דו"ח שפרסמה קבוצת עיתונאים עצמאית ברוסיה חושף את כמות הטנקים שיש לצבא הרוסי. על פי הדו"ח הסך הכולל של הטנקים עומד על מספר של 2,685, מספר נמוך מכל הפרסומים שהיו מוכרים עד היום.

בפרסומים שהיו באתרים מערביים בתחום כמו "גלובל פייר פאוור", העריכו את מספר הטנקים בצבא הרוסי ב-12,500 מהם 2,800 בשרות פעיל והשאר באחסון למצבי חירום. לכאורה פער עצום בכמות הכוללת, אך קטן יותר מבחינת הטנקים בשירות פעיל.

גם אם הנתון נמוך מההערכות הקודמות, עדיין מדובר בכוח גדול באופן משמעותי מרוב הצבאות מולם הרוסים פועלים ושאותו הם מגדילים בשנים האחרונות, אחרי ההתרסקות בתחילת שנות ה-90 כתוצאה מסיום המלחמה הקרב וקריסת בריה"מ.

טנק T-90 (צילום: Handout, gettyimages)
טנקים מתקדמים של רוסיה. נתון חדש ומסקרן | צילום: Handout, gettyimages

"בשנים האחרונות הצבא הרוסי הקים 39 גדודי שריון חדשים", נכתב בדו"ח. "32 מהגדודים האלו נפרסו במחוז המערבי והדרומי", כלומר בעיקר מול מדינות אירופה, "מה שהכפיל את מספר הטנקים במחוזות האלה".

בנוסף ציינו שם שהתעשייה הרוסית העלתה משמעותית את כמות הכלים החדשים או כאלה ששדרגו. 45 אחוז מתוך הטנקים שלהם חדשים או כאלו ששודרגו בשני העשורים האחרונים.

"אם מתחילת שנות ה-2000 שודרגו כ-150 טנקים במשך עשור, בעשור האחרון שודרגו כבר קרוב לאלף", ציינו בדו"ח מתוך כוונה להראות שמדובר בכוח שהוא לא רק גדול, אלא גם מתקדם ואיכותי. בהמשך לכך יש לציין שהתעשייה הרוסית אמורה להעביר בקרוב לצבא את המשלוח הראשון של הטנק העתידי שלו מסוג T-14 "ארמטה" שבעבר היו אף שמועות על כך שיכלול תא שירותים בתוך הטנק.

כמויות טנקים ע"פ הערכות

רוסיה - 2,685

ארה"ב - 2,389

גרמניה - 328

לארה"ב, לשם השוואה, יש על פי אתרי מחקר שונים 2,389 טנקים בשירות פעיל. כולם אגב מדגמים משודרגים. לצבא הסיני כ-4,000 טנקים אם כי לא ברור כמה בשירות פעיל וכמה באחסון מבצעי.

במדינות אירופה רואים ברוסיה איום גובר ואצלן, לצבא הגרמני יש רק 328 טנקים מסוג לאופרד 2 מתקדם, לבריטים יש מספר נמוך יותר ועוד שוקלים לצמצם משמעותית את חיל השריון. לצרפת יש כ-400 טנקים אולם מחציתם באחסון מבצעי ולא בשירות פעיל. גם בדו"ח מציינים שכל חילות השריון של נאט"ו לא מגיעים לכמות הטנקים שיש לרוסים.

טנק (צילום: Finnbarr Webster, GettyImages)
טנק בריטי. היריבות בכלל מצמצמות את הסד"כ | צילום: Finnbarr Webster, GettyImages