מילואים בצימר
רצו להתרחק מהאש, אבל עדיין נשארו קרובים למרכז העניינים

במדינה קטנה כל כך כמו ישראל, העורף נמצא קרוב מאוד לחזית ופעמים רבות, הוא הופך לחזית עצמה. במצב כמו זה, מוצאים את עצמם רבבות תושבי הדרום מוקפים בחיילי מילואים שמגיעים לחזית, בין אם מפיקוד העורף או מהחטיבות הלוחמות שייתכן שיכנסו לפעילות קרקעית ברצועת עזה. המפגש הזה מוליד יוזמות אזרחיות התנדבותיות מרגשות שמחממות את הלב.

אבנר ולימור כהן, המתגוררים בישוב גבעות בר מצפון לבאר שבע ומפעילים בסמוך לביתם צימר, מצאו את עצמם גם הם מוקפים במטחי רקטות ובהרבה אנשי צבא בימים האחרונים שלפני הפסקת האש. מגג ביתם של אבנר ולימור הממוקם על גבעה הצופה לעיר, הם ראו ממתחילת המבצע את הנפילות, את היירוטים המוצלחים ואת כל התנועה הצבאית הרוחשת כל כך סביב בירת הנגב.

צימר מארח מילואימניקים
רצו להתארח בצימר באזור וקיבלו את זה בחינם עם הרבה חום ואהבה

לא רחוק מביתם של לימור ואבנר, הייתה קבוצה של שנים-עשר אנשי מילואים של חטיבת הצנחנים הסדירה שנקראו למילואים למקרה של כניסה קרקעית. בזמן שהם מחכים להחלטת הממשלה בנוגע להמשך מבצע עמוד ענן, אותם חיילי מילואים עומדים בכל ערב בפני שתי ברירות: נסיעה ארוכה לביתם - או שהיה באחד מבסיסי הדרום. "תמיד יש מקום בבסיס. זה עניין של הקצאות. אנחנו החלטנו שאנחנו כן רוצים להישאר באזור בדקת קריאה ושיהיה לנו גם מקום נוח להעביר בו את היום", מספרת עדי קופל, מילואימניקית בקבוצה. אחרי כמה ימים של שטח ולינה בבסיס, החלה עדי לחפש צימרים ומקומות לינה באזור בעבורה ובעבור חבריה.

"בכל מבצע נתקלים באנשים כאלה, אבל אבנר הוא אדם באמת מיוחד"

המפגש בין המילואימניקים לאבנר קרה בתחילת השבוע. "התקשרה אלי מישהי ואמרה 'שלום, אנחנו שנים-עשר אנשי מילואים ואנחנו מחפשים מקום לישון, רציתי לשאול אם הצימר שלכם פנוי'. אמרתי להם שהצימר פנוי, שיהיה להם מעט צפוף, אבל שאין לי בעיה לארח אותם בכל זאת. היא שאלה כמה זה יעלה להם, אז אמרתי לה 'אתם אנשי מילואים, אתם בסופו של דבר שומרים עליי, אז אתם לא משלמים'".

מילואימניקים מתארחים בצימרים
לא באים בטענות לצבא - רצו להגדיל ראש ולהשאר בדקת קריאה

כך בתחילת השבוע הגיעו לצימר אנשי המילואים כשעומדים לרשותם בריכת שחייה, אופני שטח, אוכל טוב והרבה חום ואהבה. את פניהם קיבלו אבנר, לימור וילדיהם שהביעו הרבה תמיכה בפעילות של אנשי המילואים ונתנו להם בדיוק את מה שהם ביקשו, בחינם, והם הדגישו - בלי שום דרישה לתמורה.

"מדובר בבנאדם מדהים", אומר אלירן, איש מילואים נוסף. הוא מוסיף ואומר, "אנחנו היינו כולנו ביחד גם במלחמת לבנון השנייה וגם במבצע עופרת יצוקה. בכל מבצע יוצא לנו להיתקל באנשים כאלה, אבל אבנר הוא אדם באמת מיוחד". "יש לו בית מקסים ומשפחה מדהימה, הם דאגו לנו להרבה פינוקים. על הבוקר אבנר הביא לנו שמן זית שהוא מכין, גבינת לבנה ופיתות", מספרת עדי, "בזכותם יש לנו את האפשרות להיות רחוקים מכל הבלגן והפיצוצים, אבל מספיק קרובים למוקדי ההתרחשות אם יש צורך".

חשוב להדגיש - למילואימיניקים האלו אין צל של ביקורת או טענות, הם בסך הכל חיפשו מקום נוח שיהיה קרוב מספיק למוקדי ההתרחשות. למעשה, הם פגשו אנשים טובים באמצע הדרך. "העזרה הזו, זה משהו שמאפיין את העם", אומר אלירן, "זה מתעצם בתקופות כאלה, אם זה לא היה ביסוד ובבסיס, לא היית נתקל בדברים כאלה גם בזמנים כאלו".

מילואים בצימר
עד שיחליטו - פעילות קרקעית או הפסקת אש, הם מחכים בצימר

מיליוני שקלים נתרמו מאגודה למען החייל ולב"י

ימי המבצע היו ימים מאוד עסוקים לקרן לב"י והאגודה למען החייל שעובדים ומתנדביהם פועלים ללא הרף למען רווחת החיילים.

קרן לב"י מעניקה פליזים
חיילי כיפת ברזל מקבלים פליזים מחממים מקרן לב"י

בתוך 24 השעות הראשונות של המבצע קרן לב"י גייסה למען חיילי צה"ל לא פחות ממיליון שקלים מתורמים הפזורים בקנדה, צרפת, מקסיקו, דרום אפריקה שוויץ ועוד. בכספי התרומות נרכשו עבור חיילי כיפת ברזל פליזים, חם-צוואר, כפפות וביגוד תרמי ולחיילי החי"ר פנסים. בנוסף לזה, דאגה קרן לב"י לערכות הגיינה אישיות בעבור חיילי המילואים. קרן לב"י ממשיכה גם כעת בגיוס הכספים למען החיילים. מר אשר גולדשלאגר, יו"ר קרן לב"י מסר, "אנחנו ותומכינו בעולם מחזקים את החיילים עד כמה שאנחנו יכולים - הם שם בשבילנו ואנחנו כאן בשבילם. אנחנו נמשיך באיסוף התרומות על מנת לדאוג ולתת לחיילינו בסדיר ובמילואים". 

האגודה למען החייל בארץ, בקנדה (ASI-CANADA) ובאנגליה גייסה יחד עם ידידי האגודה למען החייל בארה"ב ובפנמה (FIDF) סכום כולל של כ-4.1 מיליון שקלים למען כלל חיילי צה"ל הלוחמים בסדיר ובמילואים. באמצעות כספים אלו הוקמו בשטחי הכינוס מתחמי רווחה למען החיילים, הועברו אלפי אריזות מתיקה לחיילים בדרום וחולקו אלפי ערכות הגיינה וערכות הלבשה תחתונה הכוללים פריטים להחלפה, גופיות תרמיות, גרביים צבאיים ותחתונים. בנוסף הועברו לחיילים פריטי בידור והווי כגון מסכי טלוויזיה, ממירים ערכות קפה, משחקים ומגזינים. 

חיילים עם תרומות אלח עמוד ענן (צילום: אלון הראל)
חיילי צה"ל עם חבילות שקיבלו מהאגודה למען החייל | צילום: אלון הראל

בנוסף, חברות מובילות במשק הישראלי התגייסו גם הן למען החיילים ובשיתוף עם האגודה למען החיילים יצאו אל הפועל היוזמות הבאות:

עמדות תיקון טלפונים ניידים של חברת פלאפון נפרשו בשטח, מוצרי הגיינה נתרמו על ידי חברת חוגלה קימברלי, מוצרי מזון ושתייה נתרמו על ידי חברת קוקה קולה, שטראוס, טרה ודלק וחברת דלתא תרמה אלפי ערכות הלבשה תחתונה וגרביים. 

>> יש מספיק אוכל למילואימניקים? עדויות מהשטח