סרטון שפורסם בסוף השבוע האחרון בעמוד הטוויטר הרשמי של חטיבת " Jaeger" בצבא פינלנד מציג טקס חניכה מוזר ביותר. נראים בו לוחמים שוכבים בשלג כשטנק מערכה מסוג לאופרד 2 נוסע מעליהם.

צבא פינלנד פרסם שני סרטונים, אחד שצולם מהטנק עצמו והשני צולם מהזווית של החיילים ומציג איך זה נראה כשטנק במשקל 60 טון נוסע מעליך. לא מדובר בסצינה מתצוגה ביטחונית, אלא מסורת בצבא המקומי שנועד להכשיר את הלוחמים להתמודד מול כוחות שריון של האויב והחשש אותו הם מגדירים כ"אימת הטנק".

המושג "אימת הטנקים" או "פנסריקאוהון" בפינית, מוכר לכל חייל שמתגייס לצבא שם כחלק מההיסטוריה במלחמת העולם הראשונה והשנייה. כדי למנוע מצב בו חייל לוקה בהלם קרב כתוצאה מהמפגש הראשון עם טנק אויב בשדה הקרב, הטירונים עוברים שוב ושוב תרגילים מהסוג הזה שבו טנקים נוסעים מעליהם.

יש לציין שהם מבצעים אימונים דומים גם מול כלי טיס שונים בכדי להסיר את החשש הטבעי שחיילים מפתחים מול מכונות מלחמה מטילות אימה.

לצבא פינלנד יש כיום 240 טנקים מסוג לאופרד 2 גרמנים. הצבא שם מזכיר מאוד את המתכונת הישראלית, כאשר הוא מבוסס על כוח פעיל שמונה כ-33,000 חיילים וקצינים בסדיר ולצדם כ-900,000 אלף במילואים.

האיום העיקרי מבחינתם מגיע מרוסיה ובשנים הקרובות הצבא הזה מתכנן לרכוש עוד טנקים, נגמ"שים ומטוסי קרב מסוג F-35 וf-18E- שיחליפו את מטוסי ה- F-18 הוותיקים.

תפקידה של חטיבת ייגר הפינית היא להכשיר טירונים וחיילים ללחימה בתנאים קור קיצוניים. בין השאר כיצד להגן על המדינה מפני אויב חזק ועוצמתי, בעיקר הרוסים, תוך כדי ניצול תנאי השטח ומזג האוויר הקיצוני.

החטיבה הזו מחולקת לשני גדודים עיקריים, אחד שמתמחה בהגנה קרקעית והשני בהגנה אווירית. בכל שנה הם מאמנים כ-1,600 חיילים. חטיבה זו גם אחראית על פיתוח שיטות לחימה חדשות במיוחד בתנאים קור קיצוני, תוך שהם משתפים פעולה עם חטיבות דומות של הצבא השבדי והנורבגי.