נשיא צרפת הכריז שהמדינה תחל לבנות נושאת מטוסים חדשה בעלת הנעה גרעינית ושזו תהיה מבצעית עד שנת 2038. בדיוק בזמן להחליף את נושאת המטוסים הוותיקה "שארל דה גול" שנכנסה לשירות בשנת 2001.

נושאת המטוסים החדשה צפויה להיות הגדולה ביותר שהייתה לצי הצרפתי אי פעם. שרת ההגנה של צרפת, פלורנס פרלי, הוסיפה כי על נושאת המטוסים יהיו לפחות כ-30 מטוסי קרב מתכנית FCAS פרויקט משולב של צרפת וגרמניה לפיתוח מטוס קרב עתידי מדור שישי ומטוס ללא טייס, שניהם חמקנים.

"המטוס הזה יהיה גדול יותר מהראפאל (מטוס הקרב הנוכחי של צרפת)", ציינה שרת ההגנה. בנוסף יהיו עליה גם מטוסי בקרה, מודיעין, מסוקים ועוד.

דגם המטוס (צילום: AFP, GettyImages)
מטוסי ראפאל. הצרפתים משתדרגים | צילום: AFP, GettyImages

על פי פרסום משרד ההגנה הצרפתי, משקלה של הספינה החדשה יהיה כ-82,000 טון ואורכה יגיע ל-300 מטרים כשמהירות ההפלגה שלה תגיע ל-27 קשר. לצורך ההשוואה, משקלה של נושאת המטוסים היחידה שיש כיום לצרפתים, שארל דה גול, עומד על כ-46,200 טון ואורכה 261 מטרים.

עדיין מדובר בספינה קטנה מהסופר נושאות מטוסים של ארה"ב, שם דגם הג'ראלד פורד מגיע למשקל של 100,000 טון ואורכה 331 מטרים.

עוד דווח מטעם הנשיא ומשרד ההגנה שעל הנושאת החדשה ישרתו כ-2,000 אנשי צוות כולל בכנף האווירית. המחקר לפיתוח הספינה ימשך במהלך השנתיים הקרובות ושלב הפיתוח כולו צפוי להסתיים בשנת 2025 וצפוי לעלות לבדו 1.1 מיליארד דולר.

לא ברור כמה נושאות מטוסים צרפת מתכננת לבנות, בעשורים האחרונים יש להם רק נושאת אחת ובעבר הביעו רצון להפעיל שתי נושאות ואף יותר, אולם פרויקטים דומים התבטלו בשל העדר מימון תקציבי, מה שלא יקרה הפעם כפי שהבטיח נשיא צרפת.

נושאת המטוסים שארל דה גול (צילום: ויקיפדיה)
נושאת המטוסים שארל דה גול. יש כיוון לשינוי | צילום: ויקיפדיה