ארה"ב שוקלת להעביר מסוקי 17-MI מתוצרת רוסית ששימשו את צבא אפגניסטן לאוקראינה – הנמצאת במתיחות צבאית מול רוסיה. כך דווח בימים האחרונים ברשת סי.אן.אן. בדרך הזו ובאופן די משונה, כלי הטיס מתוצרת רוסית עלולים להיות מופנים נגד רוסיה, ועוד כאלו שהגיעו מהלחימה שהסתיימה לא מזמן באפגניסטן.

"הפנטגון שוקל בימים אלו מה לעשות עם המסוקים, אחרי נסיגת הכוחות מאפגניסטן", צוין בדיווח של הסי.אן.אן שהתבסס על מקורות בכירים המעורים בפרטים.

ב"דיפנס בלוג" נכתב כי כמה ממסוקי ה-Mi-17 של חיל האוויר האפגני כבר נמצאים באוקראינה והגיעו לשם לתיקון וטיפול במסגרת הסיוע האמריקאי לאפגנים. עוד דווח כי כמה עשרות ממסוקי חיל האוויר האפגני נמצאים כרגע מחוץ לשטח המדינה ולא ידוע מה עלה בגורלם.

עם זאת המקורות עליהם התבסס הדיווח בסי.אן.אן סייגו וציינו כי: "יש בין הבכירים במערב מי שחושבים כי העברת המסוקים לאוקראינה תהיה צעד קיצוני שעלול להוביל להסלמה", וציינו כי ארה"ב מתלבטת עד כמה לסייע צבאית לאוקראינה.

על פי הדיווח בסי.אן.אן ארה"ב שוקלת אם לשלוח לאוקראינה אמצעי לחימה ובהם טילי "ג'אוולין", סטינגר ומערכות הגנה אווירית. בעבר אף דווח כי אוקראינה מעוניינת במערכות "כיפת ברזל" ישראליות, אך לא ברור אם יש לה אפשרות לבצע מהלך כזה.

מסוק נוחת על בית (צילום: SHAH MARAI/AFP, GettyImages)
מסוק mi-17 במהלך פעילות צבאית באפגניסטן לפני הנסיגה | צילום: SHAH MARAI/AFP, GettyImages

המתיחות הצבאית בין רוסיה ואוקראינה מתגברת בימים האחרונים, שני הצדדים מאשימים זה את זה בחתירה למלחמה ומרכזים כוחות באזור הגבול. האוקראינים מביעים חשש מפלישת כוחות רוסיים בעוד מוסקבה מביעה את חוסר שביעות רצונה מפעילות צבאות המערב באזור, כולל תרגילים בהשתתפות כוחות ארה"ב ונאט"ו.

ה-17-MI הרוסי הוא מסוק תובלת סער ותיק אבל חזק ואמין מאוד. "סוס עבודה" רוסי כאשר באפגניסטן פעל בין היתר דגם ה-V-5 גרסת הייצוא של המסוק. ביכולתו לשאת בין 24 ל-36 לוחמים על ציודם או 12 אלונקות עם פצועים. הוא מגיע לטווח של כ-800 ק"מ ולמהירות של כ-260 קמ"ש.