יומיים אחרי ששר ההגנה האמריקאי בפועל, כריסטופר מילר, פקד על נושאת המטוסים נימיץ לעזוב את המזרח התיכון ולחזור לארה"ב, הפנטגון מדווח כי השר החליט לבטל את הפקודה ולהשאיר את קבוצת נושאת המטוסים נימיץ באזור.

זאת, בעקבות המתיחות ועל רקע איומי איראן לבצע פעולת נקם לציון שנה לחיסולו של מפקד כוח קודס הגנרל קאסם סולימאני. "בעקבות האיומים האחרונים של בכירים באיראן נגד הנשיא טראמפ וארה"ב, הוראתי לנימיץ לעצור את חזרתה ולפרוס מחדש", נמסר מטעמו של שר ההגנה בפועל. "היא תישאר בעמדתה בפיקוד המרכזי".

להחלטה הנוכחית קדמו הערכות לפיהן ספינת המלחמה עוזבת את האזור מחשש אמריקאי שתהפוך מטרה נוחה למתקפה איראנית. כעת ההערכה היא שנושאת המטוסים תישאר באזור קרן אפריקה משם היא תשלח את מטוסי הקרב שלה במקרה ותהיה הסלמה. מיקום זה יקשה על האיראנים לפגוע בנושאת הענק.

אם האיראנים אכן יבחרו לבצע פעולה נגד ארה"ב או בעלות בריתה, הנימיץ מביאה לפיקוד המרכזי שאחראי על האזור סט כלים נוסף וגדול, יחד עם קבוצות קרב של ספינות אמפיביות עליהן גם 3,000 נחתים, עשרות מסוקים וטייסת חמקנים מסוג F-35B שנמצאת על הספינה האמפיבית "מקיין".

F-35B (צילום: US Marine Corps)
F-35B ממריא. גם הוא על נושאת המטוסים | צילום: US Marine Corps
 

נושאת המטוסים והספינות שמלוות אותה במסגרת הקבוצה, בהן צוללות וספינות עליהן מאות טילי טומהוק, ביצעה ב-21 לדצמבר מעבר בפרופיל גבוה במפרץ הפרסי כדי להעביר מסר לאיראנים בטרם שבה לאזור סומליה ומשם הייתה אמורה לחזור לארה"ב.

הנימיץ נמצאת בים כבר עשרה חודשים כאשר היא פעלה עם קבוצת הקרב שמלווה אותה מול חופי סומליה כדי לתמוך במבצעים של המארינס באזור.

בשבועות האחרונים הגבירו האמריקאים את הכוננות מול איראן, שלחו מפציצים ומטוסי קרב נוספים לשמי האזור וגם צוללת גרעינית למפרץ הפרסי, כשעל פי פרסומים זרים גם ישראל שלחה צוללת לאזור.