לחיל האוויר של מאלי שבאפריקה אין יותר מטוסי קרב מסוג סוחוי-25, אחרי שהאחרון מסוג זה התרסק בתאונה ביום שבת האחרון. הטייס הצליח לנטוש את המטוס בשלום. נסיבות התאונה עדיין לא ברורות והדבר נמצא בחקירה.

על פי עדויות שהתפרסמו שם אתמול, חיל האוויר של מאלי איבד את המטוס, מספר זנב TZ-25C, אשר נמסר מהרוסים בינואר 2023. דווח שכוחות מארגון המורדים שיגרו טיל כתף לעבר המטוס, ואולי תרמו להתרסקותו. אולם הערכה היא ש"תנאי מזג האוויר קשים באותו יום" כמו גם "כשלים טכניים" וטעות של הטייס היו מה שהוביל להתרסקות.

לחיל האוויר של מאלי כמעט ואין מטוסי קרב. יש להם בין 10 ל-15 מטוסי אימון ותקיפה קלים מסוג L-39 שקיבלו לאחרונה ומספר של כמה מטוסי קרב קלים עם מנועי בוכנה, מסוג סופר טוקאנו. מטוסי הסוחוי-25 הבודדים שקיבלו בשנה האחרונה מרוסיה, כחלק מחיזוק האחיזה של מוסקבה באזור, היו מטוסי הקרב היחידים של מאלי.

בתחילת שנת 2022 מאלי רכשה מרוסיה 5 מטוסי אימון ותקיפה קלים מסוג L-39, מסוקי קרב מסוג Mi-35 ושני מטוסי סוחוי-25 שאחד מהם הגיע לשם ביולי של אותה שנה.

ב-30 במרץ 2022, הכוחות המזוינים של מאלי קיבלו מרוסיה גם שני מסוקי תקיפה מסוגMi-24P ומערכת מכ"ם מוקדמת מסוג P-18. ביום שבת, 22 באפריל 2023, אחד מאותם מסוקי Mi-24D התרסק בשכונת מגורים בעיר הבירה כשחזר מ"משימה מבצעית". שלושת אנשי הצוות נהרגו.

מטוס הקרב (צילום: mil.ru)
מטוס סוחוי 25 מדגם SM3 המתקדם, חיל האוויר הרוסי | צילום: mil.ru

באוקטובר 2022 מטוס הסוחוי 25 הבודד שלהם התרסק אחרי משימה לתקיפת כוחות מורדים. בקוקפיט היה אז טייס רוסי שנהרג בהתרסקות, איתו גם כמה אנשי צוות קרקע מקומיים. בינואר השנה הרוסים שלחו מטוס חדש, השני שהתחייבו לספק באותה עסקה, וזה כאמור התרסק השבוע והשאיר אותם שוב בלי אף מטוס קרב.