גיוסי יולי-אוגוסט בפתח, ומאות מתגייסים חדשים כבר מחכים ומתרגשים לקראת הלילה הראשון בצבא. רגע לפני שאותם צעירים וצעירות עוזבים את הבית לשנתיים-שלוש מאתגרות ומעשירות, ביקשנו מהאנשים שכולכם מכירים מהטלוויזיה ומהבמות לספר מה עבר עליהם בימים הראשונים בצבא - ומה הטיפ שלהם למתגייסים החדשים.

אביבית בר זוהר: "המפקד לא מעל לכל"

אביבית בר זוהר חוגגת 30 אביבית בר זוהר (צילום: צ'ינו פפראצי)
"אם אתה חושב שמאשימים אותך סתם אתה יכול לעמוד על שלך". אביבית בר זוהר | צילום: צ'ינו פפראצי

הייתי פקודה פלוגתית בגולני, בחורה יחידה בפלוגה של גברים. הייתי מבשלת להם, אופה, קונה להם מתנות על חשבוני. יום אחד חיכיתי להם במסע כומתה עם קרמים ומגבונים לחים והתחלתי למרוח להם על הפנים. המפקד צעק עליי "מה את חושבת? הם נקבות?”

אני לא זוכרת כלום מהיום הראשון בבקו"ם. מהטירונות שלי בבה"ד תשע אני זוכרת בעיקר שכל הזמן רצו להעמיד אותי למשפט כי הייתי לא ממושמעת, איחרתי כל הזמן. אבל מהר מאוד למדתי שלא משנה כמה אתה קליבר, המפקדים הם שמחליטים ואין למה להתווכח איתם. אני לא אומרת שהמפקד הוא מעל לכל. אם אתה חושב שמאשימים אותך סתם, שסתם עושים לך פרינציפ, אתה יכול לעמוד על שלך. אבל אם גילית שאתה טועה, תתנצל.

משה פרץ: "תאמינו ביכולות שלכם"

משה פרץ קיסריה (צילום: שרון רביבו)
מחיל החימוש ללהקה צבאית. משה פרץ | צילום: שרון רביבו

כשהתגייסתי לצבא התחלתי לשרת בחיל החימוש, ורק מתוך אמונה בעצמי הגעתי ללהקה הצבאית אשר היוותה את קרש הקפיצה להצלחה שלי. תהיו מי שאתם ותאמינו ביכולות שלכם, תמיד תשאפו לטוב ביותר ותתנו מעצמכם את המקסימום, זה תמיד ישתלם לכם.

מעיין בוקריס: "תהיו סבלניים"

אין תמונה
תהיו חברותיים. מעיין בוקריס

חשוב מאוד שתהיו סבלניים ורגועים ביום הראשון בצה"ל, כי מדובר ביום ארוך. תהיו חברותיים – יהיו הרבה אנשים שלא תכירו.

עמיר גולדברג: "תביאו סנדוויצ'ים מהבית"

לה לונה עמיר גולדברג צילום אסף לב (5) (צילום: אסף לב)
אל תהיו חצופים. עמיר גולדברג | צילום: אסף לב

שירתתי כצוללן בילת"מ – יחידת משימות תת ימיות. כשהגעתי לבקו"ם כבר ידעתי לאן אני מתגייס, ובכל זאת אני זוכר המון בלגאן. חברים שהתגייסו נתנו לי כמה טיפים ובאתי מוכן. הבאתי כמה סנדוויצ'ים מהבית. זה טיפ שאני ממליץ עליו, כי יש המון להמתין ולתזז. גם ישנתי שינה טובה יחסית לפני כן. ממש לא מומלץ להגיע עייף.

בטירונות אני מייעץ לאנשים לא להיות חצופים. אני רגיל לענות לאנשים תמיד, אבל בטירונות החזקתי את עצמי.

השירות שלי היה מדהים. למדתי המון על הים. בצלילה אתה מנותק מהכל, רק אתה ובן הזוג שלך לצלילה. פעם אחת בצלילה כזו ראיתי שני עיגולים נוצצים על הקרקע. צללתי לכיוונם כי חשבתי , או קיוויתי בתמימות אפשר לומר, שאלו פנינים. כשהתקרבתי ראיתי את הפנינים הופכות לעיניים ומיד אחריהן עולה מנטה ענקית. פחדתי בטירוף. זו הייתה אחת הצלילות הראשונות שלי. מאז ויתרתי על דברים נוצצים.

אלכס מורוזוב: "תתרגלו לדבר בראשי תיבות"

אלכס מורוזוב לתשעה מיליון (צילום: שי פרג)
לשמור על ראש פתוח. אלכס מורוזוב | צילום: שי פרג

אני הנדסאי אלקטרוניקה, משרת מזה כשנה כמדריך קדם צבאי בחיל החימוש. לאחר צבירת פז"ם קצר בשירותי הצבאי ולאחר שעברתי מספר קורסים, אני יכול לתת לכם שלוש עצות לקראת השירות הצבאי:

1. תגיעו לשירות הצבאי מתוך תחושת שליחות

2. שמרו על ראש פתוח. חשוב מאוד לקחת את הכל בכיף, לראות זאת כחוויה, כי הכל לטובה.

3. מרגע הגיוס כל משפט שני יהיה בקיצורי מילים וראשי תיבות. אז כדאי שתתרגלו כבר מעכשיו לסלנג החדש.

איילה רשף: "אל תהיו לחוצי בית"

אירוע השקה ברדוגו איילה רשף (צילום: שי פרג)
תזכרו שכולם נמצאים באותה סירה. איילה רשף | צילום: שי פרג

הדבר הכי חשוב כשמגיעים לבקו"ם ולטירונות אחריה הוא לבוא בגישה טובה, ברוח חיובית. אבל אני בת, לבנות הטירונות פשוטה מלבנים. אני התחברתי מיד עם עוד ארבע בנות ולמשך שלושת שבועות הטירונות היינו החברות הכי טובות. חשוב לזכור שכולם נמצאים באותה סירה, לכולם יש אותם חששות כמו שלך. יש המון משימות ומטלות, אבל חשוב לרצות לתת מעצמך, לא להיות לחוץ בית. זה אירוע חד פעמי ושווה לנסות להפיק ממנו כמה שאפשר.

אני שירתתי במודיעין וזה כל מה שאני יכולה להגיד על התפקיד שלי. אבל כמו כולם טחנתי המון משמרות והטחינה הזו היא שמחברת בין אנשים. בזכותה קיבלתי הרבה חברים טובים.

נוי אבנר: "בצבא אפשר לעשות דברים שאי אפשר לעשות באזרחות"

חשוב לקחת את השירות הצבאי כחוויה מעצימה ומעשירה, זוהי הזדמנות לרכוש יותר כלים שיסייעו לכם להתחשל. השירות הצבאי נותן אפשרות להתבטא באופן שלא ניתן בחיים האזרחיים. חשוב למצות את האפשרות לשרת בתחום שאתם אוהבים ומעניין אתכם, על מנת לבוא לידי ביטוי וליהנות מהשירות הצבאי .

אלה ארמוני: "תיהנו מהתקופה הזאת, היא לא תחזור"

בואו בראש פתוח ללמוד, ולהכיר אנשים ממקומות שונים בארץ. דעו לקחת הכול בפרופורציה, זה מאד חשוב. ותיהנו מהתקופה הזו - כי היא לא תחזור.

בן אל תבורי: "חשוב להגיע עם מוטיבציה"

אין תמונה
תעשו את המקסימום. בן אל תבורי

תגיעו עם המון מוטיבציה, ותעשו את המקסימום כדי להרגיש שאתם ממצים את עצמכם. ככה אתם תורמים יותר וגם נהנים מהשירות. זו הזדמנות להכיר אנשים וחברים חדשים.

גלעד שגב: "תדברו עם האנשים שהכי שונים מכם"

גלעד שגב פרומו (צילום: איתן טל)
ההזדמנות הכי טובה להכיר את הסביבה שאנחנו חיים בה. גלעד שגב | צילום: איתן טל

השירות הצבאי הוא ההזדמנות הכי טובה להכיר את הסביבה המגוונת שאנחנו חיים בה מבחינה אנושית. הייתי ממליץ לא להסתגר, אלא להקשיב דווקא לסיפורים של מי שהכי שונה ממך, לעודד אותו לדבר. יהיו לזה איכויות מפתיעות ורבות שנים.

גלעד שגב, משה פרץ, בן אל תבורי ועוד רבים וטובים מופיעים בפסטיבל המתגייסים של מועדון יותר והאגודה למען החייל, ביום שלישי הקרוב. הכניסה חינם לכל מי שמתגייס בקרוב.

>> גם רוני דלומי, גיא לובלצ'יק ועידן עמדי מספרים על הגיוס