על רקע האירועים האחרונים בזירה הימית במזרח התיכון, כלי תקשורת זרים מפרסמים כי איראן תצייד את הצי של משמרות המהפכה בצוללות קלות וחצי כבדות מייצור עצמי. כך על פי מקורות בתעשיות הימיות של איראן.

מטרתן של הצוללות הקטנות לבצע פעולות חשאיות, פיגועים והובלת צוותים קטנים של לוחמי קומנדו ימי.

האיראנים לא פרסמו את מפרט הצוללות אותן הן מתכוונים לייצר. גם לא ברור באיזה שלב נמצא הפיתוח. באיראן, יש לציין, מפרסמים חדשות לבקרים על פיתוח של אמל"ח חדש בלא מעט מקרים מדובר במלחמה פסיכולוגית. אולם במקרה הזה הם מדברים על פיתוח שיגביר את יכולות הצי במשמרות המהפכה.

לאיראנים יש ניסיון ארוך שנים בפיתוח וייצור של צוללות קטנות. בחיל הים האיראני משרתות למשל 23 צוללות ננסיות מסוג "גאדיר". משקלן 90 עד 120 טון, בעלות הנעה חשמלית ומייצור עצמי.

כל צוללת כזו מופעלת על ידי שני אנשי צוות בלבד, היא מסוגלת לשגר לחוף שישה צוללנים. לא צריך להפעיל את הדמיון כדי להבין את היכולת והנזק הפוטנציאלי ממנה. בעבר פורסמו אף דיווחים על מומחים זרים שזיהו בתצוגה ימית של איראן את מה שנחשד לדבריהם כ-צוללת בלתי מאוישת אותה פיתחו.

נראה כי בניגוד לצוללות המסורתיות, להן טווח ארוך, חימוש כבד וצוות של עשרות מלחים, הצוללות האיראניות הקטנות יופעלו על ידי צוותים של 3-4 מלחים. לצוללות שהוגדרו "חצי כבדות" תהיה אפשרות לשגר חוליות קומנדו של 2-4 לוחמים. בנוסף לשאת מספר קטן של טילי טורפדו או מוקשים ימיים.

לאחרונה נטען שאיראן הייתה מעורבת בפיגועים ימיים בתחומי המפרץ הפרסי, כולל האירוע בו הותקפה ספינת משא בבעלות איש עסקים ישראלי שעל פי פרסומים נחשד כפעולה הקשורה באיראן.

סביר להניח שמי שביצע את הפעולות האלה, שכללו גם הנחה של מוקשים ימיים, הם אנשי משמרות המהפכה כאשר במקרה הזה הזרוע הימית שלה מתמחה גם בטרור ימי.

צוללת איראנית (צילום: VAHID REZA ALAEI\AFP, Getty Images)
בעלי ניסיון בתחום. צוללות של איראן | צילום: VAHID REZA ALAEI\AFP, Getty Images