יוליה שוויגר על מדים (צילום: תומר ושחר צלמים)
פניה מועדות לצה"ל, אבל היא לא נוטשת את הספורט. יוליה שוויגר | צילום: תומר ושחר צלמים

כשהיא הגיעה ללשכת הגיוס בבאר שבע ביום חמישי האחרון, ספק רב אם רב או חלק מהנוכחים במקום זיהו אותה וידעו מה ההישגים שהיא הגיעה אליהם בטרם יום הגיוס, אבל מדובר בלא פחות ממקום שני בארץ בשחמט ומקום חמישי בעולם כולו.

יוליה שוויגר נולדה בעיר ויניצה שבאוקראינה, מגיל 5 היא עוסקת בשחמט ברמה תחרותית ובגיל 15, עלתה לארץ והצטרפה למועדון השחמט המקומי. "הגעתי כי ידעתי שבארץ יש מועדון שחמט חזק מאוד. גם ידעתי שיש פה את המאמן מרק צייטלין ורציתי להתאמן איתו. אבא שלי ביקש שיקבלו אותי. הוא דיבר עם המנהל של המועדון ואיך שהגעתי, הייתי במועדון והכרתי את המאמן שלי. אני מאוד אוהבת את המקום הזה".

את שלוש השנים בארץ היא עושה בתכנית נעל"ה (נוער עולה בלי הורים) יחד עם בני נוער נוספים רחבי העולם כשהיא גרה בקיבוץ שובל בדרום הארץ. בזמן הזה היא מתאמנת במועדון השחמט הארצי, ניגשת לתחרויות ומגיעה להישגים. היא מספרת שלמרות הריחוק ממדינת המוצא שלה היא לא עוברת אף רגע, חג או שבת לבד. "יש לי קרובי משפחה בארץ – אחים של סבא שלי. כאשר יש חגים אני נוסעת לבקר אותם והם מקבלים אותי טוב מאוד. חלק מהם גרים בירושלים וחלק בירוחם. פעם אחת הייתי באחד החגים גם אצל מנהל מועדון השחמט".

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

השיא האחרון שהיא כבשה הוא המקום השני בארץ באליפות השחמט בליגה של הגברים. "הגברים הם חזקים יותר, רציתי להתמודד מול שחקנים מאתגרים יותר", היא אומרת ומספרת שבנוסף לזה, קודם לכן היא זכתה במקום הראשון באליפות אוקראינה ושבגיל 16 היא הגיעה למקום חמישי באליפות העולם.

יוליה שוויגר (צילום: יואב ניסבאום)
מגיעה לצה"ל אחרי שהיא כבשה לא מעט יעדים בשחמט | צילום: יואב ניסבאום

כיאה לעילוי בעולם השחמט, כזו שהדהימה לא מעט שחקנים נגדיים בתחרויות בתורכיה, צ'כיה, אוקראינה, צרפת, גרמניה, מונטנגרו וישראל, היא קיבלה מעמד של ספורטאית מצטיינת בישראל – כזה אשר ישפיע עליה במהלך השירות הצבאי וביום חמישי זה קרה, היא התגייסה לצה"ל.

בבוקר היא הגיעה ללשכת הגיוס מלווה בקרובי המשפחה שלה בארץ יחד עם מתנדבים מתכנית מרחב שמסייעת לבני נוער בודדים בארץ להתנהל מול רשויות המדינה. במהלך היום היא עברה את שרשרת החיול ובסופו, היא תתחיל את ההרפתקה החדשה בחיים שלה – הצבא. במהלך תקופת השירות היא תלווה בארגון "נפש בנפש" שמעודדת עליה ותומכת בעולים חדשים ובחיילים בודדים ובארגון ידידי צה"ל בארצות הברית (FIDF).

באשר לשנים הקרובות היא אומרת, "אני מאחלת לעצמי שיהיה לי נעים להעביר את הזמן בצבא. אני מאוד רוצה שיהיה נעים שם להיות. אני שמחה שאני הולכת לצבא, שאני יכולה לעשות משהו טוב למדינה ולהמשיך לשחק שחמט. אני מקווה שיהיה מעניין ושהכל יהיה בסדר".

את השירות הצבאי שלה, יוליה תעביר בחיל האוויר בבסיס באזור באר שבע, על מנת שתהיה קרובה לבית ותוכל להמשיך להתאמן.

>> "בסוף המסע ידעתי שאפגוש את המשפחה שלי מקנדה"