הצי המצרי ממשיך להתעצם ולהפוך גורם משמעותי יותר באזור. מצרים הפכה לאחרונה לחברה ה-34 ב"כוח הימי המאוחד" (CMF) קואליציה בינלאומית בהובלת ארה"ב שמאגדת ציים שפועלים במשותף לביטחון הסחר הימי נגד גורמי טרור ופיראטים.

ה-CMF חולש על אחד משטחי קווי הסחר הימי החשובים והגדולים הכולל בין השאר את תעלת סואץ, מיצרי באב אל מנדב ומיצרי הורמוז. האיום העיקרי מולו הם פועלים הוא האיראנים ופיראטים מאפריקה.

"מצרים מביאה ניסיון מבצעי עשיר באזור ויכולות ימיות חשובות ל- CMF", אמר אדמירל סמואל פפארו מהצי ה-5 האמריקאי. "החברות המצרית תשפר את היכולת לפעול במרכז וצפון הים האדום. היא שותפה חשובה להבטחת היציבות באזור".

כדי לאבטח את נתיבי הסחר מפני איומים, הארגון הבינלאומי מפעיל מה שנקרא "כוח משימה קואליציוני". ישנם שלושה כוחות כאלה בכל רגע נתון שמורכבים ממספר ספינות טילים וסיירות שעליהן גם כוח מובחר להתערבות מהירה. אלה נשלטים ממפקדה משותפת שנמצאת בבחריין.

הצי המצרי נחשב לאחד מהגדולים ביותר שפועל באזור ושותף פעיל באימונים בינלאומיים גדולים. בתחילת השבוע הם קיבלו את ספינת הטילים השנייה שלהם מסוג "FREMM" שהגיעה לנמל אלכסנדריה.

מדובר בספינה מתוצרת איטליה שחמושה ב-16 תאי שיגור אנכי לטילים מסוג "אסטאר-15" ו-30 נגד מטוסים וטילים. 8 משגרים לטילי ים-ים "Otomat", משגרים לטורפדו ועוד. לספינה המצרית גם האנגר ומשטח למסוק מסוג SH90. מכ"ם הספינה יחד עם המסוק מאפשר יכולת גילוי ארוכת טווח.

בשנה האחרונה הגיעו למצרים גם מספר צוללות מסוג U-209/1400 שסופקו על ידי הגרמנים ומקבילות יחסית לצוללות הדולפין הישראליות. את הצוללות וספינות המלחמה הם הציגו לראווה בימים האחרונים בתרגיל שערכו בים התיכון.

כבר לא מעט שנים שצבא מצרים מתעצם באופן שרבים יראו כחריג. מבחינת הצי הימי שלהם מדובר על רכש ענק של נושאות מסוקים, ספינות טילים, צוללות ועוד. מצרים מנסה למצב את עצמה כמעצמה אזורית. למרות שמדובר במדינה עמה יש הסכמי שלום ושיתופי פעולה, יש בישראל מי שמודאגים מההתעצמות הזו.