חילות האוויר של יוון וסעודיה ניהלו בימים האחרונים אימון אווירי נרחב "עין הנץ 1" הכולל גיחות משותפות להשגת עליונות אווירית והגנה על תשתיות ומתקני נפט.

שיתוף הפעולה הזה מעניין גם על רקע העובדה שחיל האוויר היווני הוא שותף מרכזי לאימונים של חיל האוויר הישראלי ויתכן שמלמד במשהו על הרחב שיתוף הפעולה בין החילות השונים.

הצבא הסעודי קיים במהלך החודש האחרון לא פחות משמונה אימונים עם כוחות צבא ממדינות שונות ובהן יוון, צרפת ומצרים. בסעודיה מציינים כי האימונים המשותפים מחזקים את הקשרים שלהם עם מדינות אחרות ובנוסף מאפשרים להם להתכונן לאיומים בהובלת איראן.

סעודיה שלחה לאימון ביוון מטוסי F-15 ומטוס תובלה C-130. במהלך השבוע משרד ההגנה המלכותי של סעודיה הפיץ תמונות רבות ומרשימות של מטוסי הקרב שלהם על רקע הנוף המרהיב של שמי יוון.

הטייסים הסעודים התאמנו שם יחד עם מטוסי F-16, מיראז' 2000 ופנטומים של חיל האוויר היווני. על פי המידע שהופץ לתקשורת הם תרגלו תקיפות משותפות, קרבות אוויר ומה שנראה כמו גולת הכותרת - הגנה על מתקני נפט.

ביום שישי האחרון הגיע ליוון הרמטכ"ל הסעודי, גנרל פיאד בן חאמד אל-רוואילי, שנפגש עם הגנרל קונסטנטינוס פלורוס היווני.

מתוך התיעוד (צילום: MbKS15, Twitter)
מטוסי חיל האוויר הסעודי, ארכיון | צילום: MbKS15, Twitter

גנרל אל-רוואילי ציין כי: "התרגיל מאפשר החלפת מידע ומומחיות צבאית בין ערב הסעודית ליוון, במטרה לחזק את שיתוף הפעולה בין הכוחות של שתי המדינות". סעודיה שותפה לברית אזורית המתגבשת מול ההתפשטות הטורקית, הכוללת את מצרים, איחוד האמירויות, יוון ויש האומרים כי באופן לא רשמי גם ישראל.

כבר תקופה ארוכה שסעודיה נמצאת תחת מתקפות של טילים, מטוסים ללא טייס ועוד שמי שחשודה במעורבות בהם היא איראן.

שיתוף הפעולה עם המדינות שהוזכרו כמו גם עם ארה"ב, צרפת ואיחוד האמירויות נועד לאפשר לסעודים לקבל מידע וללמוד על דרכי פעולה נוספות שיאפשרו להם להגן על הממלכה שלהם. בנוסף, הם מנסים לייצר שת"פ של מספר מדינות שיסייעו להם בהגנה מפני אותם גורמי טרור.