בעזה כדי להכווין אותם אל המיקום המדויק שהמודיעין והניתוח העלו באשר למיקום גופות החטופים.

בתיעוד שצה"ל מפיץ היום (שבת) ניתן לראות את הכוחות פועלים מחוץ למנהרה ממנה חולצו גופות החטופים, תחת חיפוי של כוחות שריון וחי"ר. עוד ניתן לראות בתמונה כוחות מיוחדים ואת לוחמי יחידת יהל"ם, שנכנסו לתוך המנהרה, מחוץ לפיר דרכו נכנסו לחילוץ.

מישל ניסנבאום, 59, שדרות 

בבוקר ה-7 באוקטובר ישב מישל ניסנבאום בביתו שבשדרות. שהחל לזרום המידע על הנעשה באזור, הוא בחר לעזוב את הבית הבטוח, יחסית, ולצאת לכיוון רעים. שם, בבסיס הצבאי שסמוך לקיבוץ, הייתה באותו הבוקר נכדתו בת ה-4 וחצי, יחד עם אביה, קצין קבע ובנותיו ביקשו ממנו שייסע ויחלץ את הנכדה. כשיצא מהבית עוד היה בקשר עם משפחתו, אך בשלב מסוים ומוקדם יחסית של הנסיעה הוא חדל מלענות. הנכדה הקטנה אכן חולצה לבסוף מהבסיס שעות מאוחר יותר, אבל עקבותיו של הסב, מישל, נעלמו בעודו עושה את הדרך. בסרטון שפרסם חמאס מאוחר יותר באותו יום מופיע מחבל המציג את מסמכיו האישיים של ניסנבאום. אך לא אותו עצמו. מאז לא התקבל כל מידע נוסף על מישל ניסנבאום, שנחטף לעזה יחד עם רכבו. ניסנבאום הוא החטוף היחיד מבין תושבי העיר שדרות

מישל ניסנבאום
מישל ניסנבאום ז״ל

חנן יבלונקה, 42, פתח תקווה

יבלונקה, שבילה במסיבת נובה הוגדר נעדר במשך 90 ימים, עד שהוכרז כחטוף. למשפחתו לא היה קצה חוט לגבי גורלו עד אתמול, בו קיבלו את הבשורה המרה על חילוץ גופתו. חנן, אבא לשני ילדים, תועד בפעם האחרונה במצלמות האבטחה במסיבה, הולך בחניית הרכבים, אך לא יצר קשר עם משפחתו מאותו הבוקר ומאז עקבותיו נעלמו. "ביום ה-90 חנן הפך להיות חטוף. מאז, אנחנו נמצאים באותו מצב כמו ב-7 באוקטובר, בחוסר ודאות. לא יודעים מה מצבו", סיפרה לפני כחודש אחותו של חנן, אביבית. "הוא היה בנובה עם ארבעה חברים, כולם נרצחו״.

חנן יבלונקה
חנן יבלונקה ז״ל

אוריון הרננדס ראדו, 30, מקסיקו 

אוריון הרננדס ראדו, תייר ממקסיקו בן 30, הכיר את שני לוק ז"ל באירופה והם היו יחד כמעט שנה. הוא הגיע לפסטיבל נובה יחד עם שני וקשת קסרוטי ז"ל והיה היחיד מהשלושה שנחטף, כנראה בחיים, לעזה. לאחר החטיפה קיבלו הוריו הודעה בערבית מהחוטפים: "אוריון נחטף לעזה, הוא בחיים והוא בסדר. אנחנו הולכים להשתמש בו לסחר ממניעים פוליטיים". להרננדס בת אחת קטנה.

שני לוק ז"ל ואוריון הרננדס ראדו (צילום: מתוך הפייסבוק)
אוריון הרננדס ושני לוק ז״ל | צילום: מתוך הפייסבוק