אחרי שהכוח הימי של משמרות המהפכה האיראנים תפסו מכלית נפט דרום קוריאנית בתירוץ של "זיהום מי המפרץ", קוריאה שלחה לאזור כוחות קומנדו ימי המתמחים בלחימה נגד פיראטים.

מדובר ביחידת עילית שהוקמה לפני כעשור וכבר הוכיחה את עצמה. בינתיים האיראנים מצדם ממשיכים לאיים באמצעות תרגיל מל"טים ראשון מסוגו אותו הם מנהלים בימים אלה.

בדרום קוריאה מאשרים כי יחידת "Cheonghae" היא זאת שנשלחה למפרץ הפרסי כדי להתמודד עם האיום האיראני על הסחר הימי במפרץ.

באישור הרשמי אף נמסר כי צוותים של היחידה נמצאים על ספינת הטילים "צ'ו יאנג" שנושאת באופן קבוע כוח של היחידה ומספקת להם גם גב לוגיסטי, כשהיא מתפקדת גם כמפקדה קדמית.

היחידה היא למעשה כוח משימה המשלב צוותים מיחידת החבלה התת ימית, אריות הים הדרום קוריאנים, לוחמי מארינס וטייסים.

אחד האיומים המרכזיים על פעילות היחידה ולמעשה על האזור הוא טילי השיוט ומטוסים ללא טייס של איראן. בימים אלה ממש טהרן מנהלת תרגיל ראשון מסוגו שכולו על טהרת המל"טים.

באיראן טוענים שבתרגיל הזה משתתפים מאות כלי טיס בהם "מל"טים מתאבדים" שנחשפו לראשונה. במהלך התרגיל הגדול האיראנים דימו תקיפה של יעדים שונים על ידי אותם כלי טיס, השמדה של מפקדות, מטרות תשתית ופגיעה בכוחות קרקעיים.

בנוסף האיראנים תרגלו שילוב בין סוגי מל"טים שונים לתקיפה ולאיסוף מודיעין ודאגו לפרסם את התמונות מהתרגיל, להעברת מסר כוחני ברור.

חיסלו עשרות פיראטים ולקחו כמה מהם בשבי

היחידה הקוריאנית "Cheonghae" היא הראשונה שהם הקימו ככוח ייעודי ללוחמה בפיראטיות ימית. בתחילה פעלו בעיקר בסמוך לחופי המדינה אבל מאוד מהר הם נפרסו עד למזרח אפריקה ולמפרץ הפרסי.

נקודה מעניינת היא שאחת הפעולות הראשונות שלהם הייתה סיוע לספינת מטען צפון קוריאנית שהייתה בדרכה להודו והותקפה על ידי פיראטים. צוותים של היחידה המריאו על גבי מסוק מהספינה עליה פעלו וסיכלו את התקיפה.

כבר בשנה הראשונה הם ביצעו חמש פעולות במהלכן הצליחו לשחרר בלי נפגעים צוותים שנלקחו כבני ערובה.

האירוע הדרמטי ביותר בתולדות היחידה היה בשנת 2011, אז פיראטים סומלים השתלטו על ספינה שנשאה חומרים כימיים. 22 פיראטים עלו על ספינת הסוחר ולקחו בשבי 21 אנשי צוות.

היחידה שפעלה אז על ספינת הטילים "צ'ו יאנג" כחלק מכוח בינלאומי ללוחמה בפיראטים באזור, יצאה לפעולת חילוץ דרמטית במהלכה הצליחו להשתלט מחדש על הספינה ולשחרר בלי פגע את כל אנשי הצוות כאשר רק הקפטן נפצע קשה אבל שרד והחלים.

17 מהפיראטים נהרגו בפעולה ועוד חמישה נלקחו בשבי. איש מלוחמי היחידה לא נפגע. בשנת 2011 ו-2014 הם גם נשלחו ללוב הקורסת וחילצו משם אזרחים של המדינה, שנה לאחר מכן ב-2015 הם ניהלו מבצע דומה בתימן.

היחידה מונה כ-300 לוחמים שעל פי משרד ההגנה הדרום קוריאני "מסוגלים לנהל מבצעים באופן עצמאי". המוטו של היחידה הוא "להבטיח את בטיחות האזרחים שלנו וחופש התנועה של הספינות שלנו".

נראה שמדובר ביחידה עסוקה מאוד, על פי הנתונים הרשמיים נכון לשנת 2019 הם עשו קילומטראז' מרשים של 1.95 מיליון ק"מ, ליוו 22,000 ספינות ובצעו 21 מבצעים להרתעת פיראטיות ימית.

היחידה (צילום:  Republic of Korea Armed Forces, wikimedia)
הלוחמים הימיים של דרום קוריאה בפעולה | צילום: Republic of Korea Armed Forces, wikimedia