ארה"ב מציבה מחדש טנקים בטווח ירי של 15 קילומטרים מהגבול עם בלארוס. כך טען אמש שר ההגנה הבלארוסי בראיון לתקשורת בארצו, לאחר פגישה עם הנשיא-רודן אלכסנדר לוקשנקו.

"אנחנו רואים שכוחות נאט"ו במדינות השכנות נעים קדימה לעבר הגבול", ציין השר, "ומתריעים על כך שגדוד שריון אמריקאי כבר בדרכו לגבול עם ליטא השכנה, כוח המונה 500 חיילים, 29 טנקים ו-45 כלי רק"ם".

לדברי השר הבלארוסי, בנאט"ו לא מסתפקים רק בשליחת כוחות קרקע לאזור. "אנחנו רואים תגבור של טיסות צבאיות לאורך גבולות המדינה שלנו שעוקבות אחר הנעשה בשטחנו. טיסה של מפציץ מסוג 52-B לאורך הגבול מדאיגה במיוחד".

B-52 (צילום: Julian Herbert, gettyimages)
נשלח להעביר מסר מרתיע. מפציץ B-52 | צילום: Julian Herbert, gettyimages

B-52 נחשב למפציץ המשמעותי של חיל האוויר האמריקאי שיכול לשאת כמות גדולה במיוחד של פצצות וטיסה שלו מגיעה בדרך כלל כדי להעביר מסר מרתיע לצד השני.

סוכנות הידיעות הרוסית "טאס" מדווחת שנשיא בלארוס נפגש עם ראשי מערכת הביטחון שלו בימים האחרונים כדי לדון בנעשה בגבול ובמשבר הפוליטי במדינה, בה יש התכתשות עם מפגינים במחאה על זיוף לטענתם של תוצאות הבחירות האחרונות שם.

במקביל כבר נפוצו שמועות על כוחות רוסים "לא מסומנים" שנשלחו למדינה כדי להבטיח את דריסת רגלו של פוטין על רקע המשבר, ושיירות צבא אף תועדו ברוסיה.

"הנשיא ביקש מגורמי הביטחון להעביר את התוכנית שלהם לפעולה צבאית בהקדם", נטען בדיווח. "הוא הוסיף שאם נאט"ו מקיימת פעילות צבאית בפולין וליטא השכנות, ארצו צריכה להגיב בצורה דומה".

טנקים בגבול (צילום: PETRAS MALUKAS/AFP, GettyImages)
טנקים של צבא ארה"ב בדרך לגבול בלארוס, ספטמבר 2020 | צילום: PETRAS MALUKAS/AFP, GettyImages