אחרי שהממשל האמריקאי אישר עסקת ענק למכירת חמקנים ומטוסים ללא טייס לאיחוד האמירויות הערביות, אושרו עוד מספר עסקאות ענק עם מדינות ערב הסעודית וקטאר, צעד נוסף במסגרת מירוץ החימוש המתגבר באזור המפרץ הפרסי.

אחרי שאישרו את מכירתם של 84 מטוסי F-15 מדגם SA המתקדם, משרד ההגנה האמריקאי העניק ליצרנית חברת 'בואינג' חוזה ענק בשווי 10 מיליארד דולר לתמיכה ושדרוג של מטוסי F-15 הקיימים כיום בחיל האוויר המלכותי של סעודיה.

מדובר על תוכנית מקיפה הכוללת 70 מטוסים שיעברו שדרוג תוכנה, התאמה לחימושים חדשים ותקדמים, שירותי תחזוקה, חלפים ועוד. המטרה היא להביא את הדגמים הקיימים כיום בחיל האוויר הסעודי לרמה של הדגמים החדשים שרכשו. על פי הודעת משרד ההגנה האמריקאי, הפרויקט צפוי להימשך כחמש שנים. 

מטוס הקרב (צילום: chasekohleraviation, מתוך instagram)
דגם מטוס F-15 המתקדם שמיוצר עבור קטאר | צילום: chasekohleraviation, מתוך instagram

חברת בואינג זכתה במכרז ענק נוסף בהיקף של מיליארד דולר שמאחד למעשה שלוש עסקאות עם קטאר. הראשונה בהיקף של 240 מיליון דולר תסייע לה בניהול פרויקט ה- F-15QA, הדגם המתקדם של המטוס לחיל האוויר הקטארי, כולל אימון צוותי האוויר והתחזוקה.

עוד 68 מיליון דולר יעברו לבואינג בתמורה לשירותי תחזוקה בזמן העברת אותם מטוסי קרב ובקליטה שלהם בחיל האוויר של קטאר. אחרי שהמטוסים הראשונים יגיעו, חיל האוויר הקטארי ישלח לארה"ב טייסים ונווטים שיעברו הסמכה על המטוס, כמו גם יעברו קורסי הדרכה שיאפשרו להם להכשיר טייסים נוספים. בואינג גם תקים מרכז הדרכה והכשרת טייסים וצוותי קרקע בבסיס חיל האוויר הקטארי.

במסגרת העסקה השלישית בשווי 500 מיליון דולר, בואינג תספק לקטארים חלקי חילוף ושרותי לוגיסטיקה שונים ל-36 מטוסי ה- F-15QA שהזמינו.

המטרה העיקרית של מדינות המפרץ היא לייצר מענה טכנולוגי מכריע מול האיום האיראני. לאיראנים צבא גדול יותר משמעותית אבל הרבה פחות מקדם, נכון להיום. בארה"ב מעריכים שאחרי איחוד האמירויות, גם לסעודיה יאושר בקרוב לרכוש מטוסי 35-F חמקן, יתכן וכבר במהלך שנת 2021.

מתוך התיעוד (צילום: MbKS15, Twitter)
מטוסי F-15 של חיל האוויר הסעודי. יתווספו וישודרגו | צילום: MbKS15, Twitter