חייל יורד לשכיבות שמיכה - טירונות מבט מבפנים (צילום: עודד קרני)
אל תסתכלו עלינו ככה. טירונות זה גם כיף | צילום: עודד קרני

עונת הגיוסים בעיצומה ואלפי צעירים נרגשים פוקדים את שערי לשכות הגיוס בארץ. צוות אתר פז"ם נמצא שם בכל בוקר, כדי לצלם את זה שנפרד מאמו בדמעות, זה שנישק את החברה רגע לפני שעלה לאוטובוס וזה ששיחק אותה גבר ליד אבא. זמן קצר אחרי שהפלאשים כבו והדמעות נוגבו, אותם מלש"בים מרוגשים הופכים לחיילים ומאוד מהר לטירונים – המדרגה הכי נמוכה בהיררכיה הצה"לית. בטירונות הם ילמדו מה זה להיות חייל ויצטרכו להתמודד עם אורח חיים שונה מאוד ממה שהכירו בבית.

יש לא מעט דברים חשובים שאנחנו ממליצים לכל טירון לדעת, כבר בהתחלה, כדי להקל לו על החיים שגם ככה יהיו קשים:

1. המפקד לא חבר שלכם – שלא יהיו לכם אשליות. למרות הנחמדות של הימים הראשונים, המפקד בשבועות הראשונים של הטירונות הוא לא סחבק. כל טעות תעלה לכם ביוקר ובהרבה מאוד צעקות.

2. כן המפקד – לא משנה מה הוא אומר לכם התשובה חייבת להיות "כן המפקד". סמכו עלינו ואל תתחכמו ואל תנסו להרחיב.

3. טלק – בגדול מדובר במצרך השווה זהב. שמרו עליו, תנעלו אותו בתיק, תחביאו אותו. מאוד מהר תגלו, במיוחד הלוחמים, שזה הפתרון לפטריות ולריח בכפות הרגליים, שלא לדבר על שפשפות. מאלה יהיו לכם הרבה.

4. נייר טואלט – עוד מצרך יקר ערך. תביאו מהבית והרבה, גם כי זה מצרך יקר וגם כי זה של הצבא דומה לנייר זכוכית של משפץ ותיק. אגב, מגבונים זה בכלל פינוק.

5. שלום לחברה – לא רוצים לבאס. אבל אם אתם לוחמים הסיכוי שתשרדו את הטירונות בזוגיות לא גבוה במיוחד. יש נוהג כזה של המפקדים לבקש ממי שיש לו חברה להרים את היד. חוזרים על זה בסוף הטירונות, ואז אפשר לספור את כמות הידיים על כף יד אחת.

חייל ישן חברה שלו מסתכלת (צילום: עודד קרני, מדור צבא וביטחון)
זאת לא אשמתך שאתה חוזר הביתה גמור | צילום: עודד קרני, מדור צבא וביטחון

6. תספורת – עשו טובה ותסתפרו לפני יום הגיוס. התמונה הזו תלווה אתכם שלוש שנים והספר הצבאי זה ממש לא מעצב שיער.

7. כומתה – את הכובע המוזר הזה צריך לשפצר, חובה! בדרך כלל זה כולל סכין גילוח ואש. רוצים לשפצר כומתה ולא יודעים איך? במקום לשרוף אותה בטעות תנו לחבר שיודע. ואם דווקא בסיכת כומתה משופצרת אתם חושקים, יש לנו מדריך וידיאו שיעזור.

8. חייל שמור על הסמארטפון שלך – לא מדובר בפקודה, אבל מה שעובר עליכם בטירונות לא מומלץ למכשיר היקר שמחבר אתכם לעולם שבחוץ. עטפו אותו בניילון ותראו לו אהבה, שלא יפקיר אתכם.

9. מקלחת – עשו טובה ואל תוותרו. נכון זה מאוד קשה, במיוחד לקרביים, כי עייפים ואין כוח. אבל אם תוותרו על המקלחת זה יעלה לכם ביוקר חברתית. וכן, בריאותית. שפשפת זה לא דבר נעים, בטח אם לא יצאת שלושה שבועות ואתה רוצה "לפגוש" את החברה. אם זו נשארה כמובן.

חייל במקלחת
לא לפספס

10. כפכפים – אם כבר מקלחת, עשו טובה ואל תוותרו על כפכפים. מאות טירונים מתקלחים שם בכל יום ולכולם יש מה שיש לכם ברגליים.

11. קשר צמה – לא תאמינו כמה זה חשוב. את הנעליים הצבאיות לא קושרים כמו האזרחיות, ושלא יספרו לכם מעשיות, קשר צמה היחיד שמחזיק מעמד.

12. נעליים – תחזקו אותם ותורידו אותם בכל הזדמנות אפשרית. נעל שלא שומרים עליה הופכת לסיוט של החייל. תנו לה אוויר אחרת תשברו שיאים חדשים של סירחון.

13. תשמרו על הציוד – קשה להדגיש עד כמה זה חשוב, ולכן נקדיש לזה עוד שני סעיפים:

14. סימון ציוד – חובה! סמנו את השם שלכם על כל הציוד שלכם, מגדול (קיטבג) ועד קטן (מחסנית). לא תעשו את זה ישתו לכם אותו, זה בדוק.

15. מחיר הציוד – אם לא למדתם את הסעיפים הקודמים אל דאגה, צה"ל יודע שאתה עני, אז אל תתרגש מתג המחיר של הציוד. כאשר תעלה למשפט על איבוד קיטבג למשל, יגידו לך שתמחור האבדה מגיע ל-10,000 שקלים. פסק הדין יהיה בסוף 100 שקלים בעשרה תשלומים ללא ריבית והצמדה.

דין משמעתי (צילום: דובר צה"ל)
מבאס, אבל השד לא נורא כמו שאולי שמעתם | צילום: דובר צה"ל

16. הנשק – הדבר היחיד שאסור לך להשלים, אם הלך לאיבוד, גם לא מיחידה אחרת.

17. הנשק – יורה כדורים אמתיים. אז עשה טובה ואל תשחק איתו ואל תכוון על מישהו אחר.

18. הנשק – תמיד יסתתר בו לכלוך אז אל תתרגש מהצעקות של המ"כ.

19. רימון – אל תהיה השוקיסט שאומרים לו לאסוף את הרסיסים של הרימון במטווח, לא צריך להסביר למה, נכון?

20. אבקת חשמלאין דבר כזה. סבבה?

21. הרס"ר – לא משנה מה, אל תעצבנו אותו. בכלל מומלץ להתחמק ממנו בכל הזדמנות, זה ממש לא הזמן להוכיח את עצמכם בפני החבר'ה. גם פה שלא תהיה לכם טעות, הוא נחמד רק ביום הראשון, וזה כדי שלא תברחו.

22. תורנויות – אתם כוח עבודה זול ואין פה חברות אבטחה, ניקיון ומזון. אתם עושים הכול אז תהיו מוכנים. כן, אם שמרתם ב-3 בלילה אתם עדיין צריכים לקום ב-5 וחצי, חוקי לחלוטין.

23. רס"פ/סרס"פ – כן, גם הם חלק מהסגל וממש לא מומלץ לעצבן אותם. לרוב זה מסתיים בריצה עם סיר מרק סביב הבסיס.

24. אין דבר כזה ציוד מיותר – נשאר ציוד שיפצור על הרצפה? תאספו כל מה שאפשר, יהיה שימושי. בכלל אין דבר כזה ציוד מיותר בצבא.

25. ציוד לבית – לא ברור למה, אבל טירונים יוצאים לבית עם כל התיק הענק. מיותר, צאו רק עם הכביסה.

26. אוכל למסע – חובה בדיוק כמו לשים את המחסניות. דחפו צ'ופרים לכל מקום שיהיה לכם למסע. לא תאמינו כמה זה יחזק אתכם, וגם יעביר את הזמן כשתגיעו למרחקים הארוכים.

חיילים אוכלים בשטח (צילום: דובר צה"ל)
באפוד יש מקום להמון צ'ופרים. נצלו אותו | צילום: דובר צה"ל

27. כובע – על פי פקודות מטכ"ל כל חייל חייב לקבל ולחבוש כובע. לא ניפקו לכם? תתלוננו.

28. שעות ביציאה – חוקי אבל... אם המפקד שלכם אומר לכם לעשות לעצמכם שעה ביציאה בתחנה המרכזית ואף אחד לא גר במרחק של פחות משעה נסיעה, סעו הביתה. תאמינו לנו גם הוא מת להגיע הביתה כמה שיותר מהר.

29. אמינות – למרות הסעיף הקודם, אמינות היא מעל לכל. אל תשחקו על זה כי בסוף יתפסו אתכם.

30. שבע דקות על מדי ב' – לא תאמינו כמה דברים אפשר לעשות ב-7 דקות. וכן, אפשר לעלות על מדים ב-7 דקות ועוד יישאר לכם זמן לסיגריה.

31. שעת ט"ש – לעולם אל תנצלו את השעה הזו לעוד שעת שינה. א', זה לא יעזור לכם, תמיד תהיו עייפים. ב', עשו טובה תרימו טלפון לאמא אבא ולחברה או לחבר.

32. טרור – הגדרה בצבא לכל מה שמגניב או נראה כמו בסרטים. תתקלו בכל מני מושגים כמו ידית טרור, כוונת טרור ובקיצור טרור. זה בדיוק מה שאתם חושבים רק עם שם מפוצץ של יחידה מיוחדת. רוצים להרשים, תוסיפו את המילה טרור לכל ציוד שלכם.

33. המדים שלכם כמגנט לנוכלים – תתרחקו מכל מי שצועק לכם "חייל בוא יש מבצע מעולה לחיילים". רובם יעשקו אתכם. רוצים הוכחות? צפו במצלמה הנסתרת של פז"ם בתחנה המרכזית בתל אביב.

חיילים (צילום:  שמעון איפרגן)
זהירות! נוכלים בסביבה | צילום: שמעון איפרגן

34. מטען בכיס – קחו את המטען לכל מקום ותטעינו בכל הזדמנות. לא תאמינו לאיזה חורים תגיעו בטירונות, ולא יהיה שם חשמל.

35. מצעים – אל תביאו את המצעים הכי יקרים שלכם. אל תביאו מצעים של מלך האריות. לא מומלץ לבלוט ולהיות החריג בטירונות. מצד שני אסור לוותר. למרות שהשק"ש מגיע בניילון הוא יוצר אי שם בשנות ה-70, שנות ה-80 אם יצא לכם טוב.

36. שביזות יום א' – גם אם אתה החייל הכי מורעל בצה"ל אין דבר יותר קשה מלעזוב את הבית, החברה והפינוק ולחזור לחור בו אתם משרתים, טוב אולי חוץ מבסיס הטירונים החדש של הצנחנים. מדובר בתופעה שתלווה אתכם גם אחרי הטירונות.

37. שבת ומוצאי שבת – משפט ובו הרבה מאוד סכנות. תכינו עצמכם לעונשים שנצברו במהלך השבת, זה יבוא כשהיא תצא והמפקד לא ישכח.

38. לישון באוטובוס – בחרו את המקום שלכם בקפידה. תבדקו שאתם לא במושב שבו יש את הוו המעצבן הזה שיש לו שני תפקידים, לתלות מעיל ולמנוע מחייל להניח את הראש. 

חייל ישן באוטובוס (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
תשנו באוטובוס, כי בבית זה סתם בזבוז זמן | צילום: David Silverman, GettyImages IL

39. בבית – בניגוד לסעיף 38, אל תנצלו את החופש לשינה. גם ככה תהיו עייפים כל השבוע, אז נצלו את הזמן ותנו בראש. חוץ מזה, תמיד אפשר להשלים שעות שינה באוטובוס.

40. הכול נגמר בסוף – גם המסע, גם התיזוזים וגם המטווחים בשיא החום או הקור. כמובן שגם הטירונות. עשו את זה לפניכם ויעשו את זה הרבה אחריכם. קחו את הכול בכיף כי בסוף הטירונות תסתיים. ואז תעשו טירונות יחידה או אימון מתקדם, קו, אימון שוב קו ושוב אימון. קיצר בסוף גם השרות מסתיים.