במהלך תרגיל באש חיה שהתקיים בשבוע שעבר, תרגלו כוחות השריון של צבא רוסיה תקיפה של טנקים, בשילוב מערכי חי"ר וטילי נ"ט. מסיבה שטרם פורסמה אחד מאותם טילי נ"ט פגע בטנק מתקדם מסוג T-90 והשבית אותו לחלוטין.

תמונות של הטנק ההרוס עלו בימים האחרונים לרשתות החברתיות וגרמו למבוכה רבה לצבא הרוסי. על פי הדיווחים טיל מסוג קונקורס פגע בטנק במהלך התרגיל וגרם לו לנזק כבד ביותר. לפחות איש צוות אחד נפצע כתוצאה מהפגיעה כשמצבו לא ברור וגם לא אם הוא הנפגע היחיד בתקרית. משרד ההגנה הרוסי לא סיפק כל התייחסות רשמית לאירוע.

טנק (צילום: SAM PANTHAKY/AFP/GettyImages)
מבוקש בצבאות ערב. טנק 90-T | צילום: SAM PANTHAKY/AFP/GettyImages

T-90 נחשב לאחד מהטנקים המתקדמים ביותר של הרוסים שמייצאים אותו לצבאות רבים בעולם, בהם סוריה, טורקיה ועיראק. לאחרונה פורסם כי הצבא המצרי ירכוש 500 טנקים מסוג זה.

לטנק יש שריון הכולל מיגון משולב שאמור להדוף פגיעות או לפחות להקטין משמעותית את הנזק ומערכת מדגם SHTORA שאמור למנוע מטילי נ"ט לפגוע בו. את העוצמה הזו משלים תותח 125 מ"מ ממנו ניתן לשגר פגזים וטילים ייעודיים.

מדובר בתקרית חריגה שניה לדגם טנק מתקדם של רוסיה בתקופה האחרונה, כשבחודש שעבר טנק 80-T שהשתתף בתצוגת תכלית של משרד ההגנה הרוסי מול לקוחות פוטנציאלים מרחבי העולם, לא הצליח לפגוע במטרות שלו.

טנק T-90 (צילום: Handout, gettyimages)
רצף אירועים בעייתי לדגמים המתקדמים. טנק רוסי | צילום: Handout, gettyimages