חיל האוויר הרוסי והסורי ביצעו בפעם הראשונה אימון אווירי משותף, כך דיווחו בימים האחרונים סוכנויות הידיעות במוסקבה. על פי הדיווחים, במהלך האימון טייסות מסוקים משני הצבאות תרגלו מגוון תרחישים טקטיים של תקיפת מטרות והטסת כוחות, באזור העיר תדמור שבסוריה.

על פי משרד ההגנה הרוסי, האימון הוא חלק משיתוף פעולה של הצבאות בלחימה נגד דאעש. "זהו תרגיל ראשון של טייסי מסוקים מרוסיה וסוריה", אמר גנרל אנדריי ארמקוב מצבא רוסיה לתקשורת בארצו והוסיף כי: "האימון בוצע ברמה גבוהה".

האימון כלל מסוקי תובלה וסער מסוג MI-8 ומסוקי קרב מסוג קאמוב-52 מהצד הרוסי. חיל האוויר הסורי שלח לתרגיל מסוקי קרב בעל יכולות תובלה וסער מסוג MI-24. התרגיל בוצע בשטח המדברי של תדמור, כשהם מדמים את הקרב באופן מציאותי, כפי שנמסר על ידי גנרל ארמקוב.

הפעילות המשותפת (צילום: tvzvezda.ru)
ירי חי במהלך האימון המשותף | צילום: tvzvezda.ru

כחלק מתרחישי האימון, צוותי המסוקים תרגלו תקיפה ופשיטה על מתחמים של דאעש. מסוקי המי-24 הסורים ביצעו תקיפה של היעדים ואז הכניסו לקרב מסוקי מי-8 שהנחיתו לוחמים רוסים, בזמן שמסוקי הקאמוב-52 סיפקו להם סיוע אווירי קרוב. התרגיל כלל תקיפות דמה כמו גם שימוש באש חיה, ירי טילים, רקטות ותותחים.

"הטסנו מסוקי מי-24, כלי טיס קרבי טוב מאוד ואמין", צוטט טייס סורי שהשתתף בתרגיל. "תודתנו לטייסים הרוסים על האימון האיכותי והניסיון המבצעי שהעבירו לנו", אמר.

הדיווח הזה מגיע אחרי שביולי האחרון פורסם כי בית הספר לטיסה של חיל האוויר הסורי שהוקם מחדש על ידי הרוסים, סיים להכשיר מחזור ראשון של 50 טייסים. רוסיה משקיעה מאמצים רבים בשיקום של חיל האוויר הסורי, שכ-70 אחוז מהסד"כ (סדר כוחות) שלו נמחק במהלך מלחמת האזרחים ובנוסף טייסים רבים הרגו או ערקו.

מלבד הכשרה של טייסים ומכונאים, הרוסים העבירו לחיל האוויר הסורי מטוסי קרב מסוג מיג-29 עם מערכות משודרגות מטוסי סוחוי-25 וסוחוי 24. בנוסף הועברו גם עשרות מסוקי קרב מסוג מי-24 ומסוקי סער מסוג מי-8/17.

הפעילות המשותפת (צילום: tvzvezda.ru)
הטייסים הסורים שהשתתפו הודו למקבילים מרוסיה | צילום: tvzvezda.ru

לצד זה הרוסים גם השקיעו מאמצים רבים בחזרה לכשירות של מטוסי קרב סורים שהיו מושבתים במשך שנים רבות וחוזרים לטוס. אמנם רוב כלי הטיס מיושנים, אולם רבים מהם עברו שדרוגים על ידי הרוסים וגם הסד"כ הפך משמעותי.

נכון להיום יש לחיל הסורי כ-220 מטוסי קרב מסוג מיג-29, מיג-23, סוחוי-24, סוחוי-25 ועוד. אולם הערכה היא שרק 50 אחוז מהם נמצאים במצב טיסה מלא. לזה יש להוסיף למעלה מ-150 מסוקים מסוג גאזל, מי-8/17, מי-24 ועוד. גם שם הערכה היא שקצת יותר מ-50 אחוז נמצאים במצב טיסה מלא, כאשר הרוסים משקיעים מאמצים רבים בכדי לשפר את הנתון.

על רקע הדיווחים האחרונים בהם טענו הרוסים ליירוטים כביכול של תקיפות שיוחסו לישראל על ידי מערכות הגנה שסיפקו לצבא סוריה, במערכת הביטחון הישראלית ערים לשיתוף הפעולה בין הצדדים, כמו גם הכוונה של הרוסים לשפר עוד את מצב חיל האוויר הסורי ולמכור להם כלי טיס מתקדמים.

הערכת צה"ל קובעת כי במקרה של מלחמה בצפון, ישנה סבירות גבוה מאוד שסוריה תהיה חלק מאותה מלחמה, מה שאומר רמה מסוימת של איום, למרות הפערים האדירים בין חיל האוויר הסורי לישראלי. לאחרונה החליט מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, לתת דגש לנושא ההגנה והעליונות האווירית וכחלק מזה, ישנה התייחסות גם לחזרתו של חיל האוויר הסורי לזירה.

הפעילות המשותפת (צילום: tvzvezda.ru)
רוסיה מחזקת את חיל האוויר הסורי. התרגיל | צילום: tvzvezda.ru