תקופת טרום הגיוס היא תקופה קצרה, קצובה ומלחיצה, ובסופה מחכה לך הדדליין – לאחריו תאבד לכמה שנים את החופש שלך לבחור איזה בגד ללבוש בבוקר, האם להתגלח או לא ומתי לדבר בנייד. אין ספור חיילים תהו במהלך השנים מהם אותם הדברים שהם חייבים להספיק לעשות לפני שהם נותנים את גופם ונשמתם לצבא, ואין ספור רשימות כבר נכתבו; ניסינו לגבש רשימה אחת סופית ומקיפה, שתגדיר לכם בדיוק מהן המטרות שאתם פשוט חייבים לעשות עליהן "וי".

חוגגות באוקטוברפסט (צילום: Alexandra Beier, GettyImages IL)
יו, נטע, אני לא מאמינה שאנחנו מתגייסות עוד שבוע! | צילום: Alexandra Beier, GettyImages IL

טיול לחו"ל

ככל הנראה, הדבר הכי מתבקש לעשות לפני הגיוס. נכון שהיום, בניגוד לעבר, יכול גם חייל בחופשה לצאת לכמה ימים בקפריסין, אבל זה עדיין לא פשוט, מוגבל בזמן, מוגבל בשימוש (פעם בשירות), כרוך באישור היחידה וכו'. זה כבר לא ממש משנה איזה טיול תבחר – כמה ימים של בטן גב באיי יוון, טרק של שבועיים בטורקיה או סוף שבוע ארוך באיזו בירה אירופית - העיקר שתתנתקו לפרק זמן מסוים מהמציאות הישראלית, ממנה לא תוכלו לחמוק בשנים הבאות.

רוד טריפ

אם ידכם לא משגת כרטיס טיסה, אולי היא תצליח להשיג את מחירי הדלק המקומיים (למרות שבכלל לא בטוח). זה הזמן לשאול את הרכב מההורים לכמה ימים, להעמיס אותו בבגד ים, מברשת שיניים וכמה חברים שאפשר להכניס, ולצאת לראות את הארץ. נכון שמדינת ישראל היא ממש לא ארצות הברית, ולכן הרוד טריפ כאן הוא עניין יותר קצר ותכליתי ופחות אקזוטי, אבל רוד טריפ זה רוד טריפ, ואם תצליחו לדחוף אליו מספיק אלכוהול, כמה אתרים מעניינים, כמה בחורות ומספיק סיפורים לחבר'ה, זו עדיין תהיה חוויית טרום-גיוס שתיזכר לדורות.

>> פז"ם בפייסבוק: כל העדכונים, כל הכתבות

חוצה ישראל

האפשרות הזולה יותר, האיטית יותר והירוקה יותר לחרוש את הארץ היא לצאת למסלול מלא או חלקי בשביל ישראל. בצבא אתם כנראה עומדים ללכת לא מעט, עם אלונקות ועם משקלים, אבל הרבה נוף לא תראו בדרך, כי בדרך כלל העיניים שלכם תהיינה קבורות באדמה; בחוצה ישראל, לעומת זאת, תוכלו ללכת בקצב שלכם, לקבוע את המשקל שתישאו על הגב, לתכנן לבד את העצירות, לישון גם בחניונים מסודרים ובצימרים, לשכשך מדי פעם בבריכות מים, לאכול אוכל מבושל במקום מנות קרב ולראות נוף ארצישראלי נהדר בדרך. מה שכן – סיכה או כומתה לא יצאו לכם מזה.

לעבוד באילת

צעירים רבים שיש להם זמן בין סיום הלימודים לגיוס בוחרים לנצל אותו כדי לעבוד ולחסוך כסף, אם לבילויים יומיומיים ואם לטיול טרום-גיוס אחרון. ואם כבר לעבוד, למה שלא תיקחו את זה רחוק – רחוק מהבית, הכי רחוק שיש, רחוק עד אילת. להתרחק מהשגרה שאתם מכירים כל כך טוב, ולהשתלב בסצנת התיירות הדרומית עם הים, השמש ואווירת החופש הנצחית. חופש זה הדבר האחרון שאתם הולכים לקבל בזמן הקרוב – אז למה לא לצרוך אותו בינתיים בכמות מסחרית, אפילו תוך כדי עבודה?

שנ"צ

אל תטעו: למרות ששנ"צ הוא מושג שמריח כמו מונח צבאי – ראשי התיבות של שנת צהריים – הוא לא עומד להיות חלק משגרת היום-יום שלכם בחודשים הקרובים. זמן רב עובר בטרם מגיע החייל למנוחה ולנחלה ולשנת הצהריים היומית, אם בכלל. ולכן התקופה שלפני הגיוס היא בדיוק הזמן להתרגל למה שבעוד רגע תצטרכו להיגמל ממנו: אמצו לכם את השנ"צ היומי, לפני שתגלו עד כמה הוא חסר לכם.

חוף בתל אביב (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
טוב חבר'ה, סגרנו פה כבר שמונה שעות. שנלך לישון קצת בבית? | צילום: David Silverman, GettyImages IL

לילה לבן

גם כאלה צפויים לכם בשפע בשירות הצבאי, אלא שבצבא הם ייקראו לילות שמירות. אבל ליל השימורים האזרחי שתוכלו לארגן לעצמכם יכול להיות האנטיתזה המוחלטת ללילות הלבנים שעוד צפויים לכם, בהם תמצאו את עצמכם הולכים במסע במשך כל הלילה, שוכבים במארב או צופים ממגדל שמירה רועדים מקור. לילה לבן אזרחי הוא המקום בו תוכלו לבהות בטלוויזיה, לעשות מרתון סרטים, לקרוא ספר או לשחק בפלייסטיישן עד בוא הזריחה, שלא לדבר על מה שאפשר לעשות בלילה לבן מחוץ לבית, עם כמה חברים ועם רכב.

פסיכומטרי

זה אמנם בלתי מגניב בעליל להעביר את הזמן שנותר לכם בין הלימודים לגיוס בעוד לימודים, אבל אם מדובר בהרבה זמן, זה יכול להיות רעיון לא רע בכלל. מרבית הסיכויים הם שתצטרכו לעשות את המבחן הזה בשלב כלשהו, אז מדוע לא עכשיו – כשיש לכם זמן, כשיש לכם עוד קצת מיומנויות למידה מהתיכון בישבן, וכשאתם יכולים גם לעבוד במקביל?

קעקוע

יש מי שיגיד שלאחר גיוסכם אתם הופכים לרכוש צבאי, ולכן אסור לכם להשחית את גופכם. זו אולי הגזמה, אבל פקודות הצבא אכן מבהירות שחייל לא יוכל לקעקע את עצמו במקומות חשופים. לכן, אם אתם מתעקשים על קעקוע נחש מגב היד ועד לכתף, עדיף להגיע עם אחד כזה כבר בצו הראשון.

שיער

רסטה-מאן (צילום: istockphoto)
תוכל להתנחם בכך שהספר הצבאי ירגיש ממש רע כשהוא יגזור לך את הרסטות | צילום: istockphoto
קעקוע עוד תוכלו להסתיר, אבל כשזה מגיע לשיער – אין משחקים. אם לא עשיתם את זה לפני יום הגיוס, הרי שבבקו"ם כבר ידאגו לגלח אתכם למשעי. לכן, התקופה שלפני הגיוס היא ההזדמנות האחרונה שלכם לשלוש השנים הקרובות (לפחות) להתעלל בשיער שלכם כאוות נפשך – לגדל אותו כשיח אפרו, לעשות לו גוונים, לסדר אותו במוהוק או להוסיף לו זקן תיש. תשתוללו כל עוד מכונת הגילוח של הספר הצבאי לא נשמעת ברקע.

להתבטל

בניגוד למה שאפשר לחשוב מעיון ברשימה, שדורשת לכאורה להספיק כמה שיותר פעילויות מעניינות, מסעירות ולא שגרתיות לפני הגיוס, האמת היא שהדבר שבאמת יחסר לכם בצבא יותר מכל, לפחות בהתחלה, הוא כנראה הבטלה - והחדשות הרעות הן שגם החיים שאחרי הצבא לא מחכים לכם עם שעות מתות מיותרות לשימוש עצמי. לכן, אם יש משהו שבאמת כדאי לכם לעשות לפני הגיוס, זה פשוט להתבטל. לא לעבוד, לא ללמוד, לא לטייל, לא לקום מוקדם בבוקר, לא להספיק לשום דבר. פשוט לנוח. לשכב על הגב, להתהפך על הבטן ולתת למוח לרוץ - עד שיגיע המפקד שיעצור אותו.

>> גם אחרי הגיוס אפשר ליהנות: התפקידים הכי שווים בצה"ל