רוסיה ציינה אתמול את ה-9 במאי, יום הניצחון על הנאצים. במקביל למצעד הענק שמתקיים בכל שנה במוסקבה, השנה הרוסים הפגינו את הכוח שלהם גם דרך מצעד בבסיס חמיימים בסוריה בו מוצבים חיילים רוסים, כולל מפגן אווירי קטן. אולם בפועל, מתרבים הדיווחים על כך שהרוסים מוציאים חיילים מסוריה לאוקראינה ובמקומם, משתלטים על העמדות והציוד הנטוש כוחות איראן וחיזבאללה.

כבר ביום שישי החלו להתפרסם דיווחים על כך שחיילים מיחידות צבא רוסיה שנמצאות באוקראינה, החלו לעזוב את הבסיסים בסוריה לכיוון מספר שדות תעופה, משם הם מוטסים לאוקראינה כדי להצטרף ליחידות שלהם. מדובר בעיקר על כוחות קרקעיים ולא ידוע על צמצום במספר כלי הטיס הרוסים בסוריה בשלב זה.

היחידות שנשלחות לאוקראינה, היו פרוסות במוצבים ובסיסים קטנים בסוריה. כפי שמדווחים כמה כלי תקשורת המסקרים את הנעשה במדינה, מיד עם יציאת הרוסים משם, איראנים ופעילי חיזבאללה השתלטו על הבסיסים. ההערכה היא שהדבר נעשה בידיעת הרוסים ואף בתיאום מולם. זאת, כביכול בשל הרצון שלהם למנוע ממורדים סורים מתנגדי משטר להשתלט על הבסיסים האלה.

המצעד הצבאי בסוריה (צילום: Syrian Defense Ministry, YouTube)
מצעד לציון יום הניצחון הרוסי בסוריה, 9.5.2022 | צילום: Syrian Defense Ministry, YouTube

סיבה לדאגה בישראל?

המהלך הרוסי ובעיקר ההשתלטות האיראנית על אותם בסיסים וככל הנראה שגם ציוד שנשאר שם, אמור להדליק נורות אדמות בישראל. ככול שהכוח הרוסי בסוריה יקטן, כך תגבר החשיבות של האיראנים שם עבור המשטר בדמשק. צמצום הכוח הרוסי שם גם יקטין את מנופי הלחץ על האיראנים והגבלת הפעילות שלהם שם.

זה קורה על רקע הניסיון ארוך השנים של ישראל למנוע או לפחות לצמצם את הפעילות של האיראנים בסוריה, הכוללת העברת נשק מתקדם והגדלת מספר הלוחמים שלהם שם. לאחרונה יוחסו לחיל האוויר הישראלי תקיפות כגד מטרות איראניות בסוריה, בחלקן דווח על נפגעים ונזק.