בזמן שבישראל יוצא לדרך תרגיל חילות האוויר "בלו פלאג 2021" הכולל בין השאר משלחת של חיל האוויר האמריקאי, צבא רוסיה שולח גם הוא כוח לאימון באזור – תרגיל משותף במצרים עם צבאו של א-סיסי. כך יוצא עכשיו ששניים מהצבאות הגדולים בעולם שביניהם ישנה מתיחות, מתאמנים באותו הזמן בישראל ובשכנתה.

Defenders of Friendship נקרא התרגיל במצרים, שנערך אחת לשנה. מהודעת משרד ההגנה הרוסי עולה שהאימון ימשך עד ל-29 בחודש, וישתתפו בו 100 צנחנים רוסים מיחידת תקיפה אווירית שיגיעו עם 6 נגמש"ים מסוג BMD-2 הניתנים להצנחה ממטוסי תובלה. רוסיה שלחה לתרגיל 4 מטוסי תובלה כבדים מסוג IL-76 מהם יצנחו.

מהצד המצרי, ישתתפו באימון 400 צנחנים ומספר מטוסי תובלה מסוג C-130 הרקולס ומסוקי CH-47 "צ'ינוק". המטרה העיקרית של האימון היא לתרגל את הכוחות בתגובה מהירה לאירועי טרור שונים, החל מתקיפת מחנות אימונים ומפקדות של ארגוני טרור ועד לאירועים מורכבים יותר, כמו תגובה מהירה לפיגוע וחילוץ בני ערובה.

מעבר לאימון בלוחמה נגד טרור, במצרים ורוסיה מציינים כי האימון נועד לתרגל כוחות צנחנים בהפעלה ולחימה של שדה הקרב הנוכחי והעתידי.

מדובר באימון המתקיים במצרים אחת לשנה ולרוב משלב גם כוחות נוספים בזרוע האוויר והים של המדינות. מעבר לאימון הצבאי עצמו, מדובר גם בסוג של מסר דיפלומטי בדבר ההתקרבות שבין מצרים ורוסיה.

בצד המצרי המסר רחב יותר. אמנם מצרים היא בעלת ברית קרובה מאוד של ארה"ב וחלק ממדינות אירופה, משם היא גם רוכשת נשק ומבצעת אימונים משותפים.

אולם, לאור ניסיון העבר מצרים מסרבת להישען על מדינה אחת, לא משנה כמה ארה"ב עוצמתית, ולכן היא רוכשת נשק ממדינות רבות מאוד כולל רוסיה וסין. אמנם מדובר בכאב ראש לוגיסטי לצבא המצרי לשלב בין מערכות שונות ומגוונות, אולם המהלך הזה לא מאפשר לאף מדינה להגביל את הצבא המצרי, במקרה של התקררות ביחסים.