כוחות צה"ל השלימו את ההשתלטות על "רובע הבכירים" של חמאס במרכז העיר עזה. כך הודיע הערב (רביעי) דובר צה"ל. "ממרחב זה באזור כיכר פלסטין פעלה והתנהלה ההנהגה השלטונית והצבאית של חמאס", אומרים בצבא.

בצה"ל מציינים כי המתחם כולל רשת מנהרות מסועפת המחברת בין דירות מסתור, לשכות, משרדים ודירות מחייה של בכירי הזרוע הצבאית והמדינית של ארגון הטרור חמאס. "מתחם זה מעל ומתחת לקרקע מהווה מוקד שלטוני בטחוני של הזרוע הצבאית-מדינית של החמאס".

בשבועות האחרונים לחמו כוחות צוות הקרב של חטיבה 401 מאוגדה 162 יחד עם כוחות מיחידת שלדג, שייטת 13 ויהל"ם במרחב שכונת רימאל בעיר עזה, בה נמצאת כיכר פלסטין. "לוחמי צוות הקרב החלו בהתקפה משולבת ומתואמת על מרחב כיכר פלסטין והשיגו עליו שליטה מבצעית", דיווח צה"ל. "בימים האחרונים, הושלמה ההשתלטות על המרחב. בקרבות שהתנהלו במסגרת השתלטות זו חיסלו הכוחות כ-600 מחבלים מהקרקע ומהאוויר".

עוד נמסר כי כיכר פלסטין, המהווה מרכז חמאס מוקפת במבנים המשמשים כמוקדי פיקוד ושליטה, פירי מנהור ומבנים אסטרטגים של הארגון, לצד חנויות מסחר, בתי מגורים, בית ספר ייעודי עבור ילדים חירשים ומבני ממשל.

לאחר ההשתלטות המבצעית, בוצעו סריקות רבות במרחב אשר חשפו את "עיר הטרור התת-קרקעית שהינה חלק ממערך המנהרות של החמאס", כך על פי צה"ל, וכוללת תוואי מנהרות אסטרטגי המחובר לתשתיות תת-קרקע משמעותיות נוספות ברצועה.

אותם פירי מנהרות, מדווח הצבא, מובילים אל הרשת ממוקמים בבתים ומשרדים של בכירים ומאפשרים ירידה חשאית באמצעות מעליות ומדרגות ייעודיות, באופן שמאפשר בריחה ושהייה בעת הצורך. תת-הקרקע של החמאס כולל דלתות הדף וחדרי שהייה ומאפשר הימצאות במסתורים לפרק זמן ארוך.

בחלק מהמקרים נמצאו על ידי הכוחות מוצרי מזון, מים ותשתיות חשמל המאפשרות שהייה ממושכת. מדובר ברשת ששימשה את בכירי הארגון איסמעיל הנייה, יחיא סינוואר, מוחמד דף ובכירים נוספים לניהול השגרה המבצעית של הארגון ולתנועה יום-יומית מוגנת ברחבי לב העיר עזה. "הפיר הזה יחד עם המנהרה משמש רק את הצמרת הביטחונית של חמאס", אמר מפקד חטיבה 401 אל"מ בני אהרון ליד אחד מפירי המנהרות שהציג.

בקרבת המבנים הללו הקים חמאס סדנה ייעודית לחפירת ובניית תווך תת-קרקע. בתוכה אותר פיר לוגיסטי וציוד לבניית המנהרות, הכולל קירות מנהרות וקשתות בטון המהוות את תקרות המנהרות, לידו נמצא פיר בעומק 20 מטרים, עם "מדרגות ספירלה" שיורדות למטה וכולל דלת הדף ופיצולים. "הפיר פוצץ על ידי מטען שארגון הטרור חמאס הניח בו ובקרבתו נמצאו אמצעי לחימה ואמצעים טכנולוגיים רבים", סיכמו בצה"ל.