במקביל לדיווחים על תקיפה נוספת שיוחסה לישראל הלילה (רביעי) בסוריה, בגזרה נוספת מתרבים בימים האחרונים על פעילות צבאית מוגברת, סמוך לגבול עם בין סוריה ובין ירדן.

באחד הדיווחים הוצגו תמונות שנטען כי הם מאימון שמעבירים חיילים מכוחות צבא ארה"ב שבסוריה ללוחמים ממיליציות מקומיות שונות, בין השאר באזור חומס.

חוץ מהכורדים שהיו לשותף הטבעי של ארה"ב, הם הקימו מיליציות נוספות וחימשו אותם בנשק קל, טילים נגד טנקים ומרגמות. אלה נועדו להיות מכפיל כוח מול המשטר בדמשק וגם מול הרוסים והאיראנים הפועלים בסוריה. הערכה היא שרק על הקמה ותשלום למיליציות ארה"ב הוציאה בסוריה למעלה מ-500 מיליון דולר.

אמריקאים מאמנים חמושים בסוריה (צילום: SteeleSyAA@, Facebook)
אחת התמונות שנטען שצולמו באימון אמריקאי-סורי השבוע | צילום: SteeleSyAA@, Facebook

הסורים לא אוהבים כמובן את הנוכחות של ארה"ב במדינה שלהם אבל לא יכולים לעשות יותר מדי. מנגד הם מנסים לייצר מתיחות מול האמריקאים בשלל תקריות קטנות.

בימים האחרונים צבא סוריה, שנמצא בתהליך התעצמות ושיקום, מנהל מבצע גדול באזור הגבול עם ירדן, לא רחוק מהכוחות האמריקאים שנמצאים שם ומאמנים מיליציה מקומית.

החשש הוא מהתנגשות בין הצדדים, גם בשל טעות או תקלה, כאשר מי שמלווים את המבצע הזה הם הרוסים, שמספקים סיוע מודיעיני ואווירי. גם הקרבה שלהם לכוח אמריקאי מגבירה את המתיחות.

שנתיים אחרי שהמדינה האסלאמית הובסה בסוריה ועיראק, חודשים ארוכים אחרי שארה"ב הכריזה על נסיגה מסוריה - והכוחות של צבא ארה"ב עדיין שם, בשבועות האחרונים הם רק גדלים ומתוגברים בכלים משוריינים.

שיירות של לוגיסטיקה תועדו בשבועות האחרונים כשהן חוצות את הגבול מעיראק לסוריה ומעבירות טונות של ציוד לכוחות האמריקאים המוצבים שם. הצעדים הללו מגבירים את המתיחות מול הצבא הסורי והכוח הרוסי שמתגבר אותו.

כוחות בסוריה (צילום: DELIL SOULEIMAN/AFP, GettyImages)
תוגברו במשוריינים. הכוח האמריקאי בסוריה | צילום: DELIL SOULEIMAN/AFP, GettyImages