עזבו את העובדה שלא תקבלו משכורת נורמלית בשלוש השנים הקרובות ושהמיטה בבית תישאר מיותמת לאורך רוב ימות השנה – המכה האמיתית שנופלת על המתגייסים מגיעה עוד טרם דרכה כף רגלם בבקו"ם. למעשה, היא טמונה בחפץ העצום התלוי על גבם ומאיים להכניע אותם: התיק.

אין ספק שהחוויה החדשה שאתם עומדים לחוות, הכוללת התייחדות עם שק"ש צה"לי בלילות ועם מפקד צה"לי שיטרטר אתכם בימים, דורשת השלמת ציוד כזו או אחרת. עם זאת, אל תגזימו: אין צורך לדאוג באופן אישי לרווחה הכלכלית של רשתות ציוד המחנאות. הכנו לכם רשימה הכוללת את כל מה שאתם צריכים להביא איתכם ביום הגיוס – איזה ציוד תקבלו בבקו"ם, מה כדאי בכל זאת לקנות ועל מה אפשר ורצוי לוותר.

נערה אורזת ביקיני (צילום: עודד קרני)
סחתיין על האופיטמיות, אבל לא, את לא באמת צריכה לקחת בגד ים | צילום: עודד קרני

מה מקבלים בבקו"ם?

עם הגיעכם לבקו"ם תקבלו לא מעט פריטי ציוד שימושיים, הן מצה"ל והן מהאגודה למען החייל:

קיטבג: בבקו"ם תקבלו תיק צבאי - בין אם קיטבג (מין שק עם פתח למעלה) או צ'ימידן (תיק עם רוכסנים ותאים), בו יאוחסן ציוד ה-א' שלכם, וזו סיבה מעולה לבוא מהבית עם תיק בגודל סביר ולא מפלצתי. כמו כן, תקבלו גם תיק גב.

ציוד א': מדי א' (שניים שלושה סטים של מדי דקרון הכוללים חולצה ומכנסיים – שחשוב לבדוק שהם במידה שלכם (בנות שיצהירו כי הן מקיימות אורח חיים דתי יקבלו גם חצאיות), גם אם האפסנאים יחשבו שאתם נודניקים, נעליים (שני זוגות לקרביים. גם כאן, חשוב מאוד לוודא שהמידה מתאימה), חגורה, כומתה, מעיל א' (מחמם ומוצלח מאוד). 

גומיות: בנים מקבלים גומיות כדי לקפל את שולי המכנסיים מעל לנעליים.

הקיטבג שלי
הקיטבג שלי

ערכת דיסקית: ובה דיסקית אחת או שתיים, עליהן מוטבע המספר האישי ואותה יש לענוד תמיד על הצוואר. בנים ידרשו לשדך את הדיסקיות גם לנעלים עם סיכות מיוחדות. בנוסף, הערכה תכלול לרב גם כיסוי לדיסקית (אם לא, זה לא בעיה לתפור, להשיג מחייל ותיק או לקנות), בערכה תמצאו גם פנקס שבי - חוברת בת ארבעה עמודים המונפקת בהתאם למוסכם באמנת ז'נבה ובה מופיעים כל הפרטים האישיים והרפואיים שלכם - אותו תצטרכו לשאת עליכם יחד עם החוגר כל העת.

גרביים: מקבלים 5-9 זוגות גרביים על פי סוג השירות. בנים מקבלים גרבי צמר מתאימים לנעליים הגבוהות שהן לא רעות בכלל, כמו גם בנות קרביות. בנות מקבלות גרבי ספורט.

ביגוד: בבקו"ם מקבלים 3 גופיות טי-שירט. בנים מקבלים בנוסף שלושה זוגות תחתונים. לוחמים מקבלים שני מכנסי ספורט, אבל אלה, על פי רוב, לא מוצלחים במיוחד. רצוי לחכות עד היציאה הראשונה הביתה, להתרשם מהמכנסיים ובמידת הצורך להביא במקומם אחרים, על פי הכללים הצה"ליים.

כדי שתדעו בדיוק מה אתם מקבלים בבקו"ם, ולא תביאו ציוד מיותר, דאגנו לכם למשחק האינטרנטי "מה יש בקיטבג שלי?"

מגבת: קרביים מקבלים שתיים, כל השאר מקבלים מגבת אחת.

תיק רחצה: מקבלים בתוך הערכה של האגודה למען החייל. בנים ימצאו בתוכו סכין גילוח חד פעמי, מברשת שיניים חד פעמית, משחת שיניים קטנה ועוד כל מיני דברים קטנים שמן הסתם כבר הבאתם מהבית. בנות, ימצאו בתיק טמפונים ותחבושות לבנות, ולפעמים אפילו סכין גילוח טוב ודאודורנט, מה שגם סביר להניח שכבר הבאתן מהבית.

ערכת החייל שאינו לוחם כוללת ערכת כלי תפירה (ערכה טובה שתתברר כשימושית כאשר יפול כפתור מחולצת המדים שלכם), פנקסי כיס (להם תמצאו לא מעט שימושים), גם כאן תמצאו מברשת שיניים, בנוסף אטמי אוזניים וסרט זוהר. הבנים מקבלים בנוסף סכין גילוח חד פעמי וכיסוי דיסקית. הבנות מקבלות חבילת מגבונים לחים.

ערכת לוחם כוללת נרתיק לפק"ל כיסים, 10 אזיקונים, 8 מיתרים עבים, 3 סרטים דביקים, משרוקית, כיסוי לשעון יד, מברשת נעליים, שרוך דק לאבטוח, תרסיס שמן לנשק, מברג ומגלר (מברשת לניקוי רובה).

מנעול: הבנים מקבלים מנעול סביר בהחלט, אבל כיוון שתצטרכו לנעול יותר מתיק אחד, כדאי בכל זאת להביא מנעול נוסף.

תחבושת אישית: בשנים האחרונות שונו הפקודות ורק לוחמים מקבלים תחבושת אישית.

תיק גב שחור.

בנות מקבלות גם גז מדמיע להגנה עצמית. חשוב לשמור עליו, במסדרי ביקורת בודקים אם הוא קיים וצריך להחזיר אותו ביום השחרור.

שימו לב!

את הקיטבג ואת ציוד ה-א' תצטרכו להחזיר עם תום השירות הצבאי.

לקרביים: מומלץ להחליף בתקופה הראשונית של השירות בין זוגות הנעליים, על מנת "לרכך" את שניהם באותו הזמן, ולא להגיע למסע, למשל, עם נעליים חדשות וכואבות.

לבנות: כיום חל איסור להצר או להנמיך גזרה במדי ה-א'. על פי הוראות המשטרה הצבאית, השינוי היחיד שמותר לעשות הוא מכפלת בתחתית. חבל שתשלמו על ההצרה, תקבלו דו"ח, ריתוק, ובכל מקרה יכריחו אתכן להחליף מכנסיים. אם החלטת לעשות את זה, פשוט בגבול הטעם הטוב.

בחור מסתכל על צו ראשון מופתע (צילום: עודד קרני, פז"ם)
לא לשכוח להביא את צו ההתייצבות | צילום: עודד קרני, פז"ם

 

מה צריך להביא בעצמכם?

מסמכים: צו התייצבות, תעודת זהות, רישיון נהיגה, פרטי חשבון בנק, מספרי תעודות זהות של ההורים.

תיק גדול: רצוי להצטייד בתיק בנפח של בין 60 ל-80 ליטר. עם זאת, לא לכולם כדאי לרוץ ולקנות תיק גדול לכל כך. בהנחה שלא תשרתו כלוחמים ושברב השירות תחזרו הביתה מידי שבוע, או כל יום, כדאי לנסות למצוא תיק מאחים גדולים, בני דודים וחברים. בהנחה שתתגייסו לקרבי, כדאי להשקיע בתיק גב טוב כי הוא באמת ילווה אתכם ברב השירות. ברשויות מקומיות ושנות ובמספר בתי ספר תיכוניים, המתגייסים מקבלים תיקי גב כמתנת גיוס ואז אין התלבטות.

טיפ: אחרי הגיוס, אלו שיבחרו לצאת לטיול במזרח או באמריקה הלטינית ידרשו לקנות תיק שוב. אם זה הקטע שלכם, כדאי לשקול לקנות כבר עכשיו תיק שיתאים גם לטרקים והליכות ארוכות. הן נוחות יותר וזה יחסוך לכם לא מעט כסף. אם זה לא הכיוון שלכם ואתם יודעים שברב הזמן התיק יהיה זרוק מתחת למיטה, עדיף ללכת על משהו סטנדרטי ולא יותר מזה.

מנעולים: אפשר לקנות סט של שניים עד ארבעה מנעולים, שיספיק לתאים שונים בתיק ובקיטבג. המנעולים צריכים להיות קטנים, הכי זולים שתמצאו יהיו בסדר גמור. אחסנו את המפתחות במקום שתוכלו למצוא אותם. עדיף שיהיה גם מפתח ספייר, או שהמנעול יהיה מנעול קוד.

שעון יד: רצוי דיגיטלי עם סטופר ותאורה, אם אתם מתגייסים לקרבי, עדיף שיכלול שפצור שיעטוף אותו כדי למנוע החזרת אור (בשטח אסור לענוד דברים "מנצנצים", לצורכי הסוואה), סקוטש למשל. קרביים כאמור מקבלים כיסוי שעון בבקו"ם.

ביגוד אזרחי: לשינה - פשוט מה שנוח לכם לישון איתו, קחו בחשבון שיכול להיות לכם הרבה יותר קר או חם מאשר בבית. לשאר הזמן - בחורף אפשר להצטייד בגופיות תרמיות ובגעטקס, גם כאן, לא להשקיע בביגוד המיועד לטיפוס על פסגות האלפים המושלגות.

מד"ס: ראשי תיבות ל"מדי ספורט". בבסיס תגלו שיש לא מעט סייגים, חוקים וכללים לביגוד ספורט. באופן כללי: גופיות ומכנסיים שיותר קצרות מקו הברך - אאוט. טיפים: כדי להמנע משפשפות רצוי להצטייד בהלבשה תחתונה שתמזער את מימדי התופעה.

גופיות:  גופיות ארוכות או קצרות (לפי העונה). בבקו"ם מקבלים גופיות, אבל כדאי להשלים עוד 5 גופיות בצבע חאקי או ירוק, ואחת או שתיים גופיות לבנות. אין סיבה לקנות גופיות בחנויות יוקרה או מחנאות. 5 גופיות ב-50 שקל זה מספיק טוב.

חזיות, גרביים ותחתונים: ייתכן שתסגרו שבועיים בבסיס, ועל כן צריך להביא מספיק לבנים להחלפה. עשרה זוגות תחתונים אמורים להספיק. גם גברים שלא נוהגים ללבוש תחתונים מתחת למדי הב', מומלץ להביא זוג או שניים, לכל מקרה של שפשפת או קרע לא צפוי במכנס. לגבי גרביים, כדאי להביא כמה זוגות, אם כי הבנים יקבלו גרביים בבקו"ם. בכל מקרה, על הגרביים להיות שחורים או אפורים (ואפשר גם להביא כמה זוגות לבנים למד"סים). בנות, לא להביא יותר מדי חזיות, חזיות ספורט עדיפות.

שריכת נעליים צבאיות (צילום: עודד קרני, פז"ם)
ייקח קצת זמן עד שהנעליים שלכם יצברו פז"ם | צילום: עודד קרני, פז"ם

נעלי ספורט: למד"סים. קרביים, לא להשקיע יותר מדי, עוד תקבלו שוברים לקניית נעלי ספורט.

כפכפים: פריט חובה למקלחת. עדיף מגומי, שיתייבשו מהר.

לשינה: סדין או ציפה יספיקו. בחורף אפשר להיכנס לציפה ואיתה לשק"ש הצה"לי המחמם עד מאוד, שניקיונו בכל זאת מוטל בספק. בקיץ אפשר לפרוש סדין על מזרון או להתכסות איתו. אפשר להוסיף גם כרבולית, אם היא מתקפלת ולא תופסת יותר מדי מקום.

להגיינה: אפשר להביא תיק כלי רחצה, למרות שמקבלים בבקו"ם, או להסתפק בשקית ריץ'-רץ'. בכל מקרה, יש דברים בסיסיים שצריך להביא ומעבר לזה לפי צרכים אישיים, מבלי להגזים:

מברשת ומשחת שיניים

שמפו

מרכך וסבון - בכלים קטנים, בקבוקים גדולים עושים צרות

דאודורנט

כלי גילוח, כולל מראה בלתי שבירה, ם לדעתכם תצטרכו, גליל או שניים של נייר טואלט, לכל צרה שלא תבוא (ועדיף שיהיו גם כמה ריבועים מקופלים בפק"ל כיסים)

לבנות – תחבושות וטמפונים, מברשת שיער וסכין לגילוח רגליים אם תרצו; בקיץ, קרם להגנה מהשמש; שפתון למניעת יובש בשפתיים.

תרופות: במידה ויש כאלה שאתם נוטלים באופן קבוע. עדיף שיהיו גם פלסטרים ואקמול, אבל את אלה תוכל לבקש גם מהחובש.

חומר נגד יתושים וטלק: שוב, במידה ותצטרכו תוכלו להשיג במרפאה, אבל עדיף שיהיו אל-תוש אישי וטלק בהישג יד.

שקיות: לא ייאמן כמה ששקיות הן דבר שימושי. העובדה שיש שקית פנויה בסביבה תמיד מוכיחה עצמה. אפשר, למשל, לסדר ככה את התיק – לחלק את הגרביים, התחתונים, הגופיות וכדומה בין שקיות שונות, וככה לא לבלות את כל שעת הט"ש בנבירה אינסופית. בחורף, שקיות יתגלו כשימושיות בשמירת תכולת התיק יבשה לאורך זמן.

טוש שחור, לא מחיק: יעשה פלאים ליכולתכם למצוא את הציוד שלכם ולשמור עליו. על כל דבר שאתם מקבלים – בין אם קיטבג או קסדה – שרבטו את שמכם בגאווה. "כל דבר", אגב, לא כולל את הנשק. גם עט תמיד עשוי להיות שימושי.

מה עושות המקפלות באפסנאות? (תמונת AVI: ארץ נהדרת )
עכשיו כל מה שנותר לך לקוות הוא שהאפסנאי יהיה נחמד אליך | תמונת AVI: ארץ נהדרת

פנס וסוללות: גם פנס מהמכולת ב-15 שקל יעזור בליל שדאות אפל. חבילת סוללות אחת יותר מתספיק, ואפשר אפילו להביא רק חלק ממנה.

מצית: תעזור לצורכי שפצורים.

טלפון סלולרי + מטען: אפשר להביא גם סוללה נוספת, אם יש. בכל מקרה, וכיוון שייתכן גם שתלונו בתנאי שדה, אין צורך להשאיר את הטלפון עליכם ודלוק מעבר לשעת ט"ש. בשאר הזמן ניתן לכבות אותו ולהשאירו בתיק הנעול, או בכיס.

כסף: עדיף שיהיה עליכם קצת כסף, לא יותר מדי, ועדיף כסף קטן לשימוש במכונות שתייה.

משקפיים ועדשות מגע: למי שצריך ורצוי להביא זוג אחד רזרבי.

גומיות שחורות לשיער: לבנות, שיבינו מהר מאוד שתמו ימי השיער הפזור.

שימו לב! כדאי לבוא לבקו"ם לבושים בבגדי הספורט, וכך לחסוך מקום בתיק.

אפשר, אבל לא חייבים

סיכות ביטחון: למרות שיהיו כאלה גם בערכת התפירה, אפשר להביא עוד כמה מהבית, לצורכי שפצורים מהירים.

מדרסים: במידה ואתם זקוקים למדרסים אפשר להביאם, אבל אם תוכלו לחכות עד לחזרה הבייתה עם הנעליים, שתוכלו למדוד בתוכם את המדרסים, עדיף. אם יש לכם בעיה רפואית המחייבת מדרסים, אתם זכאים למדרסים מיוחדים על חשבון צה"ל.

אפשר להביא מגבת, על אף שמקבלים בבקו"ם, אבל לא להגזים בכמות או בגודל.

אפשר להביא משקפי שמש, אבל הזמן היחיד שתוכלו להרכיב אותם יהיה ביציאה ובחזרה מהבסיס.

אפשר להביא כמה כפפות גומי חד פעמיות למקרה של תורנויות מגעילות במיוחד. כמו כן, אפשר להביא אסלניות וקיסמי אוזניים.

בחורף אפשר להביא כובע גרב וכפפות, בשחור. שימו לב שלא בטוח שבכלל יתירו את לבישתם, וייתכן שיחלקו כפפות וכובעים צבאיים.

ממש לא צריך

רצועה או אביזרים אחרים לנשק: פשוט לא לקנות. מה שתצטרכו, תקבלו.

גרבי הליכה מיוחדים, או שאר שטויות בסגנון, שמנסים למכור לכם. אם במקרה תיתקלו בתנאי קור קיצוניים, תקבלו מהצבא ציוד מתאים. וכך או כך, בדרך כלל המוצרים בשק"ם שבבסיס זולים יותר מבכל חנות מחנאות שתמצאו בקניון, וזה כולל שמפו ומשחת נעליים.

משחות ותרופות למיניהן, שאין שום דרך לדעת אם באמת תשתמשו בהן. חומר דוחה יתושים וטלק הם בסיסיים, אבל לא צריך לרוקן את בית המרקחת מתרופות לשפשפות, פטריות, שלשולים ועצירות. אם תצטרכו, יש את כל אלה במרפאה הצבאית.

לא צריך גם שקיות חימום, שהן בהחלט רומנטיות אבל לא שוות יותר מדי. אם המצב באמת יהיה רע, צה"ל יספק אותן בעצמו.

שרוכים, שמגיעים קומפלט עם הנעליים.

שום דבר שנושא סמל יחידה, גם אם עליה חלמתם כל חייכם. ראשית, תמיד קיים הסיכוי שתשובצו בסופו של דבר ליחידה אחרת. שנית, מדובר פשוט בסימן צעירות מובהק. ברוב הכשרות הטירונות יגדילו המפקדים לעשות ויטרטרו צעיר המעז לענוד סמל יחידה שלא הרוויח בזיעה.

כמו כן, בשום פנים אל תרכשו ציוד "כמו" צבאי – כומתה, חגורה, מדים. כל דבר שאי פעם תצטרכו, תוכלו להשיג. גם אם איבדתם משהו ואתם מפחדים שתעלה בגללו על מת"ש (משפט תשלום), תמיד יכול להיות שתצליחו להשיג את אותו המשהו, וגם אם לא, הקנס הכספי מזערי. בכל מקרה, פנו למפקד לדווח על אובדן ואל תחכו שהוא יגלה את זה בעצמו – הוא מחוייב להשלים את הציוד, ועדיף ללכת עם מעיל ולעלות למשפט מאשר לקפוא בלעדיו.

שק"ש: מעבר להיות השק"ש הצה"לי מעולה (ולא חסרים גם כאלה שגונבים אותו בסוף השירות), סביר להניח שיאסרו עליכם להשתמש בשק"ש אחר, אז תחסכו את זה מעצמכם.

חייל מכניס בגדים לתיק (צילום: עודד קרני, פז"ם)
אל תדאג, אחרי שנה בצבא אתה תדע בדיוק מה אתה צריך להביא | צילום: עודד קרני, פז"ם

נגנים: בין אם MP3 או אייפוד, רצוי לא להביא, אפילו אם הנסיעה תהיה ארוכה. רוב הזמן תעדיפו גם ככה לישון, ועדיף להימנע מסכנות גניבה. בעתיד, כשתתאקלמו, תוכלו להביא את הנגנים.

כנ"ל גם לגבי כלי מיטה. יכול להיות שבמהלך השירות, או במידה והטירונות ארוכה במיוחד, יהיו מגורים בהם תוכלו להשתמש בסדין ובכרית, כמו בבית. חכו קצת, תדעו לאן אתם חוזרים, ורק אז החליטו מה להביא.

ממש אין צורך (או זמן) באיפור, על כל סוגיו.

פירסינגים, עגילים ותכשיטים: פשוט להסיר ולא להביא, שכן רובם נוגדים את חוקי הצבא.

בגד ים: אתם פשוט לא הולכים ללבוש אותו במקלחות. לכל אחד יש רק כמה דקות להתקלח, במקרה הטוב, והדבר האחרון שיהיה לכם איכפת ממנו הוא מי מסתכל עליכם. ליתר דיוק, אף אחד לא מסתכל עליכם - כולם פשוט רוצים להרים כבר טלפון הביתה.

שימו לב! תמיד תוכלו להשלים קניות ציוד אחרי השבוע-שבועיים הראשונים, כאשר תדעו מה באמת חסר.

>> התחנה הבאה: יום הגיוס. מה בדיוק הולך לקרות שם?

פספסנו משהו? מצאתם טעות? נשמח לשמוע מכם עדכונים ותיקונים ולשמור את פז"ם מעודכן בחזית. כתבו לנו ל-pzm@mako.co.il