אלג'יריה מפגינה שרירים מול מרוקו: חיל האוויר האלג'ירי פרסם לאחרונה סדרה של תמונות וסרטונים מאימון נרחב שקיים וכולל שיגור של טיל חי מסוג Kh-31 על קולי לעבר מכ"ם דמה. התיעוד מהאימון האווירי מתפרסם בזמן שתי המדינות מאיצות את מרוץ החימוש ביניהן, ובין השאר מדובר ברכש של עשרות מטוסי קרב חדשים.

תיעוד מהסוג שהפיץ משרד ההגנה של אלג'יריה נחשב לנדיר ופחות מוכר באזורנו, ובסרטונים ניתן לראות את מטוסי הקרב האלג'ירים, מסוג SU-30 MKA מתוצרת רוסית, השייכים לרג'ימנט האווירי ה-12. בתיעוד שפורסם נראים הטייסים האלג'יראים באימון סימולטורים, ולאחר מכן הם מתועדים כשהם ממריאים לגיחות אימונים, מתדלקים באוויר ובשיגור טיל חי נגד מכ"ם של סוללת טילי נ"מ.

הסרטון עצמו נראה כמו הפקה מושקעת של חיל האוויר המקומי, וכולל תיעוד מתוך תא הטייס ולא מעט אווירובטיקה של מטוסי הקרב, בליווי צלילי מוזיקה פטריוטית. אלג'יריה מחזיקה בחיל אוויר גדול יחסית ומתקדם, ובסד"כ שלו קיימים 55 מטוסי קרב מסוג SU-30, כ-50 מטוסי מיג-29, והם בין היחידים בעולם שמפעילים גם מטוסי מיג-25 להם יכולת להגיע לגובה רב ומהירות אדירה.

לאחרונה הזמינו האלג'יראים מרוסיה עוד כ-16 מטוסי SU-30 והחלו לשדרג את מטוסי ה SU-24 שלהם המוכרים היטב מפעילות הרוסים והאוקראינים במלחמה ביניהן. בנוסף, אלג'יריה דיווחה כי תרכוש עשרות מסוקי קרב מסוג מי-28 ותשדרג את מסוקי הקרב שלה מסוג מי-24. כל זאת בנוסף לפרסום כי הם חתמו על עסקה לרכש חמקנים רוסים מסוג SU-57. נכון להיום, אלג'יריה היא המדינה היחידה מחוץ לרוסיה שתרכוש את המטוס הזה.

כל זאת קורה כשמהצד השני של הגבול, מרוקו רכשה לאחרונה מארה"ב 25 מטוסי F-16V, הדגם המתקדם ביותר של מטוס הקרב האייקוני, ובנוסף פורסם כי הם מעוניינים לרכוש מטוסי חמקן מסוג F-35. בכלי תקשורת זרים נטען כי מרוקו ביקשה מישראל לסייע לה ברכש החמקנים מארה"ב, ועל פי הדיווחים, הנושא אף עלה לדיון במהלך ביקור שר הביטחון בני גנץ בממלכה, כבקשה אישית של המלך.

מרוקו כאמור נמצאת בתהליך התעצמות ביטחוני נרחב, הכולל רכש אמל"ח במיליארדי דולרים בכדי לשדרג גם את צבא היבשה וחיל הים של מרוקו. בין המדינות קיימת סוג של מלחמה קרה שמתפרצת מדי פעם, על רקע התמיכה של אלג'יריה בארגון הפוליסריו שפועל לעצמאות סהרה המערבית, שנכבשה על ידי מרוקו.

קציני מודיעין במרוקו טוענים כי אלג'יריה "פועלת לחמם שוב את הגבול המשותף", וכדי להתמודד עם האתגר של השכנה ממזרח, מרוקו נמצאת כאמור ברכש ענק וזה כולל גם מטוסים ללא טייס מישראל כמו גם מערכות נוספות.