בית הספר לטיסה של חיל האוויר הסורי סיים להכשיר 50 טייסים חדשים, בסיוע של מדריכים מחיל האוויר הרוסי. משרד ההגנה הרוסי אישר באופן רשמי כי הכשיר 50 טייסים סורים, בבית הספר הצבאי לטיסה שנפתח מחדש בחאלב בשנת 2018. במקור פעל משנת 1947 עד פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה בשנת 2011.

קורס הטיס הסורי נפתח בסיוע חיל האוויר הרוסי אחרי שנים שלא היה קיים אחד כזה. עוד מציינים במשרד ההגנה הרוסי כי נכון להיום, זה המקום היחיד בו מאמנים טייסים חדשים לצבא הסורי. המחזור שסיים השבוע הוא הראשון מאז שהקורס נפתח מחדש.

"המשימה שלנו לאמן טייסים שיגיעו לרמה הגבוה ביותר עבור הצבא שלנו", אמר מפקד בית הספר לטיסה בחיל האוויר הסורי, גנרל יוסף אחמד, בריאיון לרשת 'טאס' הרוסית. עוד אמר הגנרל אחמד כי: "הטייסים החדשים יטוסו וילחמו נגד קבוצות טרור שמחזיקות עדיין בחלק משטחי המדינה, באופן היעיל ביותר. אנחנו יודעים איך הטייסים הרוסים טסים ועובדים, למדנו מהם המון".

ההכשרה (צילום: mil.ru)
קורס טיס בחיל האוויר הסורי | צילום: mil.ru

בסדרת תמונות שפרסם משרד ההגנה הרוסי, ניתן לראות את הטייסים הטריים של הצבא הסורי בשלב מתקדם של ההכשרה, כשהם מתאמנים על מטוסי אימון סילוניים מסוג 39-L. נראה גם כי מדובר בטייסים שנמצאים בשלב ההכשרה המעשי שאחרי קורס הטיס, המקביל הסורי ל-קא"מ (קורס אימון מבצעי) של חיל האוויר הישראלי, שהופך את בוגר הקורס מטייס לטייס קרב.

פרט מעניין נוסף הוא שבאופן ייחודי כחלק מהכשרת הטייסים, הם גם למדו לתקן תקלות במטוסים, בשל מחסור חמור במכונאים בחיל האוויר הסורי.

מצבו של חיל האוויר הסורי כפי שמשתקף במידע החדש אינו מזהיר. נראה שמצב התחזוקה של כלי הטיס ירוד. על מטוסי רבים ניתן לראות סמני מכות וצבע מתקלף, כשכאמור צוין גם המחסור באנשי צוות טכני. חיל האוויר הסורי היה מיושן ברובו גם לפני מלחמת האזרחים, אולם בעל סד"כ (סדר כוחות) גדול של כלי טיס ומאומן באופן יחסי. הזרוע האווירית של צבא סוריה קרסה במהלך המלחמה.

ההכשרה (צילום: mil.ru)
קורס טיס שמעבירים הרוסים בסוריה. שת"פ נרחב | צילום: mil.ru

במהלכה, 70 אחוז מסד"כ כלי הטיס שלה נמחק, בסיסים נכבשו וטייסים רבים נהרגו בתקיפות, נרצחו על הקרקע או שערקו. למרות המצב חיל האוויר הסורי הצליח להוציא תקיפות לכל אורך המלחמה. עיקר השינוי הגיע בזכות הרוסים, אולם טייסי חיל האוויר הסורי היו זרוע שלהם.

בשנים האחרונות רוסיה מנסה לשקם את הצבא הסורי, כולל חיל האוויר. לצורך זה העבירה להם מטוסי קרב מסוג מיג-29 עם מערכות משודרגות, לצדם גם מטוסי סוחוי-25 ו סוחוי 24 כמו גם מסוקים רבים.

בנוסף לזה, הרוסים גם סייעו בשיקום של מטוסי קרב רבים שהושבתו בשל מחסור בחלקי חילוף ודלק. אבל הבעיה הייתה בעיקר המחסור בטייסים ואותה מנסים כעת לפתור. כדי להתגבר על אותה בעיה טייסים מבוגרים שפרשו הוחזרו לשירות. כמובן שגם זה לא הספיק ולכן הייתה השקעה רבה בפתיחה של בית ספר לטיסה.

ההכשרה (צילום: mil.ru)
קורס טיס בחיל האוויר הסורי | צילום: mil.ru