ביום ראשון השבוע, עוד לפני התקיפה שיוחסה הלילה לישראל במדינה, דיווחו סוכנויות הידיעות על מטוס ללא טייס של ארה"ב שתקף רכב, על פי החשד של המיליציות הפרו איראניות בגבול עיראק-סוריה. על פי דיווחים בתקשורת הערבית, גורמים במיליציות טוענים כי: "הותקפה משאית להובלת מזון".

לטענת אותם גורמים במיליציית "כאתיב סייד אל שוהדא", המל"ט ביצע ירי אזהרה ולאחר שיושבי הרכב נטשו אותו ללא פגע, שוגר טיל נוסף שהשמיד את הרכב.

לטענת כלי התקשורת בסוריה זו הייתה משאית מזון אזרחית, חלק מהסיוע של המיליציה לתושבי האזור. מנגד, גורמי אופוזיציה סורים טענו שהמשאית הובילה אמצעי לחימה וכי בניגוד לדיווחים של אנשי המיליציה, נהג הרכב נהרג בתקיפה.

בדרך אל היעד הבא? (צילום: צבא ארה"ב)
מל"ט שצבא ארה"ב מפעיל באזור. תקיפה עמומה | צילום: צבא ארה"ב

בשבועות האחרונים נרשמו לא מעט מקרים בהם אנשי המיליציה שיגרו רקטות לעבר בסיסים בעיראק ובסוריה, בהם מוצבים אנשי צבא אמריקאים, לצד שיגור רקטות לעבר "האזור הירוק", של בנייני ממשל בבגדד בו נמצאת גם שגרירות ארה"ב.

בתגובה לתקיפות האלה חיל האוויר האמריקאי ביצע תקיפות של בסיסי המיליציה. בסוף החודש שעבר בוצעה תקיפה אווירית כזו שאושרה על ידי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ובוצעה בין היתר על ידי מטוסי קרב מסוג F-15E שביכולתם לשאת כמות גדולה של "פצצות חכמות".

על רקע המשך ניסיונות המיליציות הנתמכות ע"י איראן לפגוע בכוחות צבא ארה"ב המוצבים בעיראק ובסוריה, וושינגטון מאיימת להחמיר את התגובות שלה. מדינות האזור ובהן גם ישראל עוקבות בדריכות אחר ההתרחשויות בגזרה הזו.