על פי כמה דיווחים בתקשורת הזרה, דרום קוריאה החליטה לפתח בעצמה מערכת יירוט דומה לכיפת ברזל, לאחר שבחנו בעבר את רכישת המערכת הישראלית.

משרד ההגנה של דרום קוריאה הודיע היום (שני) על תוכנית לחמש השנים הקרובות במסגרתה ישקיע 253 מיליארד דולר ברכש של מערכות לחימה חדשות כמו נושאת מסוקים, מטוסי קרב, טנקים וגם פיתוח של אמצעי לחימה חדשים, בהם אותה מערכת יירוט נגד טילים.

לשטח דרום קוריאה מכוונים מאות אלפי רקטות וטילים לטווחים קצרים ובינוניים של שכנתה צפון קוריאה ולהם יש להוסיף עוד מאות רבות של טילים לטווחים ארוכים ויכולת נשיאת ראשי נפץ גרעיניים.

(הודעת משרד ההגנה של דרום קוריאה על התוכנית הביטחונית)

בדרום מחפשים כבר שנים רבות את המענה לאיום הגדול מצפון, ומאז 2017 הם בחנו את מערכת כיפת ברזל הישראלית. כעת על פי הדיווחים הם מתכוונים לפתח מערכת עצמאית אך יתכן שכמו במקרה הבריטי הם ירכשו רק את מערכת השליטה והבקרה של כיפת ברזל.

גורם במשרד הביטחון צוטט כשאמר: "אנחנו מדברים על מערכת שתדע להגן על הבירה ולהתמודד עם מאסה של רקטות 200 ו- 300 מ"מ שמכוונות אליה". על פי הצהרות משרד הביטחון של דרום קוריאה, המטרה שאותה מערכת יירוט נגד טילי דמוי כיפת ברזל תיכנס לשירות עד לשנת 2030.

נכון להיום דרום קוריאה מתבססת על הגנה אמריקאית מפני הטילים של צפון קוריאה, אחרי שארה"ב פרסה שם סוללות THAAD. עוד נזכיר שלאחרונה ארה"ב רכשה מישראל שתי סוללות כיפת ברזל ובשבוע שעבר נחת בארץ מטוס אנטונוב 225 הענק שהוביל את המשאיות עליהן תותקן המערכת.

לוחמים (צילום: ED JONES/AFP, GettyImages)
לוחמי צבא דרום קוריאה בתרגיל עם ארה"ב. מתמגנים | צילום: ED JONES/AFP, GettyImages