זרוע היבשה של משמרות המהפכה באיראן חשפה אתמול (רביעי) שורה של אמצעי לחימה חדשים מייצור עצמי שנכנסו לשירות, בהם עשרות מטוסים ללא טייס, טילים, טנקים ורכבים משוריינים.

בשולי התצוגה ובתיעוד שפורסם בין היתר באתר של סוכנות "פארס ניוז" נראה תיעוד של טיל נגד טנקים מסוג "Almas". באיראן ובפרסומים זרים נטען כי הטיל הועתק מטיל 'ספייק' ישראלי, שנפל כביכול בסוריה במהלך השנים האחרונות. יש לציין שבישראל לא אישרו מעולם כי טיל כזה נפל בסוריה מבלי שהתפוצץ ונתפס על ידי האיראנים.

עם זאת, בשנה האחרונה התפרסמו מספר סרטונים ותמונות מאיראן של טילים הדומים באופן מחשיד לטיל הישראלי. לטענת האיראנים, הטיל שייצרו מגיע לטווח של 8 ק"מ ובעל דיוק גבוה, בזכות הנחייה אלקטרואופטית משולבת אינפרה אדום, כמו טיל הספייק של חברת רפאל.

הדגם האיראני כבר נחשף בעבר כטיל שניתן לשגר מהאוויר, ממטוסים ללא טייס ומסוקים. כעת האיראנים הציגו לטענתם דגם חדש שניתן לשיגור מהקרקע, ממשגרים על רכבים או עמדות שיגור של לוחמי חי"ר. לא ברור אם דגם הקרקע שנחשף כעת מגיע גם כן לטווח של 8 ק"מ.

התיעוד מאיראן (צילום: Fars News)
תיעוד שנטען כי הוא של חיקוי לטיל הספייק באיראן | צילום: Fars News

בטקס החשיפה הוצג גם מסוק מסוג "Toufan-2" - למעשה שדרוג של מסוק AH-1J קוברה האמריקאי שנמכר לאיראן לפני עשרות שנים, כשעליו טילים מונחים חדשים מסוג "Ghaem-114", גם הם מייצור מקומי. לטענתם הם יכנסו לשירות במהלך השבועות הקרובים.

בטקס נחשפו עוד מטוסים ללא טייס עם מערכות לסיור ואיסוף מודיעין כמו גם אמל"ח מדויק. זה קורה רק שבועיים אחרי שאיראן טענה שבידיה מטוסים ללא טייס המגיעים לטווחים של 7,000 ק"מ.

מפקד משמרות המהפכה, גנרל חוסיין סלאמי, אמר בנאום שנשא בטקס החשיפה: "אנחנו מסוגלים לייצר היום אמצעים אופטיים ומערכות אלקטרוניות לאיסוף מודיעין, מטוסים ללא טייס בעלי טווח ארוך. הכל מפותח על ידי המומחים שלנו באיראן".

טיל ספייק (צילום: Dave1185, Wikicommons)
נראה דומה? טיל ה"ספייק" מתוצרת רפאל | צילום: Dave1185, Wikicommons

בישראל עוקבים בדאגה אחרי ההתחמשות ויכולות הפיתוח של התעשייה האיראנית. חלק מהאמל"ח, כמו טנקים או תותחים, פחות מדאיג את צה"ל. אולם בישראל יודעים שהכטב"מים האיראנים, טילי הנ"ט ושאר המערכות מהסוג הזה יגיעו מאוד מהר לסוריה. משם יעברו לידי חיזבאללה, יתכן שגם יצליחו לעשות את דרכם לעזה, כפי שקורה כבר לא מעט שנים.

תחום נוסף שמדאיג את ישראל ביכולות הפיתוח האיראניות, הוא נושא ההגנה האווירית. טילי נ"מ מתקדמים שיכולים לאיים על מטוסי חיל האוויר, בנוסף לאיום טילי הקרקע והרקטות.