תוספת משמעותית לקומנדו הימי של הצי היווני, יחידת "פיקוד החבלה התת ימית". היחידה שנחשבת לאחת מהמסווגות ביותר שלהם קיבלה לידיה ארבע ספינות ללוחמה ימית מיוחדת מסוג Mark V שעברו התאמה. הן יאפשרו ללוחמי הקומנדו היווני לנוע בחשאיות יחסית, במהירות של 65 קשר ויספקו להם בסיס אש.

מדובר בסירות שהיוונים קיבלו ללא עלות מהאמריקאים, שם הן שימשו את לוחמי הקומנדו מיחידת העילית "אריות הים" במגוון פעולות מיוחדות. צורת ה- V שלהן מקטינה את חתימת המכ"ם של הסירות, שיכולות לשאת צוות של 16 לוחמים על ציודם. שילוב כל הנתונים יחד עם כוח אש הכולל מקלעים כבדים ומקלעי רימונים, הופך את הספינות לשדרוג משמעותי.

סירות הקומנדו (צילום: geetha.mil.gr)
אחת הסירות המשודרגות של הקומנדו הימי היווני | צילום: geetha.mil.gr

בסיוע מומחים מארה"ב הסירות שהגיעו עוד קודם ליוון עברו שיפוץ מקיף והתאמה למשימות של הכוח המקומי. מפקד הצי היווני שיצא להפלגת הבכורה המתוקשרת אף ציין כי הסירות יאפשרו ליחידה המיוחדת להתמודד עם אתגרים מורכבים באזור, כשהוא רומז בין השאר לכיוון הטורקי.

אספקת הסירות המיוחדות הן חלק מתהליך גדול יותר לחיזוק הצבא היווני באוויר, בים וביבשה. בין צה"ל ובין היוונים מתקיים בשנים האחרונות שיתוף פעולה פורה שבה לידי ביטוי בין השאר בתרגילים משותפים בים התיכון.

המטרה העיקרית של הסירות האלה היא להעביר במהירות לוחמי קומנדו ימי לפשיטה או משימות צלילה. משימה משנית שלהן היא סיורים קרובים לחוף, שם ספינות גדולות מוגבלות בתנועה שלהן, בנוסף סיוע לפשיטה על ספינות חשודות.

כך למשל, במלחמת עיראק השנייה, סירות מהסוג הזה הובילו שתי מחלקות של יחידת אריות הים למשימת פשיטה במהלכה השתלטו על מתקני נפט בחוף העיראקי.

"פיקוד החבלה התת ימית" של יוון מחולק לחמש יחידות קטנות יותר על פי מודל הקומנדו הימי האמריקאי. שתי יחידות ללחימה לא קונבנציונלית, גרילה, חבלה ופשיטות מהים. יחידה המתמחה בתקיפה אמפיבית (מהים) וסיורי מודיעין לאיתור והכנת חופים לנחיתה. האחרונה, יחידה המילואים, מתמחה בחבלה תת ימית, הצמדת מטעני נפץ לספינות בנמלי אויב, איסוף מודיעין ועוד.

סירות הקומנדו (צילום: geetha.mil.gr)
צורתן מקטינה את חתימת המכ"ם ומאפשרת חשאיות | צילום: geetha.mil.gr
סירות הקומנדו (צילום: ChiefHNDGS, Twitter)
חמושה במקלעים ומאפשרת הפעלת אש משמעותית | צילום: ChiefHNDGS, Twitter