המתיחות לאחר חיסול אבי תוכנית הגרעין האירנית מוחסן פחריזדה, האיומים מצד איראן לנקום גם לרגל יום השנה לחיסול של גנרל קאסם סולימאני וירי של המילציות הפרו איראניות לעבר השגרירות האמריקאית בבגדד, כל אלו הביאו בימים האחרונים את הצי האמריקאי לצאת בהודעה חריגה.

הצי פרסם בהודעה לא שגרתית כי צוללת בעלת הנעה גרעינית ועשרות טילי שיוט מסוג טומהוק נשלחו למיצר הורמוז במפרץ הפרסי. בהודעת הצי נכתב כי הצוללת נשלחה מתוך "מחויבות לבעלות ברית באזור ונכונות להגן מפני כל איום בכל זמן". עוד ציינו שם שהיא מלווה על ידי זוג סירות טילים מונחים.

הצוללת שנשלחה להעביר את המסר לאיראנים היא הג'ורג'יה. צוללת בעלת הנעה גרעינית שאורכה 170 מטרים ומשקלה למעלה 17,000 טון. לצורך ההשוואה, משקלה של צוללת דולפין ישראלית פחות מ-2,000 טון.

כניסת צוללת הענק עליה כ-150 אנשי צוות הגיעה יממה אחרי שמזכיר המדינה האמריקאי, מייק פומפאו, גינה עוד תקיפת רקטות על האזור הבינלאומי בעיראק והזהיר מפני ההשלכות.

אין ספק שמדובר באיום כוחני מצד האמריקאים כלפי האיראנים. הג'ורג'יה יכולה לשאת עד 154 טילי שיוט מסוג טומהוק שכל אחד מהם נושא ראש קרב במשקל של כחצי טון לטווח שנע בין 1,300 ל-1,700 ק"מ, תלוי בתת הדגם.

מדובר בטיל מדויק וקשה מאוד ליירוט שמסוגל לשאת גם ראשי נפץ גרעיניים. עוד נקודה חשובה לציון, הצוללת הזו יכולה לשאת גם 66 מפעילים מיחידת העילית אריות הים למשימות חשאיות וגם רועשות.

הצוללת האמריקאית לא נכנסה לבד. יחד איתה נכנסו כאמור גם זוג ספינות טילים מסוג "Ticonderoga". כלי שיט מאיימים כאשר על כל ספינה כזו יש 120 תאי שיגור טילים מסוג Mk 41. מכל אחד מהם ניתן לשגר טילי טומהוק, הרפון ועוד כמוהם יש עשרות רבות על הספינה. כמו שזה נראה המסר המכוון לאיראנים חד וברור.

ספינת קרב אמריקאית משגרת טיל טומהוק (צילום: צבא ארצות הברית)
ספינת קרב אמריקאית משגרת טיל טומהוק | צילום: צבא ארצות הברית