חיילי מילואים רבים מפיקוד העורף זומנו בשבועות האחרונים לסייע בטיפול במשבר הקורונה, אחד מהם הוא שי שמש, מורה לאזרחות בתיכון מרשת אורט שהוא גם קצין מילואים בכיר בפיקוד העורף. אחרי 40 ימי מילואים הנהלת בית הספר החליטה לזמן את שמש לשימוע לפני פיטורים בגלל היעדרותו הארוכה.

"אני משרת בתפקיד ראש מטה גליל מערבי וגויסתי ל-40 ימי מילואים ברצף בעקבות משבר הקורונה", סיפר שמש ב"חדשות הבוקר", "כמו שכולם ראו בחדשות, עשינו עבודה. הייתי על מדים בכרמיאל ועסקתי בחלוקה של מנות מזון לאוכלוסיות נזקקות כשקיבלתי טלפון ממנהלת בית הספר. היא הודיעה לי שאני צריך לחזור לעבודה ולהתייצב בבית הספר כי בתי הספר חזרו לעבוד באופן חלקי. אמרתי לה שאני עדיין בשירות מילואים פעיל ולא יכול לחזור כרגע אלא רק ברגע שאסיים, בעוד שבוע או שבועיים, זה לא תלוי בי".

לדברי שמש, מנהלת בית הספר לא אהבה בכלל את תשובתו: "היא הודיעה לי שזה לא מקובל עליה ושאני צריך לחזור. היא אמרה, 'שמע, הערתי לך כמה פעמים על זה שאתה עושה מילואים ושזה לא מסתדר עם העבודה. לא ייתכן שתפסיד ימי עבודה בגלל מילואים. הערתי לך ואתה ממשיך בשלך'. היא התקשרה שוב יום למחרת והודיעה לי שהיא מוציאה מכתב פיטורים כי היא לא יכולה לספוג את הפסד ימי העבודה".

בהקלטת השיחה בין שמש למנהלת בית הספר היא נשמעת אומרת: "אני מוציאה את זה במסמך רשמי של אורט, זה מין נוהל על סיום עבודה או פיטורים. אני רואה את זה בצורה כזאת - ריבוי התפקידים שאתה עושה, ימי המילואים... יש התנגשויות עם הצרכים של בית הספר והדרישה או הציפייה שלי מעבודה. זו המהות, לא מהמקום הפדגוגי שלא מנהל שיעור, זה לא יושב על העניין הזה".

שי, יש בצעד הזה משהו מעליב מאוד.
"כן, כי אני עושה את העבודה הזאת מתוך שליחות ולא מתוך כוונה להתפרנס. פרשתי משירות צבאי ארוך שנים בצה"ל ובחרתי לעשות הסבה מקצועית וללכת להיות מורה ואולי בעתיד מנהל. הפרנסה היא לא השיקול שלי, וזאת גם הסיבה שאני עושה את המילואים. עד משבר הקורונה פספסתי ימים בודדים, וגם על הימים האלה קיבלתי המון ביקורת ונזיפות. זה מאוד כואב לי".

רוצים לפטר אותך לא כי אתה מורה לא טוב, אלא כי דורשים ממך לבחור בין תרומה למדינה דרך מילואים או תרומה למדינה בתחום החינוך.
"זה גם בא בתקופה שאני מגוייס בשל משבר הקורונה, כולם חווים את זה, בארץ ובעולם. זה קורה בשבוע שבו מציינים את יום ההוקרה למערך המילואים ושבוע אחרי יום הזיכרון לחללי צה"ל. אני מורה לאזרחות, מה יותר חינוך לאזרחות מללכת ולעשות מילואים כשקוראים לך? זה מאוד העציב אותי, גם בגלל העיתוי".

ניסית לפנות ולהתלונן על הדבר הזה?
"פניתי ללא מעט גורמים, גם בתוך בית הספר והנהלת בית הספר וגם במשרד החינוך, ברשת אורט ובארגון המורים. במקרה הטוב גילו סימפטיה אבל לא ממש עזרו ובמקרה הרע אמרו לי, 'אין לך קייס ואתה חוצפן שאתה פונה אלינו ומתלונן'. רק אחרי שפרסמתי פוסט התחלתי לקבל מבול של טלפונים, ואני שמח להודיע שבדחיפה של משרד החינוך וגורמים נוספים שסייעו לי, תוך כמה שעות הודיעו לי שהשימוע לפני פיטורים בוטל ושהמצב הוחזר לקדמותו".

מראש מנהל משאבי האנוש ברשת אורט נמסר: "בשלב זה אני מודיעה על הקפאת זימונך לשימוע באופן מיידי, לצורך בירור טענותיך. רשת אורט מוקירה את התגייסותם של חיילי המילואים ותרומתם לביטחון המדינה. הרשת מצרה על כך ומתחייבת לטפל בנושא במלוא הרצינות המתבקשת".