בין השנים 2016 ל-2018 נרשמה ירידה בביקוש לעבודה מועדפת בקרב חיילים משוחררים מצה"ל, למרות העלייה בסכום המענק המובטח בסיום תקופת העבודה, שעומד כיום על 9,695 שקלים. כך עולה מנתוני אתר "מועדפת" המתמחה בנושא.

מפעילי האתר העוסקים בתחום כ-15 שנה מסבירים שהסיבות לכך הן שילוב של חוסר ידיעה לגבי מהן העבודות שמוצעות לחיילם משוחררים ובעיקר לגבי הכללים לקבלת המענק, כמו מתי להתחיל לעבוד וכמה זמן לעבוד (שישה חודשים מלאים, שנתיים מיום השחרור).

מסקר שערכו לאחרונה באתר עולה כי העבודה המועדפת המבוקשת ביותר על ידי חיילים משוחררים היא בתחום התעשייה - 46.5% מהחיילים המשוחררים שמחפשים עבודה מועדפת יעדיפו לעבוד בהפעלת מכונות, כעובדי ייצור או מחסנאים.

אחרי תעשייה, מבוקשת עבודה מועדפת במלונאות עם 18.1 אחוזים מהמשוחררים. משרות פנויות במלונות יכולות להיות קציני ביטחון, מלצרים, 'תיקונצ'קים' באחזקה ועוד משרות בלתי מקצועיות. במלונות תנאי העסקה נחשבים טובים עם ארוחות מסודרות, פעילויות רווחה וסביבת עבודה נעימה.

17.4% מהחיילים המשוחררים בוחרים בעבודה מועדפת כמתדלקים בתחנות הדלק. הדרישה לעבודה בתעשייה, לעומת מלונות ותחנות דלק, נובעת בעיקר מהעובדה שברוב המקרים בתעשייה אין צורך למשמרות בסופ"ש לרבות חגים ורוב המפעלים סגורים בימים אלה.

סיבות נוספות לכך שחיילים דוחים משרות במלונות הן בין היתר ההקפדה על הופעה מסודרת ונקיה, כאשר בחלק מהמלונות יש דרישה לגילוח אצל בנים, תספורת, איסור על פירסינג וקעקועים בולטים והצורך באנגלית ברמת ניהול שיחה לפחות.

חקלאות, בניין וסיעוד תופסים את המקומות האחרונים כמקומות עבודה שחיילים משוחררים יבחרו לעבוד בהם. "בעבר הלא רחוק סקרים העידו על כך שמשוחררים יסכימו לעבוד בבניין וחקלאות בתמורה לשכר מתאים אך כיום אנו עדים לכך שגם בתמורה לשכר גבוה יותר אין ביקוש לעבודות בתחומים אלה", מציינים במועדפת.

 

הם מסבירים כי חוסר הביקוש בעבודות בתחומי החקלאות, בניין וסיעוד נובע בעיקר מסיבה כי מקצועות אלו הם כיום נחלתם הבלעדית של העובדים הזרים.

משוחררים רבים לא מודעים לכך שעבודה מועדפת יכולה להיות מגוונת, בין היתר כמתקין תשתיות תקשורת, כעוזר טכנאי מיזוג, כמדריך לאנשים עם מוגבלות בעמותות, בייצור רכיבי מחשב במפעל הייטק, בחברות התקנה של מכשירי כושר, בהקמה ופירוק אירועים, במתקני חברת חשמל, במאפיות ועוד.

"למשוחררים יש תחושה שכל העבודות המועדפות מציעות שכר מינימום וזה לא המצב במציאות, יש משרות בשכר גבוה יותר ובתנאי העסקה משופרים, כמו ארוחות והסעות. פשוט צריך לדעת לחפש", מסבירים באתר מועדפת שם מציעים למשוחררים למצוא בעזרתם עבודה בכתובת: Muadefet.co.il.