בשנה שעברה החליטו בצה"ל לפתוח בקמפיין ההוקרה למערך המילואים יחד עם ערוץ הספורט. השנה, שנה שנייה לקמפיין, הוחלט לקחת את שיתוף הפעולה צעד אחד קדימה, וליצור סדרת ריאליטי המציגה את דמות המפקד הישראלי.

עוד בנושא>>מילואימניקים התרגזו לקבל סמס על הפרויקט מהמוקד

בסדרה, נבחרת המילואים של ישראל מחפשת את הקפטן שלה. המשתתפים בסדרה, 4 מפקדי גדודים ומפקדי פלוגות ביחידות קרביות במילואים, צוותו לפרשני הספורט שרון פרי, רותם ישראל, משה פרימו ורז זהבי והתחרו כזוג מול הצוותים האחרים, כשהמשימות משקפות את ערכי ורוח צה"ל. מאמן הנבחרת, שמחלק את המשימות, הוא שלמה שרף, מאמן נבחרת ישראל לשעבר. המנצח של הסדרה, מי שייבחר לקפטן הנבחרת, יזכה בחבילת נופש זוגית וכרטיס למשחק של ליגת האלופות.

אחד המפקדים שמככבים בסדרה מוכר גם לצופי קשת 12 בה השתתף בריאליטי "לאהוב את אנה" לצדה של אנה ארונוב. מדובר בדוד פורטל המשמש גם כמ"פ מילואים בדרגת רב-סרן. "מ״פ מילואים זה משרה שנייה לכל דבר", מציין פורטל, "ההתעסקות היא יום יומית. אנחנו משרתים בעזה, הגזרה הכי חמה, והמילואימניקים מבינים את גודל המחויבות ונדרשים לרמה מאוד גבוהה של מקצועיות. מעבר לימי המילואים הפעילים, יש עיסוק במשך כל השנה בדברים שמאחורי הקלעים כמו כוח האדם של הפלוגה. החלק הכי כיף הוא להיפגש באמת ולעשות את העבודה שלשמה התכנסנו. המטרה היא לנצל את הזמן שצה"ל נותן לנו להתאמן בצורה הטובה ביותר".

נבחרת המילואים של ישראל (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
מתוך הפרוייקט עם הפרשנים | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

פורטל התגייס לסיירת גבעתי בזמנים האינטנסיביים של האינתיפאדה השנייה. חווה פעילות מבצעית מאתגרת בעזה ואז יצא לקורס קצינים. את מסלול הקצונה, שארך כתשע שנים, התחיל כמ"מ בגדוד צבר, ולאחר מכן המשיך כסמ"פ, מ"פ מסלול ומ"פ ותיקה, וסיים כקב"ט גבעתי בסוף 2010.

"יש תהליך התפתחות אבולוציונית בחייו של המילואימניק", אומר פורטל. "כשבחור צעיר משתחרר מהצבא הוא שם את הפרק הזה מאחוריו ודואג לעתיד שלו. ככל שמתבגרים מבינים את גודל המחויבות ואת השליחות. כשמתמסדים, מילואים כבר הופכים לכיף ואנשים מחכים למילואים. ככל שעובר הזמן המחויבות והמקצועיות גדלה. בנוסף, היום המילואימניקים הרבה יותר מודעים לכושר גופני, כך שמכל הבחינות לרתום אותם למשימה זו לו בעיה".

כל הסדרה בה משתתף פורטל היא חלק מקמפיין הוקרת מערך המילואים של צה"ל. "מערך המילואים מהווה חלק בלתי נפרד מהצבא", אומרים בצה"ל בנושא. "אנשים שלצד חיים אזרחיים פרטיים וחיי משפחה, ממשיכים לתרום למדינה ע"י שירות בצבא. מתוך רצון להוקיר את מערך המילואים, ומתוך הבנה שקהל היעד שרבים מאנשי המילואים צופים בשידורי ליגת האלופות, הוחלט בשנה שעברה לפתוח בקמפיין ההוקרה".

"לרוב המילואימניקים יש קשר ישיר לליגת האלופות", מסכים פורטל ומשתף בחוויות מאחורי הקלעים. "כמכור לספורט - החוויה הייתה מדהימה. מצד אחד לתת מעצמי למערך המילואים ומצד שני לבלות ימים שלמים עם פרשני הספורט האהובים עליי. בכל הפסקה קטנה בין הצילומים היינו מדברים על כדורגל ועל כדורסל ודנים על מצבן של קבוצות ושחקנים. התוכנית עצמה הייתה קשוחה. החזיר אותי לתקופת הטירונות. על כל הקשיים חיפינו באווירה מדהימה ובהרבה צחוק. חזרתי עם חיוך ענק לחבר'ה".