בימים האחרונים הציגו משמרות המהפכה של איראן בכלי התקשורת כמה אמצעי לחימה מייצור עצמי שלטענתם הוכנסו לשירות מבצעי. בין היתר הוצגו מטוס ללא טייס ומטוסי קרב עבור חיל האוויר שלהם ונגמ"ש עבור כוחות היבשה.

הנגמ"ש שהאיראנים הציגו הוא שדרוג ל-BTR-50 - במקור מתוצרת רוסיה. הפרט המעניין הוא שמדובר במשוריין ששימש את צבאות ערב - מצרים וסוריה - במלחמת ששת הימים ויום כיפור מול צה"ל ודגם שלו אפשר למצוא כיום במוזיאון יד לשריון.

באתר יד לשריון נכתב שנגמ"שים כאלו נפלו שלל בידי צה"ל מידי צבאות מצרים וסוריה במהלך מלחמת ששת הימים ויום הכיפורים. בנוסף מצוין שהנגמ"ש המאפשר צליחת מכשולי מים ונחיתות מהים אף נכנס לשירות צה"ל אחרי שנת 1967 ונטל חלק בפשיטה המשוריינת בחוף מצרים במסגרת מבצע "רביב".

BTR-50 איראני (צילום: tasnimnews)
הגרסה החדשה שחשפה איראן לנגמ"ש הסובייטי שעבר בישראל | צילום: tasnimnews

השדרוג האיראני על בסיס דגם הנגמ"ש הוותיק כולל על פי ההצהרות שמסרו מערכת בקרת אש חדשה, מערכת ראיית לילה תרמית וצייני לייזר לסימון מטרות ודיוק ירי. על הנגמ"ש הותקן מקלע חדש בקוטר 7.62 מ"מ, שבו ניתן לשלוט מעמדה פנימית, מה שמפחית את הסיכון ליורה.

בנוסף האיראנים הציגו מטוס ללא טייס חדש בשם Me’raj-1" שלפחות על פי הסרטון שהפיצו לא נראה מרשים כמו שאר המל"טים של איראן, הנחשבת למדינה מתקדמת בתחום. בסרטון המטוס הזעיר תועד ממריא בעזרת רכב שטח והנחיתה שלו נראית על פניו לא חלקה.

על פי האיראנים יש לו טווח של 1,000 ק"מ ויכולת לשהות באוויר 10 שעות ברציפות, להגיע לגובה של 3.7 ק"מ עם מטען קטן. ניתן לשלוט בו ממרחק של עד 150 ק"מ. את היכולות הגבוהות שלהם בתחום האיראנים הוכיחו במתקפה נגד מתקני הנפט הסעודים. כמו דגמים אחרים של האיראנים יתכן והוא יגיע בהמשך גם לידי הכוחות בסוריה ולחיזבאללה.

האיראנים הציגו לראווה גם מטוסי קרב חדשים מסוג "קוסאר", אך ספק אם מדובר בלא יותר מאשר מתיחת פנים למטוס קרב F-5 אמריקאי שעלה לאוויר לראשונה אי שם בשנות החמישים ונכנס לשירות בחיל האוויר האיראני עשור לאחר מכן.

לצד כל אל האיראנים הציגו גם מגלה מוקשים חדש שיכול לאתר מוקשים הקבורים בעומק של "30 ס"מ ממרחק של 30 מטרים". אמצעי שניתן להתקין על כלי רכב ולבצע בעזרתו חיפוש אחר מוקשים במהירות של 10 קמ"ש.