יחידות אריות הים והכומתות הירוקות האמריקאיות סיימו לאחרונה אימון לוחמה בטרור יחד עם יחידות הקומנדו של הצבא היווני ביוון. "מרשים לראות איך הכוחות המיוחדים של יוון פועלים, יש צמיחה גדולה ומרשימה בשיתוף הפעולה של הכוחות המיוחדים מהמדינות", אמר שגריר ארה"ב ביוון בהצהרה שמסר אחרי האימון.

מאז ההקצנה של טורקיה אחרי עליית ארדואן לשלטון, מדינות רבות בהן ארה"ב וישראל העבירו את השת"פ הצבאי שלהן מטורקיה ליוון, כאשר התופעה הולכת ומתרחבת.

בארה"ב מדווחים כי בשנה האחרונה הם הגבירו את שיתוף הפעולה הביטחוני שלהם עם יוון ואף העלו את השת"פ לראש סדר העדיפויות. הדבר גם כולל פריסה מוגברת של כוחות אמריקאים ליוון.

נזכיר, כפי שפרסמנו בעבר, שארה"ב אף תרמה כלי שיט מיוחדים ליחידת הקומנדו הימי של יוון בשווי 21 מיליון דולר ובנוסף לזה דווח על עסקאות נשק גדולות בין המדינות.

במסגרת האימון האחרון, בוצע שימוש בסירות המיוחדות שנתרמו לצי היווני. הכוחות תרגלו יחד סדרת תגובות מהירות לתרחישים מבצעיים שונים, בהם טרור ימי, לוחמה קונבנציונאלית של יחידות מיוחדות בשת"פ מסוקים ומשימות לסיור ואיסוף מודיעין חשאי.

כבר עשרות שנים שצבא ארה"ב שומר על נוכחות קבועה ביוון וכרתים, בעיקר בתחום האווירי, הגנה אווירית וכוחות יבשה, כאשר בשנים האחרונות נרשמה עלייה בהיקף הנוכחות האמריקאית.

באוקטובר האחרון ארה"ב שדרגה את הסכם ההגנה שלה עם יוון בכדי לאפשר גישה נרחבת יותר לבסיסי צבא יוון במזרח הים התיכון, זאת מול הפעילות של רוסיה שהרחיבה את היקף הנוכחות שלה והפעולות הימיות באזור, כמו גם את הפעילות האווירית מבסיסים שהיא מחזיקה בסוריה.

יחידות העילית בים התיכון (צילום: ChiefHNDGS@)
אימון כוחות מיוחדים ארה"ב ויוון | צילום: ChiefHNDGS@