צבא אוקראינה ביצע משימת תקיפה מבצעית ראשונה של כטב"מים (כלי טיס בלתי מאוישים) שנרכשו מטורקיה מסוג באיראקטר - Bayraktar TB2. על פי הדיווחים, הכטב"מים החמושים הופעלו נגד סוללות תותחים של המליציות הנתמכות על ידי הרוסים כאשר אלה הפגיזו את כפר בשם גרניטנה.

בסרטון שהופץ בימים האחרונים, ניתן לראות שהכטב"מים זיהו את סוללת התותחים מסוג "D-30" שהפגיזו את הכפר האוקראיני בפגזים 122 מ"מ. בשל המרחק הגדול, למעלה מ-15 ק"מ הוחלט לשלוח את הכטב"מים החמושים לאתר את הסוללה ולהשמיד אותה.

"בתגובה וכדי להציל חיי אזרחים, מטוס ללא טייס באיראקטר עלה לאוויר, זיהה את הסוללה והשמיד את התותחים עם טילים", דווח בתקשורת האוקראינית.

TB2 הנו כטב"מ חמוש מתוצרת טורקיה שביצע את טיסת הבכורה שלו בשנת 2014. הוא נרכש על ידי אוקראינה ב-2019 ונכנס לשירות כשנה לאחר מכן. בסך הכל נרכשו 12 כלים לחיל האוויר ולאחר מכן עוד 5 לצי.

את המשימה המבצעית הראשונה תחת האוקראינים ביצע כטב"מ מסוג זה באפריל השנה, אולם אז זו הייתה משימת איסוף בלבד ולא בוצע שימוש באמל"ח. לכטב"מ הטורקי מיוחסת יכולת לשאת 150 ק"ג חימוש ולשהות באוויר עד 24 שעות ברציפות ולהגיע לגובה של 22,500 רגל.

התקיפה הנוכחית מגיעה אחרי תקופה ארוכה בה היו דיווחים לפיהם הרוסים מוטרדים מההצטיידות של האוקראינים בכטב"מים הטורקים.

בטורקיה מציינים בסיפוק כי היכולות שהכטב"מים שלהם הציגו במסגרת בשורות צבא אזרבייג'ן במלחמה נגד צבא ארמניה בחבל נגורנו קראבך שבקווקז בשנה שעברה, הביאו לעלייה משמעותית בהתעניינות כמו גם במכירות.

BYRKTR (צילום: BIROL BEBEK/AFP, GettyImages)
כטב"מ טורקי Bayraktar | צילום: BIROL BEBEK/AFP, GettyImages

מלבד אוקראינה, הכטב"מ נרכש גם על ידי מרוקו, קטאר, פולין ומדינות נוספות. בעשור האחרון התעשיות הביטחוניות של טורקיה רשמו קפיצה גדולה ביכולות שלהן בתחום הכטב"מ ו-TB2 הוא אחד הבולטים שבהם.

עובדה זו מציבה את טורקיה בתחרות ישירה מול ישראל, כשגם בארץ מיוצרים מטוסים ללא טייס שהפגינו יכולות גבוהות, על פי פרסומים זרים גם באותה מלמת אזרבייג'ן וארמניה.