ב"חצר האחורית" של מדינת ישראל. תיעוד שעלה בימים האחרונים לרשת מספק הצצה נדירה לאימוני היחידה המובחרת של צבא סוריה, דיביזיה 25, הכולל ירי באש חיה של מקלעים כבדים, צלפים ומרגמות.

הדיביזיה הסורית, אחת מיחידות העילית הנאמנות ביותר למשטר בדמשק, הוקמה על בסיס "כוח טייגר" עליו פיקד גנרל סוהיל אל חסאן. טייגר הייתה יחידת קומנדו של צבא סוריה שמנתה 1,000 לוחמים שקיבלו את המשימות המורכבות ביותר, כמו חדירה לשטחי המורדים, הכוונה של מטוסי קרב והפעלת יחידות שריון קטנות.

לוחמי היחידה היו הראשונים לפרוס טנקים מתקדמים מסוג T-90 שנשלחו מרוסיה, להתאמן ואף להילחם יחד עם הכוחות המיוחדים של רוסיה שנשלחו לסוריה, ה"ספצנאז". במסגרת שיקום הצבא הסורי בסיוע הרוסים, החלה התארגנות מחדש וכוח טייגר הפך לדיביזיה 25 למשימות מיוחדות עליה מפקד גנרל אל חסאן.

חסאן הוא בוגר האקדמיה הצבאית בחומס ולפני מלחמת האזרחים שירת ביחידות המיוחדות של חיל האוויר והמודיעין הסורי. במהלך המלחמה בסוריה יצר לעצמו מוניטין של אחד מהגנרלים האכזריים של המשטר.

כיום הדיביזיה היא אחד מכוחות התקיפה המאומנים והיעילים ביותר של הצבא הסורי עם גדודי שריון וארטילריה איכותיים. ההערכה היא שגם כיום הדיביזיה משתפת פעולה עם יחידות הספצנאז של הצבא הרוסי.

לוחמי היחידה (צילום: ANNA News, YouTube)
ירי מתוך סרטון אימוני הדיביזייה הסורית | צילום: ANNA News, YouTube

בסרטון ניתן לראות את הדיביזיה כשהיא מציגה את יכולות התקיפה שלה, הסתערות הלוחמים תחת חיפוי אש של מקלעים כבדים, צלפים ומרגמות. שילוב בין מקלענים ומפעילי RPG בהסתערות על יעדים ועוד.

הדיביזיה שמונה כ-4,000 לוחמים מחולקים ל-24 קבוצות שגודלן כשל פלוגה מוגברת הציגה את השילוב של הכוחות גם בשיתוף פעולה עם נגמ"שים כבדים, אך לא נראו בו טנקים מסוג 90-T כמו שהיו ברשותה לפחות בעבר וייתכן שגם כיום.

בין היריבים של צבא סוריה נמצאים בעיקר המורדים הכורדים ושרידי ארגון דאע"ש, כמו גם מיליציות שונות המתנגדות למשטר. הצבא האמריקאי תגבר בימים האחרונים את כוחותיו במדינה לאחר כמה תקריות עם הכוח הרוסי המסייע שם לאסד להשתלט סופית על סוריה מחדש.

לוחמי היחידה (צילום: ANNA News, YouTube)
זוכים לסיוע רוסי. לוחם סורי, מתוך הסרטון | צילום: ANNA News, YouTube