תמונות שפורסמו לאחרונה על ידי משרד ההגנה המצרי חשפו כי חיל האוויר המקומי מפעיל טיל שיוט בעל חתימה נמוכה, חמקני, מתוצרת צרפת. באופן רשמי המצרים לא הודיעו על כניסת הטיל לשירות בחיל האוויר שלהם, והדבר התגלה די במקרה מבחינת תמונות קבוצתיות של קציני חילות האוויר של צרפת ומצרים מתוך תרגיל משותף.

חיל האוויר המצרי והצרפתי קיימו אימון אווירי משותף, במהלכו נערך סיור של מפקדי החילות וכמיטב המסורת המטוסים הוצגו על הקרקע יחד עם חלק מהאמל"ח שלהם, בהם גם הטיל המדובר, מה שמהווה הוכחה שחיל האוויר המצרי מפעיל עשרות טילים מסוג SCALP EG "סטורם שאדו".

התמונה שחשפה את הטיל של מצרים (צילום: EgyArmySpox, Facebook)
התמונה בה זיהו מומחים סימן לטיל (בעיגול) | צילום: EgyArmySpox, Facebook

מצרים הזמנה 50 טילים מסוג זה כבר בשנת 2015 כחלק מרכש 24 מטוסי קרב "ראפאל" צרפתים, אולם ארה"ב שחלק מהרכיבים מיוצרים על ידה ניסתה לסכל את מכירת הטילים. בשנת 2018 צרפת חיפשה את הדרך לעקוף את איסור המכירה האמריקאי, ככל הנראה על ידי החלפת הרכיבים האמריקאים. מצרים אף התנתה את רכש מטוסי הקרב מצרפת בקבלת הטילים האלה.

מאז, לא נרשמו דיווחים על העסקה עד שהגיעה התמונה ובה ההוכחה לכך שהיא יצאה לפועל והמצרים קיבלו את הטיל הקטלני.

הטיל מתוצרת צרפת מופעל על ידי טייסת הראפאל של מצרים, שמוצבת בבסיס ג'בל אל בסור, שם נמצאים גם מטוסי המיראז' 2000 שלהם. זהו טיל שיוט מדויק שמשקלו 1.3 טון עם ראש קרב במשקל 450 ק"ג. לטיל טווח של כ-500 ק"מ ומהירות שיוט של 1,000 קמ"ש בגובה טיסה נמוך מ-50 מטרים, מה שמקשה על הגילוי והיירוט שלו. זהו עוד נדבך בהתחמשות המואצת של צבא מצרים בשנים האחרונות.