אחרי מסע של 8,000 קילומטר שהחל בקיל שבגרמניה, ספינת סער 6 החדשה של חיל הים "אחי מגן" הגיעה בתחילת השבוע לישראל ונכנסת לביתה החדש בנמל חיפה. בדרך עברה במיצר גיברלטר ועצרה לתדלוק בכרתים שביוון, כשעל פי גורמים בחיל הים המסע עבר ללא אירועים מיוחדים.

"הגעתם לנמל הבית, אתם עמוד תווך מרכזי לשמירת העליונות הימית של חיל הים וצה"ל", אמר להם אתמול נשיא המדינה רובי ריבלין בשיחה בקשר עם הצוות, אחרי שהגיעו לחופי המדינה והחלו בהמתנה לטקס שיערך היום (רביעי).

מי שהשיט אותה לישראל הוא צוות חיל הים שרבע ממנו מורכב מלוחמות - סמל ג'סיקה קלמפרט, סמל עינב אשואל וסמל ארינה פוליאקר – ששמותיהן פורסמו באתר חיל הים, כמו גם של קצינת האלקטרוניקה סרן שירה קליגר, שסיפרה: "כבר כצוערת שמעתי על הפרויקט הזה והוא תמיד סקרן. זה כבוד וגם שליחות להביא כלי כזה להגן על מדינת ישראל, להיות חלק מהצבא במדינה זרה, להשפיע ולעשות משהו שיותר גדול ממך".

במסגרת תהליך הקליטה של ספינת הטילים החדשה, חיל הים ביצע סדרה של עבודות לוגיסטיות, כאשר בין השאר מדובר בהעמקה והארכה של הרציפים בבסיס כדי להתאים אותם לספינת הטילים הגדולה ביותר שתהיה לחיל.

לספינה יש גם מטבח ענק ומתקדם שמופעל במסכי טאץ'. בנוסף, לראשונה בחיל הים יש יותר מיטות מאנשי צוות, כך שלא תהיה התנהלות של "מיטה חמה" ובמידת הצורך על פי משימות ניתן יהיה לעלות עליה גורמים נוספים, מבלי לפגוע בתנאים של אנשי הצוות, שכל אחד מהם יקבל מיטה וארונית משלו.

הספינה הגיעה מגרמניה כשהיא "עירומה" ממערכות ובמהלך השנה הקרובה תעבור תהליך התקנה של מערכות לחימה, מכ"ם ועוד מתוצרת ישראל. בין השאר יצוידו במערכות לוחמה אלקטרונית מתוצרת חברת אלביט לאיסוף ובניית תמונה מודיעינית. בתעשייה אווירית בירכו על הגעת הספינה וציינו כי הם גאים להטמיע בה את הטכנולוגיה "המתקדמת בעולם".

מי שמקבל היום את הסטי"ל החדש הוא מפקד בסיס חיפה, תא"ל גיא (גולדי) גולדפרב, שעקב מקרוב אחרי הפרויקט והיה סגן צעיר בפעם האחרונה שחיל הים קיבל סטי"לים חדשים, ספינות הסער 5.

מגן נרכשה במקור כדי להגן על התשתיות האסטרטגיות של ישראל בים, אולם מעבר לזה היא תהיה מכפיל כוח בעוצמה, יכולות התקיפה ואיסוף המודיעין של חיל הים. הגעתה לישראל של הספינה שאורכה כ-90 מטרים ומשקלה 1,900 טון תעניק לישראל יכולות הגנה מתקדמות מפני טילים, כולל טילי שיוט.