צבא איראן מדווח שיפתח מחר, חמישי, בתמרון צבאי נרחב בים הערבי, בין המפרץ הפרסי להודו. על פי הדיווח, בתרגיל הענק ישתתפו ספינות טילים, צוללות וגם כלי טיס, כוחות מזרוע היבשה ויחידות הטילים.

התרגיל, "זולפאקר-99" ימשך עד ליום ראשון ונראה שמדובר בהפגנת שרירים של האיראנים מול מדינות האזור וארה"ב, על רקע ההתפתחויות במפרץ הכוללות את ההסכם הצפוי בין איחוד האמירויות ובין ישראל.

על פי מפקד התרגיל, האדמירל חביבולה סאיירי, מגוון רחב של כלי שיט וכלי טיס יתרגלו בפעם הראשונה "משחקי מלחמה" שימוש באמל"ח חדש אותו הם מתכוונים לחשוף בתרגיל, כולל ביצוע של ירי חי.

כלי הטיס והמקביל הדומה (צילום: mehrnews)
מטוס ללא טייס "סימורג" איראני שדומה באופן חריג ל"זיק" ישראלי | צילום: mehrnews

הכוחות יתרגלו תרחישי הגנה והתקפה, מטוס ללא טייס מסוג "סימורג" יבצע גיחות סיור ואיסוף מודיעין, בנוסף לתרגול של לחימה נגד כלי שייט עוינים על ידי הטלת פצצות חכמות.

לדבריו, מטרת התרגיל היא להבטיח את ביטחון האינטרס האיראני במים אזוריים ונתיבי השייט הבינלאומיים. "ביטחון במערב אסיה ונתיבי המים החיוניים והאסטרטגיים, מחייב אותנו לפעול בשיתוף פעולה עם המדינות באזור, לצד מניעת נוכחות זרה באזור הזה", צוטט האדמירל בסוכנות ידיעות מקומית.

עוד ציין כי התרגיל הנרחב נועד גם לשפר את המוכנות הצבאית של איראן בהתמודדות עם איומים אותם הגדירו כ"גלובליים" מהאזור הזה, ולהפעיל תוכניות ל"תגובה מוחצת לכל מעשה תוקפני".

הוא גם הזהיר מפני "גורמים" שיגיעו לשטח התרגיל והדגיש ש"כל טעות אסטרטגית של האויב, תביא את איראן לתגובה קשה שלא תהיה מוגבלת לאזור מערב אסיה". לאמריקאים כידוע יש לא מעט כוחות צבאיים באזור המפרץ הפרסי והם לא היחידים הפועלים שם.

צבא איראן תרגל באזור הזה לפני כשלושה חודשים כשטיל ששוגר בשוגג הביא למותם של 19 אנשי צוות מספינה איראנית אחרת. עוד לאחרונה קיימו האיראנים את תרגיל "הנביא הגדול" שבו טילים זלגו סמוך לבסיסים אמריקאים במפרץ שנכנסו לכוננות, ובהמשך הטביעו בטעות נושאת מטוסים מדומה שבנו לצרכי תעמולה.

מתוך שידורי הטלוויזיה האיראנית (צילום: הטלוויזיה האיראנית)
נושאת המטוסים המדומה שהאיראנים הטביעו בטעות | צילום: הטלוויזיה האיראנית