כאילו שחסרות להם דרכים למות במדינתם, גורמי אופוזיציה סורים מדווחים על מספר גבוה של נפגעים במלחמה שבין ארמניה לאזרבייג'ן. על פי הדיווחים האחרונים למעלה מ-230 שכירי חרב סורים נהרגו במלחמה שמתנהלת בחבל נגורנו-קרבאך. בנוסף מתפרסמים גם סרטונים של שכירי חרב סורים שנפלו בשבי הארמני.

רק בשבת האחרונה נהרגו בקרבאך 14 סורים ובאופוזיציה הסורית טוענים שלמדינה הגיעו מספר רב של גופות, רובן לערים וכפרים שבשליטת הצבא הטורקי. בימים האחרונים נטען גם שבין ההרוגים עאדל אל-שאהיר, מבכירי המפקדים של דיביזיית "חמזה" המוכרת בלחימה במסגרת האזרחים בסוריה, שרבים מאנשיה נמצאים בקרבאך.

בתחילת השבוע פרסם משרד ההגנה הארמני סרטון ובו ניתן לראות, לטענתם, שכיר חרב סורי. האיש בסרטון הציג את עצמו כיוסוף אל-עאבד אל-חאג'י מהכפר אל זיאדייה במחוז אידליב.

(הסרטון שפרסם הצד הארמני של שבוי סורי)

הוא סיפר בסרטון שהוא יליד 1988 ואב לחמישה ילדים. זה השבוי הסורי השני שמוצג על ידי משרד ההגנה הארמני. בסרטון אותו שכיר חרב בשם יוסוף מספר שהובטח לו שכר של 2,000 דולר ועוד 100 דולר לכל "ראש של כופר" שאותו יהרוג.

בסרטון קודם שפרסם משרד ההגנה הארמני, טען אדם בשם מוחמד אל-קאהיר שב-19 לאוקטובר הוא הגיע לאזרבייג'ן דרך טורקיה עם עוד 250 סורים. גם הוא סיפר שהטורקים הבטיחו לו שכר חודשי בסך 2,000 דולר.

בעדותו סיפר שלפני שהגיע לחבל קרבאך הוא עבר אימון שאותו העבירו מדריכים מהצבא הטורקי. גורמי אופוזיציה סורים טוענים שמספר שכירי החרב הסורים שנלחמים בקרבאך עומד על יותר מ-2,300. ראש ממשלת ארמניה קרא לפתיחת חקירה בינלאומית בעניין מעורבות הלוחמים הזרים בקרבות.

(תיעוד שנטען כי מציג שכיר חרב סורי שנפל בשבי)

הטורקים משתמשים בשכירי החרב הסורים כבשר התותחים שלהם על הקרקע. גם הצבא הטורקי הרשמי פועל במלחמה שם, אולם רק עם כוחות אוויריים ויחידות מיוחדות.

נראה שצבאו של ארדואן אימץ בשנים האחרונות את שיטת "לחימת הפרוקסי" של משמרות המהפכה האיראנים, שכירי חרב על הקרקע, שחוסכים בחיי אדם ומאפשרים להכחיש מעורבות, בשילוב של יחידות מיוחדות וכוחות אוויריים, שם מטבע הדברים כמעט ואין נפגעים.

מיליציות בסוריה (צילום: Martyn Aim, gettyimages)
לוחמי מיליציות סורים. בשר התותחים בקווקז | צילום: Martyn Aim, gettyimages