מאז הצליח הטליבאן להשתלט במהירות על אפגניסטן, תמונות וסרטונים שיצאו משם מראים את הכמויות האדירות של ציוד צבאי שנפל לידם. מדובר בכלי טיס, כלי רכב משוריינים, טילים ועוד. הציוד שנפל לידי הארגון היה של צבא אפגניסטן, כאשר החשש הגדול הוא שציוד של צבא ארה"ב, המתקדם יותר, גם כן ייפול לידיהם.

כעת, הפנטגון מאשר כי ניתן אור ירוק להשמדת ציוד של צבא ארה"ב, במקרים בהם לא ניתן להטיס אותו מאפגניסטן. על פי החלטת נשיא ארה"ב, האמריקאים אמורים להשלים את הנסיגה שלהם עד ל-31 לחודש אוגוסט. הבעיה היא שבמשך שנים זרמו לאפגניסטן טונות של ציוד ואמצעי לחימה.

למרות יכולות התובלה של חיל האוויר האמריקאי, כמו גם סיוע של מדינות נאט"ו, בארה"ב חוששים שלא יצליחו להוציא את כלל הציוד עד לתאריך היעד. בתדרוך האחרון של דובר הפנטגון ג'ון קירבי, יחד עם הגנרל האנק טיילור, הדגישו הבכירים כי התוכנית היא להשלים נסיגה מוחלטת של כל הכוחות הצבאיים האמריקאים מאפגניסטן עד יום שלישי הקרוב.

הבכיר האמריקאי (צילום: Alex Wong, GettyImages)
דובר הפנטגון ג'ון קירבי | צילום: Alex Wong, GettyImages

"ברור שישנה שאיפה ברורה להוציא את כלל הציוד שלנו מהמדינה יחד עם האנשים. אבל אם צריך להשמיד ציוד בשדה התעופה הבינלאומי של קאבול, אז זה מה שאנחנו נעשה", אמרו. יש לציין כי ביקורת כבר נשמעה על כך שהצעד לא נעשה עוד בטרם נפל נשק רב לידי הטליבאן.

על פי הדיווחים מארה"ב, הפנטגון שוקל להשמיד כלי טיס, כלי רכב משוריינים ועוד בתקיפות מהאוויר. מדובר בכלים של צבא אפגניסטן שננטשו ברחבי המדינה כמו גם באזור שדה התעופה, ממנו מתבצע הפינוי. לא ברור האם התקבלה החלטה סופית ואם היא כוללת גם את הציוד שהטליבאן כבר השתלט עליו.

חוץ מתחמושת, צבא ארה"ב אישר שכבר השמיד מערכות הגנה נגד רקטות, פגזים ופצמ"רים מסוג C-RAM שהגנו על השגרירות. מדובר בתותח וולקן מכוון מכ"ם שמשמיד איומים בטווחים קצרים. בנוסף הושמדו כמה עשרות כלי רכב משוריינים של המארינס.

תיעוד המסוק שהופץ ברשת (צילום: Twitter)
אנשי טליבאן עם מסוק צבאי שתפסו באפגניסטן | צילום: Twitter

משרד החוץ האמריקאי כבר הודיע כי אין בכוונתם להחזיר מאפגניסטן שבעה מסוקי CH-46E. מדובר במסוקים ישנים שגם ככה עמדו לצאת מהשירות ולכן, אין טעם להשקיע בפינוי שלהם. אולם הם לא ציינו האם יינטשו או שישמידו אותם. בהקשר לאחד המסוקים האלה יש אנקדוטה מעניינת, כששימש בעבר לפינוי השגרירות בסייגון, וייטנאם.

בינתיים, עיקר המאמץ מושקע בהטסה של אנשים מהמדינה וקיים ויכוח סוער האם להאריך את תאריך הסיגה כדי לעמוד בכלל היעדים, על אף איומי הטליבאן.